Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Druga edycja Trophée Mille Poland za nami!

22 października w Chefs Atelier w Wiskitkach odbyła się druga edycja konkursu kulinarno-cukierniczego Trophée Mille Poland. W konkursie wzięło udział 6 dwuosobowych ekip złożonych z uczennicy i ucznia ze szkół o profilu gastronomicznym. Każdej z nich towarzyszył nauczyciel pełniący rolę trenera.

Międzynarodowy konkurs Trophée Mille powstał w 2010 r. w celu zachęcenia młodych adeptów sztuki kulinarnej i cukierniczej do pogłębiania wiedzy, doskonalenia umiejętności i zdobywania doświadczenia od najlepszych kucharzy i cukierników.

Podczas tegorocznej rywalizacji, która odbywała się w gościnnych wnętrzach Chefs Atelier, uczniowie mieli za zadanie w ciągu 210 minut przygotować dwa dania (po osiem porcji): pierwsze na słono z wykorzystaniem schabu wieprzowego bez kości Sokołów i dowolnego świeżego jabłka, a drugie na słodko (deser) na bazie białej czekolady Callebaut, korzenia pasternaka i suszonej śliwki. Wszystkie dania były  prezentowane na talerzach od firmy Churchill.

Nad przebiegiem całego konkursu czuwało profesjonalne jury złożone z autorytetów polskiej sceny kulinarnej i cukierniczej. Jego pracom przewodniczył Karol Okrasa, a w skład jury weszli Aleksandra Sowa-Trzebińska i Kurt Scheller (honorowi przewodniczący) oraz Robert Sowa, Adam Chrząstowski, Bartosz Szymczak, Krzysztof Kowalski, Renata Martyna, Angelika Chwyć, Michał Kleiber, Krzysztof Rabek i Tomasz Purol.
Poziom tegorocznych prac był wysoki, a uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze.

Najlepszą drużyną okazali się Natalia Pintera i Wiktor Budaj z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi, których do zwycięstwa poprowadziła nauczycielka Joanna Kapłon. Młodzi adepci sztuki kulinarnej zachwycili jurorów swoimi kreacjami. Jako danie główne przygotowali schab wieprzowy Sokołów z farszem grzybowym, tradycyjny łódzki prażok z gulaszem wieprzowym i ciepłą sałatką z kapusty włoskiej, a na deser pączek z konfiturą z suszonej śliwki, musem z białej czekolady Callebaut, kremem patissier z pasternaku i lodami z kwaśniej śmietany. To właśnie ten deser zdecydował o wygranej łódzkiej ekipy.

Drugie miejsce zajęli Wiktoria Suchenko i Damian Marut z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 im. Mjr. H. Sucharskiego w Krakowie, a trzecie: Weronika Bubrowiecka i Mateusz Rutkowski z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce.

Teraz Natalię i Wiktora czeka międzynarodowy finał, który odbędzie się w kwietniu 2025 r. we francuskim Reims. Tam zmierzą się z najlepszymi uczniami z całego świata. Już dziś życzymy im powodzenia!

Fot. Edward Trzeciakiewicz

Aktualności

Trwa Tydzień Kuchni Polskiej

Sieć hurtowni MAKRO Polska po raz szósty organizuje festiwal, podczas którego goście w blisko 400 restauracjach mogą spróbować klasycznych dań kuchni polskiej w nowoczesnej odsłonie.

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron