Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Trzecia gwiazdka Michelin

Przewodnik Michelin

19 czerwca oficjalnie opublikowano zestawienie restauracji wyróżnionych w najnowszym Przewodniku Michelin „Main Cities of Europe 2020″. Po raz pierwszy w historii prestiżową gwiazdkę otrzymała restauracja z Krakowa – Bottiglieria 1881.

Przewodnik Michelin to jedno z bardziej znanych i cenionych źródeł informacji dla osób poszukujących lokali gastronomicznych serwujących najlepsze potrawy. Inspektorzy odwiedzają restauracje anonimowo, a potem poddają drobiazgowej ocenie. Aby dany lokal otrzymał wyróżnienie, musi zapaść wspólna decyzja aż trzech inspektorów.

W wydawanym co rok przewodniku Michelin pt. „Main Cities of Europe” znajdują się opisy lokali oraz rekomendacje dla poszczególnych restauracji. Przyznawane są następujące wyróżnienia:

  • gwiazdki Michelin – za walory smakowe potraw (od jednej do trzech gwiazdek)
  • sztućce (łyżka i widelec)– za wystrój, jakość obsługi i atmosferę lokalu (od jednego do pięciu sztućców)
  • Bib Gourmand – za stosunek jakości do ceny.

Jedna gwiazdka Michelin to odpowiednik bardzo dobrej restauracji w swojej kategorii, dwie to rewelacyjna kuchnia warta odwiedzenia, a trzy oznaczają wyjątkową kuchnię, wartą specjalnej podróży.

Do tej pory w Polsce gwiazdki Michelin przyznano tylko restauracjom z Warszawy: Atelier Amaro (2013), w której Szefem Kuchni jest Wojciech Modest Amaro i Senses, gdzie tę rolę pełni Andrea Camastra (2016). W tegorocznej edycji przewodnika (2020) gwiazdki dla powyższych lokali utrzymano, ale pojawił się trzeci laureat – Bottiglieria 1881. To pierwsza w historii restauracja w Krakowie z tak prestiżowym wyróżnieniem.

Na stronie internetowej czytamy, że Bottiglieria 1881 powstała z pasji do wina i sympatii do ludzi. Restaurację, mieszczącą się w XIX wiecznej kamienicy na krakowskim Kazimierzu, otworzył w 2013 roku Robert Gumuliński. To ciekawy koncept, który de facto łączy restaurację z winiarnią. Szefem kuchni jest Przemysław Klima. Lokal znany jest z nowoczesnej, polskiej kuchni, bazującej na świeżych składnikach; jego atutem jest również szeroki wybór win.

To nie koniec dobrych wiadomości dla polskiej branży gastronomicznej. W najnowszej edycji przewodnika wyróżnione symbolem Bib Gourmand zostały nowe lokale: restauracja Szóstka na dachu Hotelu Warszawa oraz restauracja Fiorentina w Krakowie. Z kolei tytuł ten utrzymały warszawskie restauracje Ale Wino, Brasserie Warszawska, Butchery and Wine, Kieliszki na Hożej oraz krakowska restauracja Zazie.

Najnowsze wydanie przewodnika Michelin „Main Cities of Europe” zawiera opisy:

24 restauracji trzygwiazdkowych, w tym 4 nowych

95 restauracji dwugwiazdkowych, w tym 13 nowych

380 restauracji jednogwiazdkowych, w tym 52 nowych

253 restauracji Bib Gourmand, w tym 41 nowych

Więcej informacji na stronie przewodnika:

www.guide.michelin.com

Aktualności

Zdrowie z warzyw i owoców

Warzywa i owoce w codziennej diecie pomagają zachować zdrowie, zwiększają naszą odporność i chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Obniżają poziom „złego” cholesterolu Dieta na

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja Fot. Wytwórnia

Co czeka rynek alkoholi w Polsce w 2025 roku?

Klienci coraz częściej wybierają napoje pozbawione alkoholu lub o niewielkiej jego zawartości. Ale to niejedyne zmartwienie branży. Coraz wyższe koszty działalności oraz zapowiedź zaostrzenia przepisów

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron

Skip to content