Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Pierwsza edycja Trophee Mille Polska 2023 za nami!

Za nami pierwsza edycja konkursu kulinarno-cukierniczego Trophee Mille Polska 2023, który odbył się 10 listopada podczas 30. Targów HORECA w Krakowie. Do konkursu przystąpiło 6 zespołów dwuosobowych, składających się z uczennicy i ucznia ze szkół o profilu gastronomicznym. Każdej drużynie towarzyszył nauczyciel, który był obecny przy boksie konkursowym, pełniąc rolę trenera.

Najlepszą drużyną okazali się uczniowie Wiktoria Suchenko i Robert Szczałba z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 im. Mjr. H. Sucharskiego w Krakowie, których do zwycięstwa poprowadził nauczyciel Łukasz Cichy, zawodowo związany z restauracją Biała Róża, w której pełni funkcję szefa kuchni. Młodzi adepci sztuki kulinarnej jako danie słone przygotowali łososia MOWI Supreme w formie Wellingtona, co spotkało się z dużym uznaniem jury degustacyjnego, a deser skomponowany na bazie białej czekolady Callebaut i dyni dopełnił dzieła.

Następny krok dla zwycięzców to finał międzynarodowy w Reims, który odbędzie się 24 marca 2024 roku. Wtedy to nasza reprezentacja zmierzy się z najlepszymi uczniami z całego świata. Już dziś trzymamy za nich kciuki!

Jestem pod wielkim wrażeniem zaangażowania i przygotowania tych młodych ludzi. Mimo stresu, który był widoczny, dali wszyscy radę, a dania, które wykreowali były spójne, smaczne i bardzo efektowne. Serdecznie gratuluję wszystkim kandydatom oraz ich mentorom nauczycielom. To była prawdziwa uczta w słonej i słodkiej odsłonie. Cieszę się i jestem dumny, że konkurs na stałe wszedł oficjalnie do Polski za sprawą agencji Smarten, której dziękuję za tak profesjonalne przygotowanie – powiedział Philippe Mille, Honorowy Przewodniczący Jury, pomysłodawca konkursu.

Finaliści

Z wielu zgłoszeń Komitet Organizacyjny Trophee Mille Polska wyłonił 6 zespołów dwuosobowych, które zaprezentowały się w finale, a wśród nich:

1. Antonina Sułkowska i Eryk Makowiak z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J Śniadeckich w Poznaniu, nauczyciel Karolina Mikołajczyk – Nieckarz

2. Zuzanna Śliwa i Dominik Lorek z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincenta Witosa w Nawojowej, nauczyciel Anna Wilk

3. Maja Wiśniewska i Przemysław Szulc z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu, nauczyciel Agnieszka Struś

4. Joanna Kaniecka i Adam Łodej z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, nauczyciel Tomasz Zapała

5. Wiktoria Suchenko i Robert Szczałba z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 im. Mjr. H. Sucharskiego w Krakowie, nauczyciel Łukasz Cichy

6. Weronika Bubrowiecka i Mateusz Rutkowski z Zespołu Szkół Zawodowych im. Adama Chętnika w Ostrołęce, nauczyciel Ewa Okowicka – Dyl

Konkurs Trophee Mille powstał w 2010 roku, a jego pomysłodawca postawił sobie prosty i jasny cel – zachęcenie młodych adeptów sztuki kulinarnej i cukierniczej do pogłębiania wiedzy, doskonalenia umiejętności, i zdobywania doświadczenia od najlepszych kucharzy i cukierników. Szef Philippe wyszedł z założenia, że inwestycja w młodego człowieka, motywacja i wskazywanie kierunku do rozwoju jest ważnym elementem w kształceniu przyszłych kucharzy i cukierników.

Przebieg konkursu

10 listopada w Krakowie każda drużyna miała do przygotowania w ciągu 3 godzin i 30 minut dwa dania, każde w ośmiu porcjach: pierwsze na słono z wykorzystaniem łososia MOWI Supreme, śmietany Alpro cooking 14% oraz dowolnych leśnych grzybów i drugie danie na słodko (deser) na bazie czekolady Barry Callebaut i dowolnej dyni. Dziś wiemy, że wszystkie drużyny poradziły sobie wyśmienicie z tematami obowiązkowymi, których kreacje wyeksponowane były na talerzach od firmy Churchill. Na uznanie zasługują uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 im. Mjr. H. Sucharskiego w Krakowie, którzy w bardzo profesjonalny sposób zaserwowali dania jurorom.

Na trybunach nie zabrakło kibiców, którzy byli dużym wsparciem dla swoich faworytów i niejednokrotnie trzecim zawodnikiem. Nie zabrakło transparentów i okrzyków radości. Było wiele wspaniałych emocji, pięknej rywalizacji i mnóstwo dobrej energii, którą wyczuwało się w powietrzu.

Konkurs poprowadził Tomasz Purol, szef kuchni sopockiej restauracji White Marlin, który w roli Mistrza ceremonii sprawdził się bardzo dobrze, elokwentnie czarując publiczność.  

Pierwszy finał polskiej edycji Trophee Mille Polska 2023 został przeprowadzony na takich samych zasadach i wytycznych regulacyjnych ustanowionych przez Trophee Mille International. Nad przebiegiem całego konkursu czuwał Przewodniczący Jury Szef Robert Sowa, natomiast za stronę techniczną konkursu odpowiadał Michał Markowicz oraz team w składzie: Mirosław Ciołak, Paweł Kałuski i Dawid Cieśliński.

W jury zasiadały prawdziwe autorytety polskiej sceny kulinarnej i cukierniczej oraz pomysłodawca konkursu, a wśród nich znaleźli się: Bożena Sikoń–Wojtal, Honorowa Przewodnicząca Jury, Philippe Mille, Honorowy Przewodniczący Jury, Kurt Scheller, Krzysztof Małocha, Grzegorz Fic, Roman Pawlik, Iga Sarzyńska, Krzysztof Kopciński, Tomasz Deker, Konrad Korszla i Miłosz Kowalski.

Zawsze wzruszają mnie młodzi ludzie, którzy startują w konkursach i na pierwszy rzut oka widać ich pasję do gotowania. Jest nadzieja, że nasz fach ma przyszłość i będzie miał kto nas zastąpić. Podczas konkursu u wszystkich dało się zauważyć stres, ale większość poradziła sobie naprawdę dobrze, biorąc pod uwagę emocje, które im towarzyszyły i oko kamery, które cały czas obecne było przy boksach, relacjonując ich pracę na żywo. Muszę przyznać, że każdy zespół wykonał kawał dobrej roboty, niejeden szef kuchni nie powstydziłby się takich dań w swojej restauracji – powiedział Robert Sowa, Przewodniczący Jury.

Kwestie stricte kuchenne na stanowiskach oceniało jury techniczne w składzie: Marcin Sołtys i Krzysztof Gawlik pod czujnym okiem Przewodniczącego Dariusza Ratuszniaka.

Uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów, okazjonalnych talerzy od firmy Churchill, ogłoszenie wyników i przekazanie nagród nastąpiło po konkursie, jak tylko wszystkie punkty zostały skrupulatnie policzone przez Szefa Adama Chrząstowskiego, sekretarza konkursu. Zwycięska drużyna otrzymała specjalnie zaprojektowany, przechodni puchar, którego będzie bronić w następnej polskiej edycji.

Na podium stanęły następujące zespoły:

I miejsce: Wiktoria Suchenko i Robert Szczałba z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 im. Mjr. H. Sucharskiego w Krakowie

II miejsce: Joanna Kaniecka i Adam Łodej z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach

III miejsce: Zuzanna Śliwa i Dominik Lorek z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincenta Witosa w Nawojowej.

Serdecznie wszystkim gratulujemy, a zwycięskiej drużynie życzymy powodzenia na arenie międzynarodowej!

Zdjęcia: Michał Hawliczek

Zdjęcia dań: Edward Trzeciakiewicz

***

Trophee Mille jest pierwszym konkursem kulinarno-cukierniczym dla szkół gastronomicznych w Polsce o zasięgu międzynarodowym, którego celem jest wzmocnienie talentów i motywacji uczniów szkół gastronomicznych, którzy pasjonują się gotowaniem, jak również przekazywanie wiedzy i doświadczenia przez najlepszych kucharzy młodszemu pokoleniu.

Oficjalnym przedstawicielem marki Trophée Mille w Polsce jest agencja Smarten PR.

www.smartenpr.pl

Aktualności

Zdrowie z warzyw i owoców

Warzywa i owoce w codziennej diecie pomagają zachować zdrowie, zwiększają naszą odporność i chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Obniżają poziom „złego” cholesterolu Dieta na

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja Fot. Wytwórnia

Co czeka rynek alkoholi w Polsce w 2025 roku?

Klienci coraz częściej wybierają napoje pozbawione alkoholu lub o niewielkiej jego zawartości. Ale to niejedyne zmartwienie branży. Coraz wyższe koszty działalności oraz zapowiedź zaostrzenia przepisów

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron

Skip to content