Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny
11-12/2021

Nowy numer „PG” 11-12/2021

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy.

3  PRZEDSTAWIAMY

Polskie pieczywo – niezrównana jakość, smak i aromat

4  PRAWO

Adriana Lotolc

Plusy i minusy franczyzy

6 TECHNIKA

Wiesława Grzesińska

Prosto z pieca!

Organizacja pizzerii

10 NAUKA

Dorota Czerwińska

Zdrów jak ryba

Ryby słodkowodne i morskie cennym źródłem składników odżywczych

15 PRZEDSTAWIAMY

Nowości Lubiany, które upiększą świąteczny stół

Kolekcja Ankara Magiczna Noc i Stone Age Złoty Las

16 KONKURSY

Smarten PR

Zwycięzca Bocuse d’Or Poland 2021

19 KONGRESY

Kongres Szefów Kuchni 2021

20 NAUKA

Ewa Czarniecka-Skubina, Rafał Troć

Dobra karta menu

Jak prawidłowo skonstruować kartę menu zakładu gastronomicznego?

25 KONFERENCJE

10 Najlepszych Restauratorów

Relacja z konferencji MADE FOR Restaurant edycja Creators

30  NAUKA

Arletta Kowalik

Pożyteczne narzędzie marketingowe

Analiza SWOT w przedsiębiorstwie hotelarskim

38 COCKTAIL BAR

Witosław Stępień

25 lat Domu Wina

Od Sovietskoje Igristoje do szampana

Drodzy Czytelnicy!

Na skutek rosnącej liczby zakażeń na początku grudnia rząd podjął decyzję o zmniejszeniu limitu osób w restauracjach, barach i hotelach najpierw do 50%, a 2 tygodnie później do max. 30% obłożenia. Zwiększenie tego limitu jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Niestety, do końca nie wiadomo jak przeprowadzić tę weryfikację w praktyce. Z powodu 4 fali koronawirusa w wielu krajach Europy znów zamknięto restauracje i pozwolono tylko na sprzedaż dań na wynos. Wzrasta więc niepokój o przyszłość branży. Należy jednak mieć nadzieję, że zamówienia na święta, doświadczenia z lockdownów oraz kreatywność restauratorów pomogą przetrwać ten trudny czas dla branży HoReCa.

W tym numerze szczególnie polecamy Państwu lekturę trzech artykułów naukowych, które dostarczą fachowej wiedzy. Dorota Czerwińska w artykule „Zdrów jak ryba” omawia rolę składników odżywczych zawartych w rybach oraz ich znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Ewa Czarniecka-Skubina i Rafał Troć („Dobra karta menu”) radzą jak prawidłowo skonstruować wizytówkę lokalu gastronomicznego, aby móc zwiększyć sprzedaż. Z kolei Arletta Kowalik w artykule „Pożyteczne narzędzie marketingowe” podpowiada jak przeprowadzić analizę SWOT, tj. mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń dla przedsiębiorstwa hotelarskiego.

Franczyza jest bardzo popularnym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej, również w branży gastronomicznej. Dlatego na pewno warto zapoznać się z artykułem Adriany Lotolc „Plusy i minusy franczyzy”, w którym Autorka, adwokat specjalizujący się w obsłudze branży HoReCa, obiektywnie przedstawia wady i zalety bycia franczyzobiorcą.

W tym numerze polecamy Państwa uwadze obszerną relację z finału polskiej selekcji konkursu Bocuse d’Or Poland, który odbył się 4.11 podczas targów HORECA w Krakowie. Laureatem konkursu został Jakub Kasprzak. Gratulujemy! Zapraszamy do zapoznania się również z relacjami z innych wydarzeń branżowych – konferencją MADE FOR Restaurant edycja Creators, Kongresu Szefów Kuchni, targów HORECA w Krakowie.

 Tradycyjnie w grudniu zachęcamy do zamówienia prenumeraty „PG” na kolejny rok. W tym celu można po raz pierwszy skorzystać również z formularza na naszej stronie www.przeglad-gastronomiczny.pl. Przy okazji zapraszamy do częstych odwiedzin naszego serwisu.

Na koniec składamy Państwu najlepsze życzenia zdrowych, spokojnych i miłych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

    Przyjemnej lektury!

                        Redakcja

Aktualności

GELATO FESTIVAL WORLD MASTERS

Gelato Festival to seria międzynarodowych wydarzeń poświęconych sztuce tworzenia rzemieślniczych lodów, które rozpoczęły się we Włoszech i z biegiem lat przerodziły się w globalny festiwal.

Nagrody AIG Prix i AIX Coquinaria

10 października w Hotelu H15 Boutique w Warszawie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród AIG Prix oraz Ars Coquinaria. Wśród gości znaleźli się m. in.

Przegląd Gastronomiczny 5/2024

Nowy numer „PG” 5/2024 Opłaty abonamentowe i standardy ochrony małoletnich – Adrianna Lotolc    2 Czy AI nadaje się na dietetyka?    4 Jedzenie emocjonalne – jak

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron