Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Świąteczny Stół Pajacyka

Już 6 grudnia odbędzie się kolejna edycja „Świątecznego Stołu Pajacyka”! Tego dnia właściciele lokali gastronomicznych przekazują 10% dziennego obrotu, aby pomóc dzieciom i młodzieży z całej Polski.

W tym roku cel jest szczególny: bo wsparcie obejmie też dzieci z terenów dotkniętych powodzią. Dlatego Polska Akcja Humanitarna zaprasza wszystkich właścicieli restauracji, barów i kawiarni do włączenia się w pomoc!

Jeden dzień, setki lokali gastronomicznych i bardzo prosty sposób na pomaganie najmłodszym. Od 23 lat Świąteczny Stół Pajacyka gromadzi tych, którzy chcą dać coś z siebie innym, jednocześnie zapraszając do wspólnej uczty. To dopiero początek, ale do akcji już zgłosiło się ponad 200 lokali gastronomicznych z całego kraju. W zeszłym roku w Świątecznym Stole Pajacyka uczestniczyło 265 lokali, zaś przez wszystkie lata zebrano zawrotną kwotę 1,4 mln zł na pomoc dzieciom i młodzieży w Polsce!

Każdy właściciel lokalu gastronomicznego może włączyć się w działania Polskiej Akcji Humanitarnej i 6 grudnia przekazać 10% dziennego obrotu. Do akcji dołączają zarówno duże sieci gastronomiczne, jak i mniejsze restauracje rodzinne, bary czy kawiarnie – wiele z nich przy Pajacykowym stole zasiada od lat.

– To wyjątkowa inicjatywa, która łączy gastronomię z dobroczynnością – zachwala Tadeusz Szczepaniak, koordynator akcji w PAH. – Każdy posiłek serwowany tego dnia to krok w stronę lepszego życia dla dzieci i młodzieży w Polsce. Zachęcam serdecznie do włączania się w akcję – razem możemy stworzyć świąteczną magię, która naprawdę czyni cuda.

W tym roku środki zbierane w ramach akcji sfinansują dożywianie i wsparcie psychologiczne poprzez świetnie znany Polakom program Pajacyk. Co ważne, PAH działa obecnie na terenach popowodziowych w województwach opolskim i dolnośląskim, więc zgromadzona kwota zostanie przeznaczona także na pomoc w tych rejonach Polski.

– W czasie Świąt najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, a tego dzieci z południowo-zachodniej Polski zostały pozbawione. My chcemy to zmienić – podkreśla Yuliia Tkachuk, ekspertka programu Pajacyk. – Teraz najważniejsze są nie tylko remonty, ale też pomoc w radzeniu sobie z tym traumatycznym wydarzeniem i zaspokojenie najpilniejszych potrzeb dzieci w takiej sytuacji.

Do Świątecznego Stołu Pajacyka będzie można zasiąść zarówno w Warszawie i Krakowie, jak też w Hajnówce, Wadowicach, Oławie, Kołobrzegu, Przasnyszu czy Złotym Stoku. Pełną listę lokali biorących udział w akcji można znaleźć na aktualizowanej na bieżąco mapie: https://www.pajacyk.pl/swiateczny-stol-pajacyka/

By zarejestrować swój lokal do udziału w akcji, wystarczy do 30 listopada wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy: bit.ly/SSP-24

Aktualności

Zdrowie z warzyw i owoców

Warzywa i owoce w codziennej diecie pomagają zachować zdrowie, zwiększają naszą odporność i chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Obniżają poziom „złego” cholesterolu Dieta na

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja Fot. Wytwórnia

Co czeka rynek alkoholi w Polsce w 2025 roku?

Klienci coraz częściej wybierają napoje pozbawione alkoholu lub o niewielkiej jego zawartości. Ale to niejedyne zmartwienie branży. Coraz wyższe koszty działalności oraz zapowiedź zaostrzenia przepisów

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron

Skip to content