Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny 1-2/2022

Nowy numer „PG”1-2/2022

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy.

4  PRAWO Adriana Lotolc

Nowy Ład dla restauratorów

10 NAUKA

Dorota Czerwińska

Zdrowe słodkości

Charakterystyka wyrobów cukierniczych wzbogacanych, bezcukrowych i wegańskich

15 WYWIADY

Catering dietetyczny z wyborem menu?

Rozmowa z Pawłem Jóźwikiem, właścicielem cateringu 5 Posiłków Dziennie, o nowej jakości w branży cateringu dietetycznego.

17 RESTAURACJE

Co nowego w NINE’s?

20 NAUKA

Ewa Czarniecka-Skubina

Kuchnie naszych sąsiadów – kuchnia ukraińska

26 WYWIADY

Witt Wilczyński

Magiczna aronia z Wielkopolski

Rozmowa z Katarzyną Jóźwiak z Zarządu Stow. Demeter Polska, właścicielką ekologicznej plantacji Aronia Organic Farm w Kole i propagatorką rolnictwa biodynamicznego.

29 AKTUALNOŚCI

„Jemy Eko Warzywa i Owoce”

32 HOTELE

Arletta Kowalik

Jaka jest nasza konkurencja?

34 KORESPONDENCJA Z HOLANDII

A.W.

Szalone pomysły

Co słychać w branży?

Drodzy Czytelnicy!

Wraz z nowym rokiem życzymy Państwu wszystkiego najlepszego, samych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, spełnienia najskrytszych marzeń oraz… miłych chwil z lekturą „PG” przez cały rok. Dziękujemy, że cały czas jesteście Państwo z nami.

W tym pierwszym w 2022 r. numerze dużo uwagi poświęcamy zdrowemu odżywianiu i tematom związanym z ekologią, ponieważ to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. W związku z przypadającym na 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem prezentujemy na naszych łamach 5 najważniejszych zasad profilaktyki przeciwnowotworowej („Profilaktyka nowotworowa”).

Czytaj dalej

Jeśli piszemy o słodyczach, to tylko zdrowych. Informacje na ten temat znajdziemy w artykule naukowym Doroty Czerwińskiej „Zdrowe słodkości”. To charakterystyka prozdrowotnych dodatków do wyrobów cukierniczych. W artykule Autorka bardzo przystępnie prezentuje również zamienniki sacharozy i porusza kwestię tak popularnego ostatnio (też i w gastronomii) cukiernictwa roślinnego. Polecamy tę bardzo edukacyjną lekturę.

Zachęcamy również do zapoznania się z wywiadem z Katarzyną Jóźwiak ze Stowarzyszenia Demeter Polska („Magiczna aronia z Wielkopolski”), która od kilku lat prowadzi ekologiczną, a właściwie biodynamiczną plantację aronii. Co to dokładnie oznacza – odsyłamy do ciekawej rozmowy, w której tematem przewodnim jest aronia – prawdziwa „królowa antyoksydantów”. Ten popularny w latach 90. w Polsce owoc wraca dziś do łask, m.in. dzięki swoim antybakteryjnym i antywirusowym właściwościom, o których wiele osób przypomniało sobie dopiero w czasie pandemii.

Gorąco polecamy też przeczytanie artykułu naukowego Ewy Czarnieckiej-Skubiny pt. „Kuchnie naszych sąsiadów – kuchnia ukraińska”. Autorka dokładnie zbadała temat i przedstawiła różnorodne potrawy naszych wschodnich sąsiadów, również w ujęciu regionalnym. Niektóre z nich są w Polsce dobrze znane, jak np. barszcz ukraiński i pierogi, które są wizytówką kuchni ukraińskiej. Z artykułu można dowiedzieć się też wielu ciekawostek. Mało kto wie na przykład, że: Barszcz był przed laty nieodłącznym elementem każdej konsolacji, ponieważ wierzono, że wraz z oparami potrawy dusza zmarłego opuszcza ziemię.

W tym numerze warto poświęcić dłuższą uwagę artykułowi „Szalone pomysły”. Autorka, nasza stała korespondentka z Holandii – Anna Wytrykus, wnikliwie relacjonuje sytuację panującą w lokalnej branży HoReCa na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy.  Grudzień upłynął Holendrom na kolejnym lockdownie. Restauracje zamknięto z dnia na dzień, 17.12, w ostatniej chwili, gdy restauratorzy już prawie gotowali świąteczne potrawy. Życie nie znosi próżni, więc rozkwitł nowy proceder: turystyka gastronomiczna do krajów sąsiednich (Belgia, Niemcy). Otwarcie HoReCa nastąpiło dopiero pod koniec stycznia. Anna Wytrykus trafnie podsumowuje całą tę sytuację: Rzeczywistość pełna komplikacji.

Skoro już pojawił się wątek problemów, to polecamy lekturę artykułu „Nowy Ład dla restauratorów”, który napisała dla naszej Redakcji Adriana Lotolc, adwokat specjalizująca się w obsłudze branży HoReCa. Artykuł na pewno pomoże przedsiębiorcom z branży przebrnąć przez gąszcz nowych przepisów, obowiązujących od 1.01.2022. To bardzo przydatna lektura.

             Jak zwykle w styczniu zachęcamy do zamówienia prenumeraty „PG” na nowy rok. Nasze czasopismo już od 76 lat wspiera branżę gastronomiczną również w trudnym czasie pandemii. Największym problemem, z którym zmaga się obecnie nasza gastronomia jest inflacja oraz rosnące ceny prądu i gazu. Mimo wszystko jednak miejmy nadzieję, że przyszłość będzie lepsza, że uda nam się pokonać pandemię oraz stawić czoła problemom branży HoReCa.

Przyjemnej lektury!

                        Redakcja

Aktualności

Mistrzowie Smaku wracają

Gdzie wybrać się na najlepszy obiad lub kolację? Gdzie zjeść najsmaczniejszą pizzę i burgera? Który kelner, barman i menedżer restauracji najlepiej odpowiada na potrzeby klientów?

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron