Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

XIV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

XIV Międzynarodowe Dni Wina

Zapraszamy serdecznie na XIV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Spotykamy się tradycyjnie w ostatni weekend wakacji (24 – 25 sierpnia) na Jasielskim Rynku. Wielkie, podkarpackie święto wina zgromadzi polskich i zagraniczni winiarzy, miłośników i pasjonatów wina, amatorów dobrej zabawy i pysznego jedzenia.

Polskie winiarstwo bardzo dynamicznie się rozwija i fantastycznie ewoluuje. Nasze wina zdobywają uznanie konsumentów oraz krytyków nie tylko w kraju, ale również za granicą. Aż trudno uwierzyć, że odrodzenie uprawy winorośli zaczęło się zaledwie, nieco ponad 30 lat temu… Podkarpacie mocno zapisało się w najnowszej, winiarskiej historii, a Jasło często określane jest mianem „stolicy polskiego winiarstwa”. Nie bez powodu od czternastu lat odbywają się tutaj Międzynarodowe Dni Wina. Wpisanie winiarstwa w strategię rozwoju miasta oraz ciężka praca członków Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy pozwala szerzyć dobrą kulturę wina wśród gości z całej Polski i zagranicy. Jasielski Szlak Winny, winnica miejska, Podkarpacka Akademia Wina, witające przyjezdnych, obsadzone winoroślą rondo oraz tzw. witacze przypominające swym kształtem butelki wina oraz ogromna pasja i zaangażowanie wszystkich lokalnych winiarzy czyni z Jasła miejsce wyjątkowe. Enoturystom możemy zaproponować nie tylko wina, ale również zwiedzanie winnic, degustacje, szkolenia, oraz przepyszne regionalne produkty.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle są imprezą absolutnie wyjątkową. Co roku gościmy kilkudziesięciu wystawców winiarskich z Polski i zagranicy. Ostatnio, ku wielkiej radości zwiedzających zaczynają dominować nasze rodzime winnice, nie tylko z Podkarpacia, ale również z innych regionów. Na jasielskim Rynku można spróbować kilkuset win, w tym etykiet nagrodzonych w prestiżowym, organizowanym w Jaśle od sześciu lat Konkursie Polskich Win. Dodatkowymi atrakcjami imprezy jest uczestnictwo w tematycznych warsztatach winiarskich, oglądanie pokazów i prezentacji prowadzonych przez uznanych profesjonalistów z branży winiarskiej, między innymi przez członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Od kilku lat Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszy Konkurs Fotograficzny organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle. Temat tegorocznego Konkursu to: Winorośl z bliska”. Jak co roku można będzie również odwiedzić lokalne winnice podczas Dnia Otwartego. Imprezie towarzyszy jarmark produktów regionalnych i intrygująca część artystyczna. Dla miłośników winiarskich klimatów z Małopolski i nie tylko będzie atrakcja specjalna – wyjątkowy pociąg enoturystyczny który po raz drugi pojedzie na trasie Kraków – Jasło – Kraków i pozwoli wszystkim, którzy zdecydują się na jednodniowy wypad do Jasła przeżyć niezapomnianą przygodę z polskim winem bez potrzeby zastanawiania się kto będzie kierowcą, a kto degustującym. O pasażerów zadba ekipa Winnicomanii, która tak jak w zeszłym roku dopilnuje żeby z ich twarzy ani na chwilę nie znikał uśmiech.

Szczegóły dotyczące imprezy są dostępne na stronie wydarzenia: www.dniwina.pl oraz na stronie organizatorów: www.winiarzejaslo.pl

Organizatorami XIV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są: Miasto Jasło, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura i Jasielski Dom Kultury, partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich i Winnicomania.

Patronat medialny nad imprezą sprawują: Czas Wina, Ferment. Pismo o winie, Food Service, Nasze Winnice, Polski Portal Enoturystyczny, Przegląd Gastronomiczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Vinisfera, Winicjatywa.

Tegoroczne atrakcje Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle:

8 – 9 sierpnia – VI Konkurs Polskich Win

Kolejna edycja prestiżowego konkursu, w którym polskie wina oceniane są przez członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich pod czas degustacji w ciemno, w sześciu kategoriach: polskie wina białe, musujące, różowe, czerwone, słodkie oraz specjalne. Konkurs dumnie szczyci się największą liczbą nadsyłanych do oceny, polskich etykiet – w zeszłym roku było ich aż 205. W Jury Konkursu zasiądą w tym roku: Tomasz Kolecki, Piotr Kamecki, Andrzej Strzelczyk, Adam Pawłowski, Katarzyna Olszewska, Beata Lawrukajtis, Wojciech Dubis, Kajetan Zalewski, Filip Szaciłowski, Marcin Łysakowski.

23 sierpnia – Dzień Otwartych Winnic

Wyjątkowa okazja, żeby jednego dnia zwiedzić kilka lokalnych winnic; poznać winiarzy, zobaczyć winne krzewy i spróbować w podkarpackich win. Wino to miejsce i człowiek, który je zrobił; to pasja, wysiłek, zaangażowanie i cała historia zamknięta w butelce. Każdy, kto kiedyś odwiedził winnice dobrze wie, że właśnie tam wino smakuje najlepiej, a spotkanych wśród winnych krzewów ludzi wspomina się bardzo długo.

24 sierpnia – Koleją Winne Klimaty

Rankiem z dworca Kraków Główny odjedzie enoturystyczny pociąg nad pociągami – nadzwyczajne połączenie z polskim winem relacji Kraków – Jasło Kraków. Nie ma potrzeby szukać noclegów na miejscu, koniec z negocjacjami kto jest kierowcą a kto degustującym. Pociąg przywiezie turystów z Małopolski i nie tylko na XIV MDW, a wieczorem, po intensywnym i pełnym wrażeń dniu odwiezie ich bezpiecznie z powrotem do Krakowa. Na pokładzie pociągu na turystów będzie czekać mnóstwo pamiątkowych gadżetów oraz ekipa Winnicomanii, która zadba o pełny komfort podróżnych i degustację polskich win. Nie zabraknie również innych niespodzianek, zarówno po drodze jak i na Jasielskim Dworcu.

24 – 25 sierpnia – Ogrody Winne

Otwarta prezentacja wystawców winiarskich na Jasielskim Rynku połączona z targami produktów lokalnych. Okazja do spotkania z winiarzami z całej Polski i zagranicy, producentami wina, importerami i innymi przedstawicielami branży winiarskiej; najsmaczniejsze produkty regionalne oraz dodatkowe atrakcje: ogłoszenie wyników VI Konkursu Polskich Win, prezentacje i konkursy dla publiczności, koncerty, i spektakle.

Jak co roku odbędą się warsztaty enologiczne:

w sobotę, 24 sierpnia Tomasz Kolecki i Kajetan Zalewski ze Stowarzyszenia Sommelierów Polskich zaproszą na: „Alkomat i wino, czyli jak degustować odpowiedzialnie” oraz pojedynek “Polska vs. reszta świata”

w niedzielę, 25 sierpnia Winnicomania, czyli Katarzyna Korzeń i Tatiana Mucha zaproszą na degustację “Fuzja smaków: lokalne wina i regionalne produkty” oraz zabiorą na degustacyjną wyprawę “Z kieliszkiem dookoła Polski”.

Aktualności

Litewskie restauracje już w Przewodniku Michelin

Zgodnie z zapowiedziami, 13 czerwca w Wilnie przedstawiciele Przewodnika MICHELIN oficjalnie ogłosili, że cztery litewskie restauracje otrzymały po jednej gwiazdce. Lista opracowana przez anonimowych inspektorów

Riesling Weeks 2024

Już od 1 czerwca przez cały miesiąc w wielu miejscach w Polsce będzie królować Riesling. Letnia akcja promocyjna „Riesling Weeks 2024” po raz dziesiąty jest

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron