Przejdź do treści
Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

AKADEMIA MISTRZÓW SMAKU Z GWIAZDKĄ MICHELIN

Podczas trzynastego spotkania Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere uczniowie mieli okazję wziąć udział w niezwykłych warsztatach prowadzonych przez Christophera Haatufta – szefa kuchni i właściciela wyróżnionej gwiazdką Michelin restauracji Lysverket w Bergen.

To wydarzenie miało wyjątkowy charakter – była to pierwsza wizyta Christophera Haatufta w Polsce, zorganizowana specjalnie na zaproszenie Akademii. Uczestnicy mieli nie tylko okazję usłyszeć inspirującą historię jego drogi zawodowej, ale także poznać fundamenty filozofii „neo-fjordic cuisine” – podejścia opartego na świeżości, lokalnych składnikach i autentyczności smaków regionu.

Restauracja Lysverket, prowadzona przez Haatufta od 2013 roku, zyskała uznanie wśród krytyków i została nagrodzona gwiazdką Michelin w 2022 roku. Jej menu to nowoczesna opowieść o norweskim wybrzeżu, w której surowce z fiordów, mórz i lokalnych gospodarstw odgrywają pierwszoplanową rolę.

Kuchnia morska od podstaw – praktyka i smak

W części praktycznej warsztatów uczniowie pracowali z najwyższej jakości owocami morza i rybami: łososiem, małżami, krewetkami oraz okoniem morskim. Pod okiem szefa Haatufta przygotowywali m.in.: sashimi z łososia z leche de tigre, małże duszone w białym winie z aioli, grillowane krewetki z intensywnym bisque oraz pieczonego okonia z białymi szparagami i sosem beurre blanc. Uczniowie samodzielnie przygotowywali również klasyczne sosy, takie jak bisque, aioli i beurre blanc, ucząc się pracy z produktami delikatnymi i wymagającymi precyzji.

To było spotkanie, które nie tylko rozwijało technikę, ale też kształtowało kulinarne wyczucie
i zrozumienie dla produktu – kluczowe w pracy każdego profesjonalnego kucharza.

Elżbieta Nitsze: Akademia to miejsce spotkań z najlepszymi

To dla nas ogromna radość i zaszczyt, że Christopher Haatuft – szef kuchni z gwiazdką Michelin – przyjął nasze zaproszenie i odwiedził Akademię. Od samego początku istnienia projektu naszym celem było wspieranie młodych adeptów sztuki kulinarnej oraz tworzenie przestrzeni, w której mogą uczyć się od najlepszych kucharzy z całego świata. To spotkanie idealnie oddaje tę ideę i wierzę, że dla naszych uczniów będzie ogromną inspiracją na dalszej drodze zawodowej. – mówi Elżbieta Nitsze, prezes Belvedere Gourmet Group i pomysłodawczyni Akademii Mistrzów Smaku.

Christopher Haatuft: Uczniowie z pasją i potencjałem

To było bardzo inspirujące spotkanie. Pracowało mi się z uczniami z ogromną przyjemnością – są ciekawi, zaangażowani i posiadają imponującą wiedzę jak na swój etap kariery. Wierzę, że z takim podejściem i wsparciem, jakie daje im Akademia, są na dobrej drodze, by osiągnąć prawdziwy sukces w gastronomii. To moja pierwsza wizyta w Polsce i muszę przyznać, że była niezwykle pozytywnym doświadczeniem – zarówno pod względem atmosfery, jak i poziomu uczestników. Mam nadzieję, że jeszcze spotkam się z niektórymi z nich na ich kulinarnej ścieżce – być może nawet w najlepszych restauracjach świata. Zdecydowanie będę śledził ich rozwój! – powiedział Christopher Haatuft.

Spotkanie pokazało, jak wielką wartość ma bezpośredni kontakt uczniów z wybitnymi postaciami światowej gastronomii. Wiedza, którą zdobyli podczas tego dnia, to coś więcej niż przepis – to inspiracja, motywacja i dowód, że wielkie kulinarne marzenia naprawdę są w zasięgu ręki.

Aktualności

French Food Experience

W klimatycznej willi na warszawskim Mokotowie 13 czerwca swoje produkty zaprezentowali francuscy producenci żywności – wędlin, serów, przetworów z kaczki, ostryg oraz czekolady i kawy.

Przegląd Gastronomiczny 03/2025

Nowy Numer „PG” 3/2025 Ogródki gastronomiczne – Adrianna Lotolc, Antoni Maruniewicz     2 Fakty i mity na temat kaszy            4 Substytuty mięsa nie są prawdziwą

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron