Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Laureaci plebiscytu „Najlepsza Restauracja 2024”

Piąta edycja plebiscytu dobiegła końca. Wzięło w niej udział blisko 600 restauracji z 15 regionów Polski, spośród których wyłoniono 19 laureatów. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 czerwca w Winnicy Adoria na Dolnym Śląsku. Wydarzeniu towarzyszyła premiera unikalnego wydania albumu „Kulinarna Podróż po Polsce”.

W piątej edycji plebiscytu konsumenckiego „Najlepsza Restauracja 2024” wzięło udział niemal 600 restauracji z 15 regionów. Konsumenci, biorąc pod uwagę smak dania, obsługę oraz atmosferę panującą w lokalu, głosowali na wybrane restauracje, poprzez kliknięcie symbolu korony na stronie internetowej programu. Miejsca, które otrzymały największą liczbę koron, zdobyły tytuł Najlepszej Restauracji 2024 programu Polskie Skarby Kulinarne i zostały zaprezentowane wyjątkowym albumie pt. „Kulinarna podróż po Polsce”, wydanym przez sieć hurtowni MAKRO Polska. Wyłoniono 19 laureatów, spośród których najwięcej głosów otrzymały: Restauracja & Karczma Staropolska, Restauracja DaVinci oraz Restauracja Akcent.  

Poszukujemy najlepszych smaków kuchni polskiej – mówi Magdalena Figurna, Menadżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej w MAKRO Polska. – Głównym celem zarówno plebiscytu, jak i programu Polskie Skarby Kulinarne jest budowanie świadomości na temat rodzimej kuchni oraz wsparcie i docenienie lokalnych restauracji. Wyboru zwycięzców dokonują konsumenci, którzy oprócz dań oceniają także obsługę lokalu – dodaje.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 czerwca w Winnicy Adoria na Dolnym Śląsku. Wydarzenie cieszyło się znacznym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 100 uczestników. Za przygotowanie dań odpowiadali szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO. Goście mogli spróbować między innymi kremowej bryndzy z bobem, groszkiem, rokitnikiem, chili i miętą, chłodnika z polskich warzyw na maślance z kruszonymi pestkami czy lemionady rokitnikowej. Mieli również możliwość zwiedzić winnicę, wziąć udział w wine pairingu oraz w prezentacji dotyczącej renesansu zapomnianych produktów kuchni polskiej.

Album „Kulinarna podróż po Polsce”

Wydarzeniu towarzyszyła premiera najnowszego wydania albumu „Kulinarna podróż po Polsce”. Jest to unikalna publikacja, która łączy opowieść o kuchni regionów, prezentację laureatów plebiscytu „Najlepsza Restauracja 2024” z bogactwem przepisów kuchni polskiej autorstwa szefów kuchni Akademii Inspiracji MAKRO. Album jest dostępny na stronie Gazetka Promocyjna MAKRO – Kulinarna podróż po Polsce – Strona 1.

Lista restauracji nagrodzonych w plebiscycie Polskie Skarby Kulinarne w edycji na rok 2024 znajduje się na stronie www.polskieskarby.pl oraz poniżej:

 • Warszawa:

Restauracja Future&Wine

Restauracja Hektor1970

 • Kraków:

Restauracja & Karczma Staropolska, Szczucin

Miła Moja Rodzinny Dom Restauracyjny, Modlnica

 • Łódź:

Restauracja Powroty, Łowicz

Trójmiasto i Pomorze:

Restauracja Akcent, Frombork

 • Wrocław i Dolny Śląsk:

Restauracja Szyszka Chmielu, Lubin

Restauracja P jak Pysznie, Kępno

Restauracja Wrocławska, Stargast

 • Poznań i Wielkopolska:

Restauracja Czarny Bocian, Nowe Miasto nad Wartą

 • Warmia i Mazury:

Restauracja z Zielonym Piecem, Olsztynek

 • Kujawy:

Restauracja Starówka, Brodnica

 • Zakopane i Podhale:

Schronisko Bukowina, Bukowina Tatrzańska

Karczma Tabakowy Chodnik, Zawoja

 • Podkarpacie:

Restauracja w Hotelu Platan, Sielec

 • Podlasie:

Restauracja Kuchnia Tatarska U Alika, Suwałki

 • Śląsk, Zagłębie i Jura:

Restauracja Galeria Smaku, Świętochłowice

 • Lubelszczyzna:

Restauracja Piwnica pod Św. Kazimierzem, Zamość

 • Świętokrzyskie:

Restauracja Da Vinci, Chęciny

„Przegląd Gastronomiczny” był patronem medialnym plebiscytu.

O programie Polskie Skarby Kulinarne

Początki programu Polskie Skarby Kulinarne sięgają 2018 roku. Inicjatywa wywodzi się z prowadzonego przez MAKRO Polska projektu Kulinarne Zjednoczenie Polski, którego zwieńczeniem była książka kucharska „Sto receptur na sto lat niepodległości’. Polskie Skarby Kulinarne to przede wszystkim program edukacyjny, którego celem jest zwiększanie świadomości Polaków w temacie kulinarnej tradycji naszego kraju. Poprzez program MAKRO Polska chce przede wszystkim pokazać i uświadomić konsumentom, jak wyjątkowa i bogata w różnorodne smaki i przepisy jest rodzima kuchnia polska. W ramach programu organizowany jest plebiscyt konsumencki „Najlepsza Restauracja.” Lokale, które otrzymały największą liczbę koron, zdobyły tytuł Najlepszej Restauracji programu Polskie Skarby Kulinarne i zostały zaprezentowane w wyjątkowym albumie, wydanym przez MAKRO Polska.

Aktualności

Mistrzowie Smaku wracają

Gdzie wybrać się na najlepszy obiad lub kolację? Gdzie zjeść najsmaczniejszą pizzę i burgera? Który kelner, barman i menedżer restauracji najlepiej odpowiada na potrzeby klientów?

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron