Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Atrakcje XVI Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle

Zbliżają się XVI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle (27-28.08), które jak co roku rozpoczną się Dniem Otwartych Winnic. To niepowtarzalna okazja, żeby spróbować win w miejscu ich powstawania, zobaczyć winne krzewy z bliska, zajrzeć do piwnic i porozmawiać z winiarzami. W programie imprezy również szeroki wybór warsztatów degustacyjnych.

Nic tak nie dodaje uroku degustacji jak winiarskie opowieści. Wszystko to będzie można zobaczyć, poznać i posmakować. Każda z winnic zaoferuje uczestnikom to co ma najlepszego – nie tylko wina, ale również regionalne pyszności i swój niepowtarzalny klimat.

W tym roku organizatorzy zapraszają miłośników wina na dwie wycieczki:

  • Piątek, 26 sierpnia 2022

Wycieczka I

Wyruszy z Dworca PKP w Jaśle (ul. Metzgera 10 b) o godzinie 11:30. Trasa: Winnica Vanellus, Winnica Vetus,  Podkarpacka Manufaktura Win. Powrót na dworzec PKP w Jaśle przewidywany jest w okolicach g. 19:00.

Wycieczka II

Wyruszy z Dworca PKP w Jaśle (ul. Metzgera 10 b) o godzinie 11:30. Trasa: Winnica Dwie Granice, Winnica Sztukówka i Winnica Wiarus. Powrót na dworzec PKP w Jaśle przewidywany jest w okolicach g. 18:15.

W każdej winnicy przewidziana jest degustacja co najmniej 4 win i regionalnych przekąsek, a w ostatnich punktach obu wycieczek degustacja oraz ognisko. Bilety w cenie 190 zł są dostępne na stronie organizatora imprezy: www.winiarze-jaslo.pl

Po winnicach będzie można podróżować specjalnymi enobusami. Wycieczki poprowadzą Tatiana Mucha z Winnicomanii oraz Katarzyna Korzeń z EnoPortalu, które opowiedzą wszystkie najważniejsze historie dot. regionu i polskiego winiarstwa oraz podzielą się ciekawostkami i anegdotami.

Międzynarodowe Dni Wina to nie tylko degustacja na jasielskim rynku. W tym roku na uczestników imprezy czeka poszerzona oferta warsztatów degustacyjnych. Każde spotkanie będzie inne, ale tak samo wyjątkowe oraz prowadzone przez specjalistów z branży winiarskiej. Wszystkie spotkania odbędą się w jasielskim Salonie Wina, a bilety w cenie 90 zł można zakupić na stronie organizatora imprezy: www.winiarze-jaslo.pl

  • Sobota, 27 sierpnia 2022

12:00 Polska vs. Reszta świata – Tomasz Kolecki, SSP

Bardzo lubiany przez wszystkich, budzący wiele emocji pojedynek win polskich i zagranicznych. Arbitrem w tym meczu będzie zgromadzona publiczność, a moderatorem jak zwykle Tomasz Kolecki. Osobiście wybierze on najlepsze polskie etykiety, które uczestnicy warsztatów będą porównywać ze zbliżonymi do nich stylistycznie odpowiednikami, pochodzącymi z tradycyjnych regionów winiarskich. Będzie to tak zwana degustacja „w ciemno”. Poprzednie edycje degustacji „Polska vs. reszta świata” pokazały, że po obu stronach mogą pojawiać się profesjonalni zawodnicy, a wynik pojedynku może bardzo zaskoczyć. Kto wygra w tym roku?

14:00 Czy polskie winiarstwo to tylko hybrydy? – Jarosław Baranowski, SSP

Polskie winiarstwo często utożsamia się wyłącznie z winami z winogron hybrydowych. Nie jest to oczywiście błąd, jednakże świat wina jest bardzo zmienny. Obserwujemy postępujące zmiany klimatyczne, które wraz z nieustającym rozwojem naszych winiarzy pozwalają na coraz większy udział Vitis Vinifera wśród polskich win. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane wina nagrodzone złotymi medalami podczas Konkursu Win Polskich 2022 z różnych, międzynarodowych odmian winogron.

17:00 Wina osobliwe – Michał Bardel, Czas Wina

Nie wszystkie wina robi się tak samo. Na warsztatach będzie można poznać wyjątkowe wina, które powstały dzięki różnym sposobom winifikacji. Prezentacji osobliwych win będzie towarzyszyła opowieść, a także spora dawka wiedzy, którą nie tak łatwo zdobyć. 

  • Niedziela 28 sierpnia 2022

12:00 Eno-sensoryka, czyli przyjemność degustacji – Katarzyna Korzeń, EnoPortal

Degustacja wina to nie trudna, ale odrobinę skomplikowana sztuka. Uprawiamy ją dla przyjemności. To interakcja naszych zmysłów nie tylko z wyjątkowym napojem, ale również z tym co dookoła niego – historią, ludźmi, miejscem. To wspomnienia, skojarzenia i emocje. Podczas warsztatów uczestnicy przekonają się na przykładach, jak to wszystko działa, jak również znajdą odpowiedzi na następujące pytania: czym jest wino? Jak je degustujemy? Co dzieje się podczas degustacji w naszych ustach, a co w głowie? Dlaczego to wszystko jest takie przyjemne? To będzie prawdziwa przygoda dla zmysłów: degustacja „w ciemno” sześciu polskich win w różnych stylach oraz specjalne ćwiczenia sensoryczne.

14:00 Polskie bąble – Michał Sobieszuk, Eat Polska

Po pierwsze, to już nie czasy kiedy każde musujące wino można nazywać szampanem. Po drugie, to wcale nie znaczy, że nie ma innych, cudownie musujących win z bąbelkami. Powstające tradycyjną, szampańską metodą musiaki na dobre rozgościły się w portofoliach polskich winnic, prezentując z roku na rok coraz wyższy poziom. W czasie degustacji spróbujemy win tegorocznych medalistów, opowiemy czemu w polskich musach tkwi ogromny potencjał, sprawdzimy jaką rolę w ich powstawaniu grają martwe drożdże i czy bąbelki to dobre połączenie z tortem i truskawkami.

Serdecznie zapraszamy!

„Przegląd Gastronomiczny” jest patronem medialnym wydarzenia.

Aktualności

Konkurs Lady Amarena 2024

Rozpoczęła się 7. edycja międzynarodowego konkursu dla barmanek Lady Amarena. Zwyciężczyni polskiej części będzie reprezentować nasz kraj we Włoszech. Do 14 kwietnia polskie barmanki mogą

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron