Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny
9/2019

Przegląd Gastronomiczny 09.2019

Nowy numer 9/2019, a w nim m.in.:

Za nami już wakacje, czas odpoczynku i błogiego lenistwa dla jednych, a wytężonej pracy dla drugich. W tym roku już w czerwcu zaczęły się gorące dni i skłoniły wiele osób do wcześniejszego rozpoczęcia urlopu. Sezon trwał prawie trzy miesiące, co zapewne zadowoliło wielu restauratorów, zwłaszcza tych, którzy wcześniej zadbali o przygotowanie ogródków gastronomicznych i typowo letniego menu.

W numerze wrześniowym „PG”, który oddajemy w Państwa ręce, odnajdziemy jeszcze echa wakacyjnych wojaży oraz letnich wydarzeń branżowych. Tak się również złożyło, że w tym wydaniu dokończone lub rozwinięte zostały tematy, które prezentowaliśmy w poprzednich zeszytach.

Jednym z takich wątków jest problem nakłonienia gościa/klienta do powtórnego pobytu w tym samym hotelu. Co zrobić, aby klient ponownie nas odwiedził? Należy stworzyć dobry program lojalnościowy, który zachęca do powrotu. Arletta Kowalik w artykule pt. „Powracający klient (cz. II)” analizuje i porównuje programy lojalnościowe w hotelarstwie, które pomagają gościom w wyborze danego obiektu. Nie każdy taki program przyniesie upragniony cel; które z nich najlepiej się sprawdzają w praktyce – o tym przeczytamy w publikacji.

Kontynuujemy również temat urządzeń chłodniczych używanych w gastronomii. Po urządzeniach magazynowych, opisanych przez Wiesławę Grzesińską w „PG” nr 6/19, Autorka prezentuje urządzenia ekspedycyjne. Warto zatem przeczytać artykuł pt. „Fascynacja chłodem”, aby mieć rozeznanie w dostępnym sprzęcie i dodatkowej roli, którą może pełnić. Warunki chłodnicze (…) należy zachować również w czasie ekspozycji i ekspedycji posiłków. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju ekspedycyjne urządzenia chłodnicze, które służą nie tylko do ekspedycji, ale również ekspozycji potrawy.

Echa tegorocznych wakacji odkryjemy również w korespondencji z Włoch naszej stałej korespondentki z Holandii, Anny Wytrykus. Jak się okazuje, to lato nad Adriatykiem było równie gorące jak w Polsce, ale czy udane pod kątem kulinarnym? O tym, jakich ciekawych potraw z lokalnego menu skosztowała nasza korespondentka, przeczytamy w felietonie pt. „Gdzie warto wrócić?”.

Skoro powędrowaliśmy daleko na Południe, to warto poznać, co o ciekawych trendach otwierania lokali gastronomicznych w nietypowych miejscach pisze (w artykule pt. „Gastronomia po iberyjsku”) nasz stały korespondent z Portugalii, Marcin Zatyka. Poszerzanie oferty o dodatkowe usługi, takie jak kolektura totolotka, sklep z odzieżą i sprzętem sportowym, przedstawicielstwo urzędów gmin, to nowe sposoby, aby przyciągnąć konsumentów do lokalnych restauracji i barów.

Na koniec zapraszamy do lektury artykułu Doroty Czerwińskiej pt. „Gotowanie bez glutenu”. Dieta bezglutenowa to jedyny skuteczny sposób leczenia osób chorych na celiakię – przewlekłą, zapalną chorobę autoimmunologiczną, indukowaną czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Bezglutenowe menu prezentowano już na łamach „PG”, ale jako że ostatnio to modny temat wielu dyskusji, przypomnimy podstawowe informacje. Tym razem Autorka wyjaśnia wątpliwości, które produkty zawierają gluten, a które nie, a także przybliża zasady sporządzania posiłków bezglutenowych. Zachęcamy do lektury tego artykułu, aby w dobie ekspansywnych reklam produktów, które z założenia nie mogą zawierać glutenu, nie popaść w paranoję.

Miłej lektury
Redakcja

Spis Treści

Str. 4
30 lat Inter Europol
Od lokalnego dostawcy do lidera branży
Początek istnienia firmy Inter Europol to rok 1989, kiedy Jerzy Śmiechowski (ojciec obecnego Prezesa, Wojciecha Śmiechowskiego) wraz ze wspólnikami założyli spółkę, której działalność miała opierać się na dwóch odmiennych filarach: piekarnictwie oraz produkcji nowego wówczas na rynku polskim… modelu ocieplanych butów zimowych!
Czytaj artykuł

A

Str. 6
Prawo
Adriana Lotolc, Mikołaj Ostrowski
Praca w niedziele i święta
Obecnie w Polsce ustawową zasadą jest, że niedziele oraz święta są dniami wolnymi od pracy. Nie dotyczy to jednak każdej branży. Jednym z wyjątków jest wykonywanie prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (np. w gastronomii lub zakładach świadczących usługi dla ludności). Zatem zakaz ten nie dotyczy restauracji i hoteli.

Str. 8
Technika
Wiesława Grzesińska
Fascynacja chłodem
Chłodnicze urządzenia ekspedycyjne
Należy pamiętać, że spożywana żywność, zaspokajając potrzeby pokarmowe człowieka, musi
odpowiadać nie tylko upodobaniom żywieniowym konsumenta, lecz również musi być bezpieczna.
Dlatego też istotnym elementem w czasie całego procesu technologicznego przygotowywania dań
zimnych jest utrzymanie łańcucha chłodniczego.

Str. 12
Nauka
Dorota Czerwińska
Gotowanie bez glutenu
Nietolerancje pokarmowe stanowią dla wielu osób ograniczenie w możliwości korzystania z usług lokali gastronomicznych. Konieczność wykluczenia z diety pewnych produktów, na przykład przetworów zbożowych, czyni żywienie w gastronomii mniej dostępnym dla grupy osób z nietolerancjami pokarmowymi.

Str. 25
Konkursy
Kuchnia polska na nowo
W dniu 1 lipca br. w hotelu BoniFaCio Spa & Sport Resort pod Warszawą odbyła się kolejna, XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”. Konkurs od wielu lat przyciąga rzeszę sympatyków gotowania, miłośników jednośladów oraz amatorów grillowania, a dla startujących kucharzy jest przepustką do finału Kulinarnego Pucharu Polski.

Str. 26
Korespondencja z Włoch
A.W.
Gdzie warto wrócić?
Słońce, oliwa i wino
To była wielka, ale niestety, zakazana miłość. Gorące uczucie połączyło szlachetnie urodzoną Francescę da Polenta i jej szwagra, Paolo Malatestę. Obyczajowy skandal XIII wieku nie mógł zakończyć się szczęśliwie. Kochankowie, przyłapani w jednoznacznej sytuacji, zostali zamordowani przez zdradzonego męża.

Str. 31
Cocktail bar
Michał „WineMake” Misior
Riesling niejedno ma imię?
Wiele twarzy kwasowości
Istnieje wiele klasycznych połączeń, np. w malarstwie czy architekturze, ale także w kulinariach i winach oraz – naturalnie – na styku dwóch ostatnich. Bohater niniejszego tekstu – Riesling – wyśmienicie odnajduje się w połączeniach z wieloma potrawami z różnych stron świata, ale najlepiej łączy się z… latem!

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy

  

Aktualności

Konferencja MADE FOR Restaurant, New Rules

23 kwietnia 2024 Miejsce: Novotel Centrum Warszawa Tego dnia w gronie ponad 600 liderów  czołowych restauratorów i ich pracowników – skonstruujemy prototyp innowacyjnej restauracji 2024;

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron