Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Już wkrótce XI Konkurs Polskich Win w Jaśle

Konkurs Polskich Win to profesjonalny ogólnopolski konkurs winiarski odbywający się nieprzerwanie od 2014 roku. Z każdą edycją bierze w nim udział coraz większa liczba producentów. Cieszy się dużym zainteresowaniem i zaufaniem zarówno wśród winiarzy, jak i nabywców polskich trunków.

Przyznawane medale są nie tylko wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórców wina, ale również gwarancją jakości oraz pewną rekomendacją dla konsumentów i branży winiarskiej. Profesjonalne podejście organizatorów i oceniających jest gwarantem bezstronności i wiarygodności wydarzenia.

Celem Konkursu jest porównanie i profesjonalna ocena jakości polskiego wina, która przełożyć się ma na poprawę jego jakości. Każdy winiarz otrzymuje informację zwrotną odnośnie otrzymanej punktacji w odniesieniu do najwyższych i najniższych w kategorii oraz ewentualne uwagi jury. Celem jest motywacja polskich winiarzy do stałego doskonalenia umiejętności i podnoszenia poziomu wytwarzanych przez nich produktów.

Tegoroczna edycja Konkursuodbędzie się w dniach 11-12 lipca, tak aby winiarze zdążyli umieścić medalowe naklejki na nagrodzonych winach jeszcze przed wakacjami, tradycyjnie momentem najintensywniejszych kontaktów z odbiorcami, czasem winiarskich targów i eventów. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca, a próbki win do oceny dostarczać można do 6 lipca.

Degustacja próbek wina jest przeprowadzona „w ciemno” w kategoriach: wino białe, różowe, czerwone, musujące, słodkie oraz specjalne. Wina oceniane są zgodnie z 100-punktową skalą oceny, w warunkach i zgodnie z regułami zalecanymi przez OIV (Organisation Internationale de la Vigne et du Vin). Na podstawie uzyskanych ocen przyznawane są medale, a dla najlepszych win danej kategorii tytuły Championa.

Wydarzenie ma charakter zamknięty dla publiczności. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbywa się podczas Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle w ostatni weekend sierpnia.

Jury Konkursowe składa się z uznanych degustatorów, członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Od ubiegłego roku pojawiają się też utytułowani sommelierzy z Europy, co jest wyróżnikiem konkursu. Pochodzący z zagranicy jurorzy przyczyniają się do promocji polskiego winiarstwa poza granicami kraju.

Panelowi jurorskiemu przewodniczy nieprzerwanie od pierwszej edycji Tomasz Kolecki  – Mistrz Polski Sommelierów w latach 2007-2010, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata w Sofii, Santiago de Chile, Strasburgu oraz Tokio. Szef Jury i arbiter m.in. Mistrzostw Polski Sommelierów, Coupe Georges Baptiste, Baltic Sommelier Cup, Young Sommeliers European Cup, Konkursu Win Polskich Jasło, Grand Prix Magazynu Wino, ITQI Bruksela, IWSC i wielu innych, pierwszy w Polsce hydrosommelier.

Dbałość organizatorów o dochowanie wszelkich zasad bezstronności i profesjonalizmu, a przede wszystkim niekwestionowana wiedza i doświadczenie panelu jurorskiego sprawiają, że Konkurs Win Polskich jest jednym z najbardziej prestiżowych w naszym kraju, a zdobyte medale pojawiające się na butelkach są gwarantem wysokiej jakości wina i najlepszą rekomendacją.

Więcej szczegółów na stronie Organizatorów:

www.winiarze-jaslo.pl

Organizatorami Konkursu jest Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Partnerem Konkursu jest Województwo Podkarpackie oraz Miasto Jasło.

„Przegląd Gastronomiczny” jest patronem medialnym wydarzenia.

Aktualności

Mistrzowie Smaku wracają

Gdzie wybrać się na najlepszy obiad lub kolację? Gdzie zjeść najsmaczniejszą pizzę i burgera? Który kelner, barman i menedżer restauracji najlepiej odpowiada na potrzeby klientów?

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron