Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Już wkrótce XI Konkurs Polskich Win w Jaśle

Konkurs Polskich Win to profesjonalny ogólnopolski konkurs winiarski odbywający się nieprzerwanie od 2014 roku. Z każdą edycją bierze w nim udział coraz większa liczba producentów. Cieszy się dużym zainteresowaniem i zaufaniem zarówno wśród winiarzy, jak i nabywców polskich trunków.

Przyznawane medale są nie tylko wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórców wina, ale również gwarancją jakości oraz pewną rekomendacją dla konsumentów i branży winiarskiej. Profesjonalne podejście organizatorów i oceniających jest gwarantem bezstronności i wiarygodności wydarzenia.

Celem Konkursu jest porównanie i profesjonalna ocena jakości polskiego wina, która przełożyć się ma na poprawę jego jakości. Każdy winiarz otrzymuje informację zwrotną odnośnie otrzymanej punktacji w odniesieniu do najwyższych i najniższych w kategorii oraz ewentualne uwagi jury. Celem jest motywacja polskich winiarzy do stałego doskonalenia umiejętności i podnoszenia poziomu wytwarzanych przez nich produktów.

Tegoroczna edycja Konkursuodbędzie się w dniach 11-12 lipca, tak aby winiarze zdążyli umieścić medalowe naklejki na nagrodzonych winach jeszcze przed wakacjami, tradycyjnie momentem najintensywniejszych kontaktów z odbiorcami, czasem winiarskich targów i eventów. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca, a próbki win do oceny dostarczać można do 6 lipca.

Degustacja próbek wina jest przeprowadzona „w ciemno” w kategoriach: wino białe, różowe, czerwone, musujące, słodkie oraz specjalne. Wina oceniane są zgodnie z 100-punktową skalą oceny, w warunkach i zgodnie z regułami zalecanymi przez OIV (Organisation Internationale de la Vigne et du Vin). Na podstawie uzyskanych ocen przyznawane są medale, a dla najlepszych win danej kategorii tytuły Championa.

Wydarzenie ma charakter zamknięty dla publiczności. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbywa się podczas Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle w ostatni weekend sierpnia.

Jury Konkursowe składa się z uznanych degustatorów, członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Od ubiegłego roku pojawiają się też utytułowani sommelierzy z Europy, co jest wyróżnikiem konkursu. Pochodzący z zagranicy jurorzy przyczyniają się do promocji polskiego winiarstwa poza granicami kraju.

Panelowi jurorskiemu przewodniczy nieprzerwanie od pierwszej edycji Tomasz Kolecki  – Mistrz Polski Sommelierów w latach 2007-2010, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata w Sofii, Santiago de Chile, Strasburgu oraz Tokio. Szef Jury i arbiter m.in. Mistrzostw Polski Sommelierów, Coupe Georges Baptiste, Baltic Sommelier Cup, Young Sommeliers European Cup, Konkursu Win Polskich Jasło, Grand Prix Magazynu Wino, ITQI Bruksela, IWSC i wielu innych, pierwszy w Polsce hydrosommelier.

Dbałość organizatorów o dochowanie wszelkich zasad bezstronności i profesjonalizmu, a przede wszystkim niekwestionowana wiedza i doświadczenie panelu jurorskiego sprawiają, że Konkurs Win Polskich jest jednym z najbardziej prestiżowych w naszym kraju, a zdobyte medale pojawiające się na butelkach są gwarantem wysokiej jakości wina i najlepszą rekomendacją.

Więcej szczegółów na stronie Organizatorów:

www.winiarze-jaslo.pl

Organizatorami Konkursu jest Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Partnerem Konkursu jest Województwo Podkarpackie oraz Miasto Jasło.

„Przegląd Gastronomiczny” jest patronem medialnym wydarzenia.

Aktualności

Zdrowie z warzyw i owoców

Warzywa i owoce w codziennej diecie pomagają zachować zdrowie, zwiększają naszą odporność i chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Obniżają poziom „złego” cholesterolu Dieta na

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja Fot. Wytwórnia

Co czeka rynek alkoholi w Polsce w 2025 roku?

Klienci coraz częściej wybierają napoje pozbawione alkoholu lub o niewielkiej jego zawartości. Ale to niejedyne zmartwienie branży. Coraz wyższe koszty działalności oraz zapowiedź zaostrzenia przepisów

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron

Skip to content