Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Polacy doceniają autentyczność i jakość gruzińskiego wina

Pierwsza połowa 2025 roku potwierdziła mocną pozycję gruzińskiego wina w Polsce. Dynamiczny wzrost eksportu do naszego kraju wpisuje się w trend poszukiwań autentycznych smaków. Krajobraz kulinarny w Polsce znacząco się zmienił w ostatnich dekadach. Dziesięć lat temu mieliśmy zaledwie jedną gwiazdkę Michelin, dziś mamy ich 7 i aż 80 rekomendacji Michelin, a w lipcu 2025 roku polska kuchnia znalazła się na 11 miejscu światowego rankingu przewodnika TasteAtlas.

Wraz z rozwojem kulinarnej sceny w Polsce, zmienia się także stosunek do win. Dziś polscy konsumenci nie poprzestają na popularnych kierunkach regionów winiarskich. Świadomie odkrywają nowe smaki i poszukują autentyczności, a Gruzja zajmuje w tych eksploracjach szczególne miejsce.

Jako kolebka winiarstwa Gruzja wnosi do kieliszka znakomitą jakość i historię. Unikatowe gruzińskie wino świetnie wpasowuje się w polską kuchnię, oferując wyjątkowe doznania kulinarne. To, jak ważne miejsce zajmuje gruzińskie wino w Polsce, znajduje odzwierciedlenie w eksporcie, który rośnie w dwucyfrowym tempie — komentuje Tamta Kvelaidze, Head of Marketing Department w Narodowej Agencji Wina z Gruzji

Do lipca br. nad Wisłę trafiło już ponad 3,6 miliona litrów tego trunku, o 13% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Równocześnie wartość eksportu wzrosła o 12%, osiągając poziom 8,76 miliona dolarów. To kolejne potwierdzenie tego, że Polska zajmuje strategiczne miejsce na mapie eksportu wina z Gruzji.

W handlu detalicznym i w sektorze HoReCa polski rynek charakteryzuje się otwartością na jakościowe i konkurencyjne wina z Gruzji. Równolegle rosnąca świadomość konsumencka i moda na food pairing powodują, że gruzińskie wina coraz częściej trafiają do kart win w restauracjach serwujących zarówno kuchnię autorską, jak i reinterpretacje dań regionalnych. Na kulinarne perełki, w których można spróbować kuchni premium wraz z precyzyjnie dobranymi winami, można dziś trafić nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale też w mniejszych miejscowościach.

2024 rok był rekordowy pod względem eksportu win gruzińskich do Polski, a dwucyfrowe wzrosty w pierwszej połowie bieżącego roku pozwalają z optymizmem patrzeć na dalsze wyniki eksportu do naszego kraju. Szczególnie, że znakomicie przygotowaną ofertę gruzińskich producentów, wspierają inicjatywy Narodowej Agencji Wina z Gruzji.

Wina z Gruzji to jakość i dostępność, osadzona w 8000-letniej tradycji. Dziś można ich spróbować w restauracjach i kupić w sklepach. Polski konsument ma ułatwione odkrywanie tej wielowiekowej tradycji. Dodatkowo, regularnie organizowane są wydarzenia, takie jak Georgian Grand Tasting, podczas których można nie tylko spróbować win, ale też poznać stojące za nimi historie i przede wszystkim ludzi, którzy je tworzą.

(inf.prasowa)

Aktualności

Przegląd Gastronomiczny 1/2026

Kondycja finansowa branży HoReCa: ostrożna stabilizacja po okresie presji kosztowej     2 Jaki był 2025 r., a jaki będzie 2026 r. w gastronomii?    4 Żywność funkcjonalna

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron