Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

XIV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

XIV Międzynarodowe Dni Wina

Zapraszamy serdecznie na XIV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Spotykamy się tradycyjnie w ostatni weekend wakacji (24 – 25 sierpnia) na Jasielskim Rynku. Wielkie, podkarpackie święto wina zgromadzi polskich i zagraniczni winiarzy, miłośników i pasjonatów wina, amatorów dobrej zabawy i pysznego jedzenia.

Polskie winiarstwo bardzo dynamicznie się rozwija i fantastycznie ewoluuje. Nasze wina zdobywają uznanie konsumentów oraz krytyków nie tylko w kraju, ale również za granicą. Aż trudno uwierzyć, że odrodzenie uprawy winorośli zaczęło się zaledwie, nieco ponad 30 lat temu… Podkarpacie mocno zapisało się w najnowszej, winiarskiej historii, a Jasło często określane jest mianem „stolicy polskiego winiarstwa”. Nie bez powodu od czternastu lat odbywają się tutaj Międzynarodowe Dni Wina. Wpisanie winiarstwa w strategię rozwoju miasta oraz ciężka praca członków Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy pozwala szerzyć dobrą kulturę wina wśród gości z całej Polski i zagranicy. Jasielski Szlak Winny, winnica miejska, Podkarpacka Akademia Wina, witające przyjezdnych, obsadzone winoroślą rondo oraz tzw. witacze przypominające swym kształtem butelki wina oraz ogromna pasja i zaangażowanie wszystkich lokalnych winiarzy czyni z Jasła miejsce wyjątkowe. Enoturystom możemy zaproponować nie tylko wina, ale również zwiedzanie winnic, degustacje, szkolenia, oraz przepyszne regionalne produkty.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle są imprezą absolutnie wyjątkową. Co roku gościmy kilkudziesięciu wystawców winiarskich z Polski i zagranicy. Ostatnio, ku wielkiej radości zwiedzających zaczynają dominować nasze rodzime winnice, nie tylko z Podkarpacia, ale również z innych regionów. Na jasielskim Rynku można spróbować kilkuset win, w tym etykiet nagrodzonych w prestiżowym, organizowanym w Jaśle od sześciu lat Konkursie Polskich Win. Dodatkowymi atrakcjami imprezy jest uczestnictwo w tematycznych warsztatach winiarskich, oglądanie pokazów i prezentacji prowadzonych przez uznanych profesjonalistów z branży winiarskiej, między innymi przez członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Od kilku lat Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszy Konkurs Fotograficzny organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle. Temat tegorocznego Konkursu to: Winorośl z bliska”. Jak co roku można będzie również odwiedzić lokalne winnice podczas Dnia Otwartego. Imprezie towarzyszy jarmark produktów regionalnych i intrygująca część artystyczna. Dla miłośników winiarskich klimatów z Małopolski i nie tylko będzie atrakcja specjalna – wyjątkowy pociąg enoturystyczny który po raz drugi pojedzie na trasie Kraków – Jasło – Kraków i pozwoli wszystkim, którzy zdecydują się na jednodniowy wypad do Jasła przeżyć niezapomnianą przygodę z polskim winem bez potrzeby zastanawiania się kto będzie kierowcą, a kto degustującym. O pasażerów zadba ekipa Winnicomanii, która tak jak w zeszłym roku dopilnuje żeby z ich twarzy ani na chwilę nie znikał uśmiech.

Szczegóły dotyczące imprezy są dostępne na stronie wydarzenia: www.dniwina.pl oraz na stronie organizatorów: www.winiarzejaslo.pl

Organizatorami XIV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są: Miasto Jasło, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura i Jasielski Dom Kultury, partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich i Winnicomania.

Patronat medialny nad imprezą sprawują: Czas Wina, Ferment. Pismo o winie, Food Service, Nasze Winnice, Polski Portal Enoturystyczny, Przegląd Gastronomiczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Vinisfera, Winicjatywa.

Tegoroczne atrakcje Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle:

8 – 9 sierpnia – VI Konkurs Polskich Win

Kolejna edycja prestiżowego konkursu, w którym polskie wina oceniane są przez członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich pod czas degustacji w ciemno, w sześciu kategoriach: polskie wina białe, musujące, różowe, czerwone, słodkie oraz specjalne. Konkurs dumnie szczyci się największą liczbą nadsyłanych do oceny, polskich etykiet – w zeszłym roku było ich aż 205. W Jury Konkursu zasiądą w tym roku: Tomasz Kolecki, Piotr Kamecki, Andrzej Strzelczyk, Adam Pawłowski, Katarzyna Olszewska, Beata Lawrukajtis, Wojciech Dubis, Kajetan Zalewski, Filip Szaciłowski, Marcin Łysakowski.

23 sierpnia – Dzień Otwartych Winnic

Wyjątkowa okazja, żeby jednego dnia zwiedzić kilka lokalnych winnic; poznać winiarzy, zobaczyć winne krzewy i spróbować w podkarpackich win. Wino to miejsce i człowiek, który je zrobił; to pasja, wysiłek, zaangażowanie i cała historia zamknięta w butelce. Każdy, kto kiedyś odwiedził winnice dobrze wie, że właśnie tam wino smakuje najlepiej, a spotkanych wśród winnych krzewów ludzi wspomina się bardzo długo.

24 sierpnia – Koleją Winne Klimaty

Rankiem z dworca Kraków Główny odjedzie enoturystyczny pociąg nad pociągami – nadzwyczajne połączenie z polskim winem relacji Kraków – Jasło Kraków. Nie ma potrzeby szukać noclegów na miejscu, koniec z negocjacjami kto jest kierowcą a kto degustującym. Pociąg przywiezie turystów z Małopolski i nie tylko na XIV MDW, a wieczorem, po intensywnym i pełnym wrażeń dniu odwiezie ich bezpiecznie z powrotem do Krakowa. Na pokładzie pociągu na turystów będzie czekać mnóstwo pamiątkowych gadżetów oraz ekipa Winnicomanii, która zadba o pełny komfort podróżnych i degustację polskich win. Nie zabraknie również innych niespodzianek, zarówno po drodze jak i na Jasielskim Dworcu.

24 – 25 sierpnia – Ogrody Winne

Otwarta prezentacja wystawców winiarskich na Jasielskim Rynku połączona z targami produktów lokalnych. Okazja do spotkania z winiarzami z całej Polski i zagranicy, producentami wina, importerami i innymi przedstawicielami branży winiarskiej; najsmaczniejsze produkty regionalne oraz dodatkowe atrakcje: ogłoszenie wyników VI Konkursu Polskich Win, prezentacje i konkursy dla publiczności, koncerty, i spektakle.

Jak co roku odbędą się warsztaty enologiczne:

w sobotę, 24 sierpnia Tomasz Kolecki i Kajetan Zalewski ze Stowarzyszenia Sommelierów Polskich zaproszą na: „Alkomat i wino, czyli jak degustować odpowiedzialnie” oraz pojedynek “Polska vs. reszta świata”

w niedzielę, 25 sierpnia Winnicomania, czyli Katarzyna Korzeń i Tatiana Mucha zaproszą na degustację “Fuzja smaków: lokalne wina i regionalne produkty” oraz zabiorą na degustacyjną wyprawę “Z kieliszkiem dookoła Polski”.

Aktualności

GELATO FESTIVAL WORLD MASTERS

Gelato Festival to seria międzynarodowych wydarzeń poświęconych sztuce tworzenia rzemieślniczych lodów, które rozpoczęły się we Włoszech i z biegiem lat przerodziły się w globalny festiwal.

Nagrody AIG Prix i AIX Coquinaria

10 października w Hotelu H15 Boutique w Warszawie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród AIG Prix oraz Ars Coquinaria. Wśród gości znaleźli się m. in.

Przegląd Gastronomiczny 5/2024

Nowy numer „PG” 5/2024 Opłaty abonamentowe i standardy ochrony małoletnich – Adrianna Lotolc    2 Czy AI nadaje się na dietetyka?    4 Jedzenie emocjonalne – jak

MADE FOR Restaurant

Stajemy do walki: MASZYNY kontra ROMANTYZM, budując restaurację Nowego Świata opartą na AUTOMATYZACJI i zapraszając do tego dzieła najlepszych polskich gastronomów podczas najbardziej kreatywnego wydarzenia

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron