Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Poradnik: jak podawać napoje gronowe?

Na głębię i koloryt degustowanego napoju gronowego wpływa wiele czynników, m.in.:  zasady łączenia określonych rodzajów trunków z danym typem potraw, temperatura serwowanych specjałów czy ich napowietrzenie. Jak zatem przygotować się do smakowania trunków, by móc delektować się pełnią ich walorów?

Kieliszki

Podanie napoju gronowego w odpowiednim kieliszku zagwarantuje zachowanie pełni jego aromatów i walorów. Trunki czerwone, aby mogły oczarować bogactwem zapachów, wymagają odpowiedniego rozwinięcia bukietu, zachodzącego na skutek kontaktu z powietrzem. Wybieramy zatem do nich kieliszki o szerszej czaszy. Kieliszki do napoju gronowego białego są zdecydowanie mniejsze i smuklejsze. Taki kształt pozwala zachować jego ulotne akcenty aromatyczne i utrzymać właściwą temperaturę.

Jaka temperatura?

Lekkie napoje gronowe wymagają niższej temperatury, natomiast cięższe, lepiej zbudowane, piękniej zaprezentują się w nieco wyższej. Jeśli planujemy otworzyć konkretną butelkę napoju do kolacji, wystarczy odpowiednio wcześniej włożyć ją do lodówki: kilka godzin wcześniej trunki musujące i lekkie białe, lekkie czerwone 1-2 godziny przed podaniem, a mocarną czerwień 30-40 minut przed planowanym otwarciem butelki.

Jak trzymać kieliszek?

Niezależnie od tego czy kosztujemy białego, czy czerwonego napoju gronowego, sposób chwytania za kieliszek jest podobny. Naczynie powinniśmy chwycić za nóżkę, układając ją pomiędzy palcem wskazującym, środkowym a kciukiem. Bardzo ważne i niezwykle eleganckie jest pozostawienie pozostałych palców luźno. Podczas degustacji trunku należy unikać dotykania czaszy kieliszka. W przypadku napoju gronowego czerwonego, nawet kilkuminutowe zetknięcie się naszej dłoni z pękatą częścią kieliszka może zmienić smak trunku. Podobna sytuacja ma się z napojem gronowym białym – okryty dłonią kieliszek szybciej się nagrzewa, a wyższa temperatura powoduje szybsze parowanie aromatów oraz zmianę ich charakteru.

Szeroka oferta napojów gronowych oraz eleganckich nowości wśród innych rodzajów trunków jest dostępna na platformie rezerwacyjnej Winnicalidla.pl.

Materiał powstał w ramach współpracy z portalem Winnica Lidla.

fot. freepik.com

Aktualności

Przegląd Gastronomiczny 2/2024

Nowy numer „PG” 2/2024 Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy 3 TARGI Mistrzowie i profesjonaliści GASTROTARGI SMAKKi 2024  

Gala Poland 100 Best Restaurants Awards 2024

Premiera XIII edycji Przewodnika Poland 100 Best Restaurants, który tworzy kulinarną mapę Polski, ogłoszenie listy 100 najlepszych restauracji w Polsce i wręczenie nagród dla szefów

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron