Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny
4-5/2021

Nowy numer „PG” 4-5/2021

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy.

W numerze m.in.:

4 PRAWO

Adriana Lotolc

Zmiany dla branży HoReCa

6 TECHNIKA

Wiesława Grzesińska

Wymiana powietrza

Wentylacja w zakładach gastronomicznych

10 NAUKA

Dorota Czerwińska

Wygoda i bezpieczeństwo

Żywność wygodna w gastronomii w dobie epidemii COVID-19

16 KONFERENCJE

Fighterzy Roku 2021

Relacja z wiosennej edycji konferencji MADE FOR Restaurant

20 NAUKA

Grażyna Bortnowska

3D jedzenie na zamówienie

27 WYDARZENIA

Zielony Tydzień

Kwietniowa akcja Polskiej Izby Żywności Ekologicznej

32 NAUKA

Arletta Kowalik

Narzędzia promocji w hotelarstwie (cz. I.)

36 KORESPONDENCJA Z HOLANDII

O pikniku na kocyku

Co słychać w branży?

Drodzy Czytelnicy!

Tym razem mamy dobre wieści: po ponad półrocznym zamknięciu HoReCa zostanie otwarta! Po konferencji prasowej rządu 28 kwietnia, podczas której przedstawiono harmonogram łagodzenia obostrzeń, wszystkim z branży udzielił się entuzjazm i nadzieja na przyszłość. Oby to co najgorsze, już było za nami, choć z każdej sytuacji kryzysowej trzeba umieć wyciągnąć wnioski.

 Najpierw, 8 maja, dla gości zostały otwarte hotele. Od 15 maja uruchomiono ogródki gastronomiczne, w ścisłym reżimie sanitarnym. Zajęty może być co drugi stolik a dystans między nimi musi wynosić min. 1,5 m. W pierwszy weekend po otwarciu tłumy gości odwiedziły ogródki gastronomiczne w całej Polsce. Od 28 maja będzie można przyjmować gości wewnątrz lokali, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i limitem obłożenia 50% miejsc. Od tego dnia będzie można też organizować przyjęcia okolicznościowe w lokalu do 50 osób, przy czym do limitu gości nie wliczać się będzie osób w pełni zaszczepionych.

Zaraz po wspomnianej konferencji rozdzwoniły się telefony z rezerwacjami w restauracjach. Okazało się, że Polacy stęsknili się za wyjazdami i atmosferą restauracji, kawiarni czy ulubionego pubu. Jednocześnie załogi lokali zakasały rękawy i ruszyły do przygotowań, ponieważ otwarcie po tak długim czasie to praktycznie otwarcie na nowo. Niektóre restauracje muszą jednak poczekać do 28 maja, ponieważ nie wszędzie istnieje możliwość rozstawienia ogródka. 

Największym i najbardziej palącym problemem HoReCa jest teraz brak rąk do pracy.  Przed pandemią też nie było o to łatwo. Zwolnieni w czasie lockdownu pracownicy przekwalifikowali się do innych branż i na dobre się tam zadomowili, o czym można przeczytać w tym wydaniu „PG”. Znaleźć dobrego i doświadczonego szefa kuchni jest teraz bardzo trudno. Na słabe wyniki rekrutacji wpływa też fakt, że branża HoReCa zaczęła być postrzegana jako niestabilna i nie przynosząca zysków. Potencjalni pracownicy obawiają się jesienią kolejnego lockdownu, którego najczęstszym rezultatem jest zmniejszenie uposażenia lub etatu.

W najnowszym numerze „PG” polecamy lekturę relacji zmagań restauratorów z pandemią, o których można przeczytać w podsumowaniu konferencji MADE FOR Restaurant. Podczas tego wydarzenia TOP 20 Restauratorów z całej Polski opowiadało swoje historie walki z kryzysem, rywalizując o stypendium biznesowe i tytuł Fightera Roku. Na naszych łamach publikujemy bardzo pouczające wnioski z ich wystąpień. Główną nagrodę zdobyła Jolanta Jurkowlaniec, właścicielka lokalu Dinette we Wrocławiu. Gratulujemy!

O pomysłach restauratorów na radzenie sobie z pandemią pisze też  Dorota Czerwińska, w artykule p.t. „Wygoda i bezpieczeństwo”, przybliżając  temat żywności wygodnej w gastronomii w dobie koronawirusa. Polecamy również artykuł Wiesławy Grzesińskiej  „Wymiana powietrza”, z którego można się dowiedzieć, jakie rodzaje filtrów i okapów należy stosować w kuchni restauracyjnej, aby wentylacja działała według wszelkich zasad higieny. To temat na czasie, ponieważ przed otwarciem lokalu warto sprawdzić, w jakim stanie jest instalacja, po półrocznej przerwie w działaniu.

Zapraszamy na naszą gruntownie zmodernizowaną stronę www.przeglad-gastronomiczny.pl, na której można znaleźć ciekawe artykuły oraz wiele interesujących informacji z budzącej się do życia branży gastronomicznej.  Jedną z nich jest potwierdzona data targów POLAGRA w Poznaniu (4-6.10) oraz Kongresu Szefów Kuchni w Warszawie (12.10). Po więcej zapraszamy na naszą stronę.

Na nowe otwarcie życzymy restauratorom mnóstwa gości, gościom niezapomnianych wrażeń z pobytu w restauracjach, a Czytelnikom „PG” miłej lektury!

Redakcja

Aktualności

Konferencja MADE FOR Restaurant, New Rules

23 kwietnia 2024 Miejsce: Novotel Centrum Warszawa Tego dnia w gronie ponad 600 liderów  czołowych restauratorów i ich pracowników – skonstruujemy prototyp innowacyjnej restauracji 2024;

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron