Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny
11-12/2021

Nowy numer „PG” 11-12/2021

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy.

3  PRZEDSTAWIAMY

Polskie pieczywo – niezrównana jakość, smak i aromat

4  PRAWO

Adriana Lotolc

Plusy i minusy franczyzy

6 TECHNIKA

Wiesława Grzesińska

Prosto z pieca!

Organizacja pizzerii

10 NAUKA

Dorota Czerwińska

Zdrów jak ryba

Ryby słodkowodne i morskie cennym źródłem składników odżywczych

15 PRZEDSTAWIAMY

Nowości Lubiany, które upiększą świąteczny stół

Kolekcja Ankara Magiczna Noc i Stone Age Złoty Las

16 KONKURSY

Smarten PR

Zwycięzca Bocuse d’Or Poland 2021

19 KONGRESY

Kongres Szefów Kuchni 2021

20 NAUKA

Ewa Czarniecka-Skubina, Rafał Troć

Dobra karta menu

Jak prawidłowo skonstruować kartę menu zakładu gastronomicznego?

25 KONFERENCJE

10 Najlepszych Restauratorów

Relacja z konferencji MADE FOR Restaurant edycja Creators

30  NAUKA

Arletta Kowalik

Pożyteczne narzędzie marketingowe

Analiza SWOT w przedsiębiorstwie hotelarskim

38 COCKTAIL BAR

Witosław Stępień

25 lat Domu Wina

Od Sovietskoje Igristoje do szampana

Drodzy Czytelnicy!

Na skutek rosnącej liczby zakażeń na początku grudnia rząd podjął decyzję o zmniejszeniu limitu osób w restauracjach, barach i hotelach najpierw do 50%, a 2 tygodnie później do max. 30% obłożenia. Zwiększenie tego limitu jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Niestety, do końca nie wiadomo jak przeprowadzić tę weryfikację w praktyce. Z powodu 4 fali koronawirusa w wielu krajach Europy znów zamknięto restauracje i pozwolono tylko na sprzedaż dań na wynos. Wzrasta więc niepokój o przyszłość branży. Należy jednak mieć nadzieję, że zamówienia na święta, doświadczenia z lockdownów oraz kreatywność restauratorów pomogą przetrwać ten trudny czas dla branży HoReCa.

W tym numerze szczególnie polecamy Państwu lekturę trzech artykułów naukowych, które dostarczą fachowej wiedzy. Dorota Czerwińska w artykule „Zdrów jak ryba” omawia rolę składników odżywczych zawartych w rybach oraz ich znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Ewa Czarniecka-Skubina i Rafał Troć („Dobra karta menu”) radzą jak prawidłowo skonstruować wizytówkę lokalu gastronomicznego, aby móc zwiększyć sprzedaż. Z kolei Arletta Kowalik w artykule „Pożyteczne narzędzie marketingowe” podpowiada jak przeprowadzić analizę SWOT, tj. mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń dla przedsiębiorstwa hotelarskiego.

Franczyza jest bardzo popularnym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej, również w branży gastronomicznej. Dlatego na pewno warto zapoznać się z artykułem Adriany Lotolc „Plusy i minusy franczyzy”, w którym Autorka, adwokat specjalizujący się w obsłudze branży HoReCa, obiektywnie przedstawia wady i zalety bycia franczyzobiorcą.

W tym numerze polecamy Państwa uwadze obszerną relację z finału polskiej selekcji konkursu Bocuse d’Or Poland, który odbył się 4.11 podczas targów HORECA w Krakowie. Laureatem konkursu został Jakub Kasprzak. Gratulujemy! Zapraszamy do zapoznania się również z relacjami z innych wydarzeń branżowych – konferencją MADE FOR Restaurant edycja Creators, Kongresu Szefów Kuchni, targów HORECA w Krakowie.

 Tradycyjnie w grudniu zachęcamy do zamówienia prenumeraty „PG” na kolejny rok. W tym celu można po raz pierwszy skorzystać również z formularza na naszej stronie www.przeglad-gastronomiczny.pl. Przy okazji zapraszamy do częstych odwiedzin naszego serwisu.

Na koniec składamy Państwu najlepsze życzenia zdrowych, spokojnych i miłych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

    Przyjemnej lektury!

                        Redakcja

Aktualności

Konkurs Lady Amarena 2024

Rozpoczęła się 7. edycja międzynarodowego konkursu dla barmanek Lady Amarena. Zwyciężczyni polskiej części będzie reprezentować nasz kraj we Włoszech. Do 14 kwietnia polskie barmanki mogą

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron