Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

42. Miodobranie Kurpiowskie.

Impreza folklorystyczna „Miodobranie Kurpiowskie” organizowana jest corocznie w ostatnią niedzielę sierpnia w gminie Myszyniec i stanowi prawdopodobnie jedyną imprezę tego typu w kraju. Mimo szeregu zmian, przekształceń i uzupełnień Miodobranie spełnia kilka ważnych celów: przypomina mieszkańcom Puszczy Zielonej ich bogate tradycje i zwyczaje bartnicze, umożliwia współczesnym twórcom i artystom ludowym zaprezentowanie swojej twórczości, integruje miejscową społeczność a jednocześnie promuje region, jego historię, kulturę i obecne dokonania gospodarcze wśród coraz liczniej przybywających na święto miodobrania turystów krajowych i zagranicznych.

Głównym elementem imprezy jest widowisko obrzędowe prezentujące zwyczaje bartnicze według przygotowanego scenariusza, prezentowane przez Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzny”. Uzupełnieniem widowiska są zawsze występy artystyczne zespołów ludowych z innych regionów Polski i z za granicy oraz koncerty znanych i cenionych zespół wokalnych. Gwiazdą tegorocznego Miodobrania będą Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz Natalia Kukulska.

Trudno w tym miejscu wymienić wszystkie części składowe na rozrastającym się z roku na rok święcie miodu. Wspomnieć należy, że corocznie organizowany jest kiermasz twórczości ludowej, miejscowi pszczelarze przygotowują stoiska z miodem, liczne są też punkty gastronomiczne (w tym miód pitny, pierniki itp.) „Miodobranie Kurpiowskie” od skromnej imprezy na placu szkolnym rozbudowało się i rozrosło do znaczącej imprezy kulturalno – gastronomiczno – rekreacyjnej, w której uczestniczy obecnie do kilkudziesięciu tysięcy ludzi (rotacyjnie ok. 30 tys. osób). Stało się ono też istotną pozycją w ogólnopolskim kalendarzu imprez kulturalnych.

Od 2011 roku Miodobranie Kurpiowskie jest imprezą dwudniową, organizowana cyklicznie w ostatni weekend sierpnia. W sobotę 24 sierpnia 2019 r w g. 9.30-16.00 trwać będzie konferencja naukowa „Kurpiowskie produkty tradycyjne i regionalne w kontekście ochrony dziedzictwa kulinarnego Mazowsza”, a wieczorem odbędzie się Miodobraniowa Noc Kabaretowa w Amfiteatrze RCKK przy ul. Dzieci Polskich w Myszyńcu. Dzień II Miodobrania Kurpiowskiego odbywa się w ostatnią niedzielę sierpnia w kompleksie „Kurpiowska Kraina” w Wykrocie koło Myszyńca.

Aktualności

Zaproszenie na CAMP HOTELARZY 2024

Już 27 maja, w Hotelu Natura Mazur **** – Warchały, odbędzie się trzecia edycja Campu Hotelarzy, spotkania przedstawicieli branży hotelarskiej. Fundacja Polskie Hotele Niezależne jest

Przegląd Gastronomiczny 2/2024

Nowy numer „PG” 2/2024 Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy 3 TARGI Mistrzowie i profesjonaliści GASTROTARGI SMAKKi 2024  

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron