Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny 4-5/2022

Nowy numer „PG” 4-5/2022

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy.

3  KONKURSY

Finał IX edycji przewodnika Poland 100 Best Restaurants

 

4  PRAWO

Adriana Lotolc

Pomoc dla obywateli Ukrainy

6  KONKURSY

Smarten PR

Zwycięzcy Bocuse d’Or Europe 2022

9  WYWIADY

Jesteśmy gotowi na wyzwania

Rozmowa z Piotrem Nowakowskim, właścicielem N&S Catering w Owińskach

10  NAUKA

Dorota Czerwińska

Włoskie specjały

Charakterystyka włoskich dań mącznych i makaronów do ich przyrządzania

17  KONFERENCJE

Odpowiedzialni Restauratorzy

Podsumowanie konferencji MADE FOR Restaurant – edycja Responsibility, 28.03.2022.

20  NAUKA

Ewa Czarniecka-Skubina

Oliwa z oliwek

Podstawowy składnik diety śródziemnomorskiej

30  NAUKA

Arletta Kowalik

Funkcje ceny w marketingu usług hotelarskich

31  COCKTAIL BAR

Magdalena Zielińska

Nowa ustawa okiem eksperta

40 COCKTAIL BAR

Izabela Sarnicka

Trendy winiarskie na 2022 r.

Drodzy Czytelnicy!

Wiosna za oknem, wiosnę czuć również w branży HoReCa. Po marcowym zniesieniu prawie wszystkich obostrzeń covidowych powracają eventy, konkursy, konferencje i targi. Zapełniają się kalendarze z imprezami, które były odkładane przez ostatnie 2 lata z powodu pandemii. Otwierają się nowe lokale, przybywają goście. Za chwilę pogoda pozwoli na rozstawienie ogródków gastronomicznych. Bardzo nas to cieszy, bo mamy nadzieję, że branża wreszcie odrobi straty po pandemii. 

Według Krajowego Rejestru Długów, firmy z sektora HoReCa mają do zapłaty łącznie 272 mln zł, a średnie zobowiązanie jednej firmy to 21 tys. zł.

Radość z powrotu do normalności przyćmiewa jednak sytuacja za naszą wschodnią granicą, gdzie walka z rosyjskim najeźdźcą trwa cały czas. Każdy pomaga uchodźcom z Ukrainy, jak potrafi – gastronomia głównie przez gotowanie. To bardzo budujące, że po 2 miesiącach od wybuchu wojny polska branża HoReCa nadal niesie pomoc i nie jest obojętna wobec zła.

12 marca Sejm RP przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z inwazją Rosji (tzw. specustawę). Wspomniany akt prawny dokładnie analizuje w tym numerze „PG” Adriana Lotolc, adwokat specjalizująca się w obsłudze branży HoReCa, w artykule „Pomoc dla obywateli Ukrainy”. Specustawa wprowadza przepisy regulujące sytuację osób uciekających do Polski przed wojną w Ukrainie. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, nie tylko dla osób, które zajmują się pomocą dla uchodźców.

Po wybuchu wojny prognozowano, że nasi wschodni sąsiedzi uzupełnią dotkliwe braki kadrowe w polskiej gastronomii i hotelarstwie. Czy jest to możliwe? Czym to jest uwarunkowane? Po odpowiedzi zapraszamy do lektury artykułu „Ukraińcy a polska branża HoReCa”.

W tym wydaniu oprócz tematów związanych z wojną czeka Państwa (jak zwykle) potężna dawka wiedzy. Gorąco polecamy artykuł naukowy Ewy Czarnieckiej-Skubiny „Oliwa z oliwek”, z którego można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym podstawowym składniku diety śródziemnomorskiej. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z artykułem każdy z Państwa będzie umiał rozpoznać dobrą oliwę od podróbki, albo choć przynajmniej zainteresuje się tym prozdrowotnym składnikiem i wprowadzi go na stałe do swojego jadłospisu.

Największymi producentami oliwy z oliwek są Hiszpania, Włochy i Grecja. Skoro mowa o krajach południa Europy, należy zwrócić uwagę na artykuł naukowy Doroty Czerwińskiej „Włoskie specjały”. To przegląd popularnych włoskich dań, które niezmiennie od lat królują również na polskich stołach. Autorka dokładnie opisuje cechy mąki wykorzystywanej do przygotowania tych potraw – pizzy, makaronów, gnocchi, tortellini, ravioli i innych. Warto przeczytać, jeśli ktoś rozważa wprowadzenie do menu prawdziwie włoskiej kuchni.

Trzeci z artykułów naukowych w tym wydaniu, „Funkcje ceny w marketingu usług hotelarskich” autorstwa Arletty Kowalik, to jak sama nazwa wskazuje, rozważania natury marketingowej. W artykule przedstawiono definicję ceny, omówiono jej funkcje i czynniki na nią wpływające.

Szerokim echem odbiła się rywalizacja najlepszych szefów kuchni kontynentu w prestiżowym konkursie Bocuse d’Or Europe 2022. Niestety Jakubowi Kasprzakowi nie udało się dostać do wymarzonej dziesiątki, która weźmie udział w Wielkim Finale w Lyonie w 2023 r., ale wiemy, że zrobił co w jego mocy i wraz z Team Poland zaprezentował się z jak najlepszej strony (relacja na s. 6-7). Sam udział w tym konkursie jest już wielkim wyróżnieniem.

Serdecznie zapraszamy na targi EuroGastro 17-19 majaDo zobaczenia zatem w  Nadarzynie. 

Przyjemnej lektury!

 

Redakcja

Aktualności

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron