Na głębię i koloryt degustowanego napoju gronowego wpływa wiele czynników, m.in.: zasady łączenia określonych rodzajów trunków z danym typem potraw, temperatura serwowanych specjałów czy ich napowietrzenie. Jak zatem przygotować się do smakowania trunków, by móc delektować się pełnią ich walorów?
Kieliszki
Podanie napoju gronowego w odpowiednim kieliszku zagwarantuje zachowanie pełni jego aromatów i walorów. Trunki czerwone, aby mogły oczarować bogactwem zapachów, wymagają odpowiedniego rozwinięcia bukietu, zachodzącego na skutek kontaktu z powietrzem. Wybieramy zatem do nich kieliszki o szerszej czaszy. Kieliszki do napoju gronowego białego są zdecydowanie mniejsze i smuklejsze. Taki kształt pozwala zachować jego ulotne akcenty aromatyczne i utrzymać właściwą temperaturę.
Jaka temperatura?
Lekkie napoje gronowe wymagają niższej temperatury, natomiast cięższe, lepiej zbudowane, piękniej zaprezentują się w nieco wyższej. Jeśli planujemy otworzyć konkretną butelkę napoju do kolacji, wystarczy odpowiednio wcześniej włożyć ją do lodówki: kilka godzin wcześniej trunki musujące i lekkie białe, lekkie czerwone 1-2 godziny przed podaniem, a mocarną czerwień 30-40 minut przed planowanym otwarciem butelki.
Jak trzymać kieliszek?
Niezależnie od tego czy kosztujemy białego, czy czerwonego napoju gronowego, sposób chwytania za kieliszek jest podobny. Naczynie powinniśmy chwycić za nóżkę, układając ją pomiędzy palcem wskazującym, środkowym a kciukiem. Bardzo ważne i niezwykle eleganckie jest pozostawienie pozostałych palców luźno. Podczas degustacji trunku należy unikać dotykania czaszy kieliszka. W przypadku napoju gronowego czerwonego, nawet kilkuminutowe zetknięcie się naszej dłoni z pękatą częścią kieliszka może zmienić smak trunku. Podobna sytuacja ma się z napojem gronowym białym – okryty dłonią kieliszek szybciej się nagrzewa, a wyższa temperatura powoduje szybsze parowanie aromatów oraz zmianę ich charakteru.
Szeroka oferta napojów gronowych oraz eleganckich nowości wśród innych rodzajów trunków jest dostępna na platformie rezerwacyjnej Winnicalidla.pl.
Materiał powstał w ramach współpracy z portalem Winnica Lidla.
fot. freepik.com