Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

I Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego rozstrzygnięty!

Pierwsza edycja konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego za nami. 10 marca 2023 roku w Instytucie Kulinarnym Transgourmet do emocjonującej walki o najwyższe trofeum stanęli młodzi adepci sztuki kulinarnej reprezentujący dziesięć szkół gastronomicznych z całej Polski.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był Związek Polskie Mięso, a patronat nad wydarzeniem objął Klub Szefów Kuchni zrzeszający najwybitniejszych kucharzy w Polsce. Projekt sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Wołowego. „Przegląd Gastronomiczny” był patronem medialnym wydarzenia.

Zadaniem 2-osobowych ekip było skomponowanie autorskiego dania głównego z wykorzystaniem wybranych elementów polskiego mięsa wieprzowego i polskiej wołowiny. Zgodnie z regulaminem uczestnicy musieli również użyć produktów regionalnych i sezonowych, mając na przygotowanie dań konkursowych jedynie 60 minut.

Konkurs poprowadził Marcin Budynek, doskonale łącząc rolę jurora i moderatora wydarzenia. 

Oto laureaci konkursu, którzy najlepiej poradzili sobie z presją czasu, stresem i wymaganiami jurorów.

Pierwsze miejsce zajęli Patryk Jankowski i Maja Siebert, reprezentanci Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie, Technikum w Murowanej Goślinie. Ich autorskie danie – Ballotine / szynka wędzona / palone siano / pyry z gzikiem / krokiet / shimeji / demi glace z borówką brusznicą zyskało największe uznanie jurorów konkursu.

Drugą ekipą na podium był żeński duet– Patrycja Szczepaniak i Julia Nabożny z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, które zdobyły srebro za danie: Roladka wieprzowa z musem drobiowym / polędwica wołowa / ziemniak z palonym masłem / purée kalafiorowe / stek z kalafiora / demi glace / karmelizowana marchewka / oliwa pietruszkowa.

Na miejscu trzecim uplasowały się Joanna Nalbach i Marcelina Lelo, reprezentujące Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach, a ich konkursowe danie to: Polędwica wołowa / babka ziemniaczana z wędzoną słoniną / ser z Filipowa / espuma z topinamburu.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Profesjonalne jury

Dziesięć konkursowych potraw oceniało profesjonalne jury w składzie:

Jarek Walczyk – Przewodniczący jury. Prezes, współzałożyciel i fundator Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Jeden z najlepszych mistrzów kulinarnych w kraju, doświadczony szef kuchni i restaurator, a także trener i szkoleniowiec branżowy.

Witold Choiński – Prezes Zarządu Związku Polskie Mięso. Autor wielu publikacji w obronie polskiego biznesu żywnościowego. Aktywny działacz na rzecz branży mięsnej, jej konsolidacji, spójności i pozycji sektora w przemyśle żywnościowym.

Dariusz Struciński – Szef kuchni z blisko 30-letnim stażem. Od lat zaangażowany w podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli, rozwój programów nauczania w szkołach gastronomicznych, szkolenia i programy stażowe dla uczniów.

Wiesław Bober – Szef kuchni z wieloletnim doświadczeniem. Współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni. Gotował dla artystów, ludzi świata polityki oraz Miss World.

Marcin Budynek – Mistrz kulinarny, założyciel oraz właściciel Akademii Kulinarnej Marcina Budynka. Miłośnik kuchni polskiej w nowatorskim wydaniu, uwielbiający czerpać inspiracje z bogactwa natury. Człowiek orkiestra, łączący obowiązki szefa kuchni z organizacją wydarzeń gastronomicznych.

Vinh Quang Tran – właściciel warszawskiej restauracji Tran Tran, której misją jest przedstawienie niepowtarzalnych smaków i walorów kuchni wietnamskiej w najlepszym wydaniu.

Prace konkursowe oceniane były według czterech głównych kryteriów: walory smakowe / użycie polskiego mięsa wieprzowego i polskiej wołowiny / wykorzystanie produktów regionalnych i sezonowych / praca na stanowisku i technika wykonania potrawy.

Po degustacji jurorzy szczegółowo omówili wszystkie przygotowane dania konkursowe, wskazując ich dobre i słabe strony, a jednocześnie udzielając uczniom cennych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i organizacji pracy w zespole oraz technik przygotowywania mięs, które pozwolą w pełni wydobyć ich walory smakowe.

W podsumowaniu przedstawiciele jury – Jarek Walczyk i Dariusz Struciński powiedzieli:

„Wszyscy jesteście wygrani, będąc w finale. Niezależnie od tego, co dzisiaj usłyszeliście, zachęcamy Was do uczestnictwa w konkursach kulinarnych. Nie każdy z nich dacie radę wygrać, ale z każdego wyjedziecie bogatsi o nową wiedzę i kolejne doświadczenia. To jest bezcenne i zaowocuje w przyszłości (…) Dzisiejsze uwagi to swego rodzaju lekcja z mistrzem, intencją jest podzielenie się z Wami naszą wiedzą. To leży w naszym wspólnym interesie, bo czekamy na Was.  Za chwilę to Wy będziecie pracować w profesjonalnych kuchniach, staniecie na naszych miejscach i będziecie szkolić kolejne pokolenia kucharzy (…). Pamiętajcie, aby dobrze odebrać nasze słowa – to nie jest krytyka, to nie jest złośliwość. Najlepiej uczymy się na błędach i jeśli potrafimy je skorygować, stajemy się ekspertami”.

Zwieńczeniem pełnego emocji dnia był lunch przygotowany na bazie polskiej wieprzowiny i wołowiny oraz ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

Prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński i szef Marcin Budynek raz jeszcze pogratulowali zwycięzcom, podkreślając, że projekt został zrealizowany dzięki finansowaniu z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego i Funduszu Promocji Mięsa Wołowego. Podziękowali również pozostałym uczestnikom, opiekunom, przybyłym gościom, przedstawicielom mediów i wspierającej wydarzenie ekipie Instytutu Kulinarnego Transgourmet.

Fot. Karina Szymczuk

Aktualności

Konferencja MADE FOR Restaurant, New Rules

23 kwietnia 2024 Miejsce: Novotel Centrum Warszawa Tego dnia w gronie ponad 600 liderów  czołowych restauratorów i ich pracowników – skonstruujemy prototyp innowacyjnej restauracji 2024;

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron