Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

IV Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów

Reprezentacje 9 krajów, w tym silna drużyna z Polski, wezmą udział w 4. Międzynarodowych Mistrzostwach Młodych Sommelierów w Warszawie. Konkurs odbędzie się w dniach 9-11 października w Airport Hotel Okęcie. W zawodach startuje łącznie 25 uczestników.

W konkursie mogą wziąć udział sommelierzy i sommelierki mający nie więcej niż 30 lat i będący członkami ASI – Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów. Językiem obowiązującym w zawodach będzie angielski. Na Mistrzostwa przyjadą reprezentanci Francji, Portugalii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Łotwy, Węgier i Cypru oraz 17 zawodników z Polski. 

Trzy etapy zawodów kończy gala finałowa, czyli występ kolejno trzech finalistów, którzy będą wykonywać zadania na scenie przed publicznością. Formuła i zadania konkursowe są zbliżone do Mistrzostw Polski Sommelierów: zawodnicy odpowiadają na pytania teoretyczne, rozpoznają i opisują wina podczas degustacji w ciemno, a także prezentują praktyczne umiejętności serwowania wina (lub innych alkoholi) oraz obsługi gości.

Konkursowi towarzyszą seminaria i degustacje dla sommelierów. Na wtorek wieczorem (10 października) zaplanowana jest dostępna dla publiczności degustacja win i alkoholi Bar des Sommeliers. Degustacja jest bezpłatna i zaczyna się o 19.00.

Udział w dniu finałowym wymaga rejestracji. W programie znajdzie się degustacja win w formie „walk around” prowadzona przez partnerów zawodów. Finał konkursu zaplanowany jest na późne popołudnie, a po jego zakończeniu planowana jest Gala Dinner. Bilety są dostępne TUTAJ https://app.evenea.pl/event/galafinalowa102023/. Półfinał i finał zawodów będą transmitowane na profilu Facebook Stowarzyszenia Sommelierów Polskich https://www.facebook.com/people/Stowarzyszenie-Sommelier%C3%B3w-Polskich/100057570454736/ 11 października (środa).

Początek transmisji półfinałów o godz. 11.00, finał zaczyna się o 17.00.

Aktualności

Zdrowie z warzyw i owoców

Warzywa i owoce w codziennej diecie pomagają zachować zdrowie, zwiększają naszą odporność i chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Obniżają poziom „złego” cholesterolu Dieta na

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja Fot. Wytwórnia

Co czeka rynek alkoholi w Polsce w 2025 roku?

Klienci coraz częściej wybierają napoje pozbawione alkoholu lub o niewielkiej jego zawartości. Ale to niejedyne zmartwienie branży. Coraz wyższe koszty działalności oraz zapowiedź zaostrzenia przepisów

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron

Skip to content