Przed nami druga edycja Trophée Mille Poland 2024. Już 22 października w Chefs Atelier w Wiskitkach 12 młodych, zdolnych adeptów sztuki kulinarnej z 6 szkół gastronomicznych zaprezentuje swoje umiejętności przed profesjonalnym jury szefów kuchni i cukierni.
– Trophée Mille to jedyny w Polsce konkurs kulinarno-cukierniczy dla szkół gastronomicznych o zasięgu międzynarodowym. Już po raz drugi odbędzie się finał i bardzo cieszy fakt, że młodzież wspierana przez swoich mentorów podejmuje chętnie rękawicę. Jestem też pełna uznania dla nauczycieli, którzy motywują swoich uczniów do zdobywania kolejnych wtajemniczeń w ich gastronomicznym rozwoju. A start w tak prestiżowym konkursie, z pewnością do takich należy. Wiemy też, że stawka jest wysoka, gdyż wygrany zespół będzie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej w Trophée Mille International na wiosnę w 2025 roku w Reims. Uważam, że to będzie duże wyróżnienie i ważny krok w rozwoju tych młodych ludzi. W tym roku poziom zgłoszonych prac był naprawdę wysoki, zatem zapowiada się zacięta rywalizacja o najwyższy stopień podium – powiedziała Dorota Karwacka, project manager Trophée Mille Polska.
Z wielu zgłoszeń Komitet Organizacyjny Trophée Mille Poland 2024 wyłonił 6 zespołów dwuosobowych z sześciu szkół o profilu gastronomicznym, a znaleźli się wśród nich:
- Natalia Pintera i Wiktor Budaj z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi, nauczyciel Joanna Kapłon
- Oliwia Biernat i Oleksandr Mykolaichuk z Zespołu Szkół Spożywczo–Gastronomicznych w Warszawie, nauczyciel Marcin Molik
- Natalia Janik i Mateusz Bieganowski z Zespołu Szkół Gastronomiczno–Usługowych w Chorzowie, nauczyciel Dorota Łukaszczyk
- Joanna Kaniecka i Wiktor Wołczyk z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, nauczyciel Tomasz Zapała
- Wiktoria Suchenko i Damian Marut z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 im. Mjr. H. Sucharskiego w Krakowie, nauczyciel Łukasz Cichy
- Weronika Bubrowiecka i Mateusz Rutkowski z Zespołu Szkół Zawodowych im. Adama Chętnika w Ostrołęce, nauczyciel Ewa Okowicka–Dyl
Do konkursu mogły zgłaszać się zespoły wytypowane przez szkołę o profilu gastronomicznym. Każdy z zespołów składa się z dwóch kandydatów: uczennicy i ucznia, którzy kształcą się w obszarze kuchnia i/lub cukiernia. Każdej drużynie towarzyszy nauczyciel, który pełni rolę trenera.
Celem konkursu jest zachęcenie młodych adeptów sztuki kulinarnej do pogłębiania wiedzy na temat nowoczesnych technik kulinarnych, zmotywowanie do doskonalenia umiejętności, poprzez otwartość i aktywne branie udziału w życiu środowiska gastronomicznego, jak również przekazywanie wiedzy i doświadczenia przez najlepszych kucharzy i cukierników młodszemu pokoleniu.
22 października w Chefs Atelier każda drużyna będzie musiała przygotować w ciągu 3 godzin i 30 minut dwa dania, każde w ośmiu porcjach: pierwsze przygotowane na słono z wykorzystaniem schabu wieprzowego bez kości Sokołów i dowolnego świeżego jabłka oraz drugie danie przygotowane na słodko (deser) na bazie białej czekolady Callebaut, korzenia pasternaka i suszonej śliwki. Jak poradzą sobie z tematami obowiązkowymi uczniowie, to się okaże już za trzy tygodnie.
W jury zasiądą autorytety polskiej sceny kulinarnej i cukierniczej, któremu przewodniczyć będzie Karol Okrasa. Ponadto w roli honorowych przewodniczących jury wystąpią: Aleksandra Sowa–Trzebińska oraz Kurt Scheller.
Partnerzy konkursu:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Chefs Culinar, Callebaut, Lesaffre Polska, Vorwerk Polska, Sokołów, San Pellegrino, Churchill, ChemaN
Trophee Mille jest pierwszym konkursem kulinarno–cukierniczym dla szkół gastronomicznych w Polsce o zasięgu międzynarodowym. Konkurs dla młodych adeptów sztuki kulinarnej powstał w 2010 roku, którego pomysłodawcą jest francuski szef kuchni Philippe Mille. Zwycięska drużyna – szkoła wyjeżdża do Reims we Francji, by reprezentować Polskę na międzynarodowej arenie wśród zespołów z całego świata.
Oficjalnym przedstawicielem marki Trophée Mille w Polsce jest agencja Smarten PR.