Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Wkrótce XIV edycja konkursu Kucharz doskonały

Już 10 października (wtorek) o godz. 10.00 w Składzie Bananów przy ul. Postępu 5 w Warszawie odbędzie się XIV edycja konkursu Kucharz Doskonały. Uczestnicy to osoby z niepełnosprawnością, które podczas kulinarnej rywalizacji zaprezentują swoją pasję, umiejętności, wzmocnią pewność siebie, stawiając czoła powszechnym stereotypom. Towarzyszyć im będzie 10 osób znanych ze świata show-biznesu.

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi już od 14 lat organizuje konkurs kulinarny Kucharz Doskonały, przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Udział w wydarzeniu stwarza zawodnikom możliwość na dalszy rozwój pasji do gotowania, doskonalenie posiadanego kunsztu oraz poznanie nowych produktów i przepisów. Jest to również świetna okazja do integracji z nowo poznanymi osobami. W konkursie bierze udział 10 warszawskich placówek, m.in. warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i ośrodki dziennego pobytu reprezentowane przez dwuosobowe zespoły. Zawodnicy pod okiem instruktorów pracowni kulinarnych przez miesiąc uczą się wykonania dwóch dań według przepisu opracowanego przez profesjonalnych kucharzy (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni), aby podczas finału wykonać je samodzielnie przed jury. W trakcie gotowania każda drużyna może liczyć na wsparcie i doping dedykowanego celebryty.

W poprzednich edycjach akcję wspierały znane gwiazdy. W tym roku również nie zabraknie znanych nazwisk. XIV edycję konkursu poprowadzi Katarzyna Bosacka – dziennikarka i prezenterka telewizyjna znana z programów o tematyce zdrowotnej i żywieniowej. Natomiast zespoły będą wspierać m.in. dziennikarka Anna Popek, Radek Liszewski z zespołu Weekend oraz aktorka Katarzyna Ankudowicz.

Tegoroczna edycja z hasłem „Kuchnia dla Klimatu” zwraca również uwagę na problem zmian klimatu wywierających negatywne skutki dla środowiska naturalnego, gospodarki, zdrowia ludzi i ekosystemów. Rządy państw na całym świecie oraz organizacje międzynarodowe dostrzegają te konsekwencje i wprowadzają regulacje próbujące im zapobiegać. – My chcemy zacząć od kuchni, bo wierzymy, że zmiana zaczyna się od nas samych, od rzeczy drobnych, od naszej najbliższej przestrzeni – mówią organizatorzy. Dlatego dania konkursowe będą oparte głównie na kuchni roślinnej. Uczestnicy zaserwują w tym roku hummus z podpłomykiem na przystawkę oraz ratatouille z kaszą jaglaną jako danie główne.

W ramach Konkursu odbędą się również warsztaty edukacyjne związane z tematem niemarnowania żywności, które poprowadzi Gerard Rytter – brand chef, który na co dzień szkoli innych szefów kuchni, cateringi dietetyczne, a nawet stołówki szkolne. Będzie to okazja do poznania tajników przyrządzania potraw roślinnych oraz rozmów na temat zapobiegania marnowaniu żywności we własnym domu obejmujących porady w obszarze racjonalnych zakupów, wykorzystywania resztek oraz przechowywania produktów spożywczych.                       
W warsztatach organizatorów wesprze niepodważalny ekspert w dziedzinie niemarnowania żywności, który od wielu lat z powodzeniem walczy z tym problemem – Bank Żywności SOS w Warszawie. Organizatorzy wierzą, że warsztaty pobudzą ekologiczną świadomość uczestników oraz zwrócą uwagę, jak wiele zależy od wyborów konsumenckich, stylu życia i diety każdego z nas.

Organizator: Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Warszawa

„Przegląd Gastronomiczny” objął wydarzenie patronatem medialnym.

Aktualności

Zaproszenie na CAMP HOTELARZY 2024

Już 27 maja, w Hotelu Natura Mazur **** – Warchały, odbędzie się trzecia edycja Campu Hotelarzy, spotkania przedstawicieli branży hotelarskiej. Fundacja Polskie Hotele Niezależne jest

Przegląd Gastronomiczny 2/2024

Nowy numer „PG” 2/2024 Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy 3 TARGI Mistrzowie i profesjonaliści GASTROTARGI SMAKKi 2024  

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron