Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny 6/2022

Nowy numer „PG” 6/2022

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy.

3 KONKURSY

Madryt zaprasza!

The Best Chef Awards 2022

 

4  PRAWO

Adriana Lotolc

Zmiany w Nowym Ładzie

7 FELIETON

Jarosław Uściński

O gastronomii i życiu…

8 KONKURSY

Bartosz Peter wyróżniony podczas Global Chefs Challenge 2022

 

10 NAUKA

Dorota Czerwińska

Prosto z grilla!

Charakterystyka i wykorzystanie mięs przeznaczonych do grillowania

17 WYWIADY

Lato dodaje nam energii

Rozmowa z Klaudią Świerczyńską, menadżerką restauracji Morski Zając w Kuźnicy

21 ŻYWIENIE A ZDROWIE

Pstrąg to zdrowie!

 

24 HOTELE

Arletta Kowalik

Badanie metodą tajemniczego klienta

26 KORESPONDENCJA Z HOLANDII

A.W.

Frytka na cenzurowanym

Wakacje tuż, tuż!

30 COCKTAIL BAR

Jaka będzie przyszłość wina?

Drodzy Czytelnicy!

Zbliżają się wakacje a wraz z nimi intensywny czas dla branży. Jak wynika z najnowszych badań, Polska gastronomia liczy ponad 76 tys. lokali (stałych i sezonowych) i każdego roku obsługuje kilkadziesiąt milionów gości. Problemy kadrowe dawały się we znaki już od wielu lat, jeszcze przed pandemią, ale to ona spowodowała największe straty obsady. Po zniesieniu większości obostrzeń w marcu br. goście coraz liczniej przybywają do restauracji i chcą zostać obsłużeni. Uszczuplone załogi punktów gastronomicznych będą musiały sprostać temu wyzwaniu. Rekrutację widać wszędzie, ogłoszenia o pracę przypięte są nawet na drzwiach lokali. Co teraz oferują pracodawcy, jakie stanowiska i warunki? Czy pandemia zmieniła podejście do pracownika w tej branży? Po odpowiedź na te pytania zapraszamy do lektury podsumowania raportu Grupy Progress „Praca w HoReCa” na s. 18-19

Co słychać w wielkim świecie gastronomii? Znamy już datę i miejsce szóstej edycji The Best Chef Awards, projektu mającego na celu wyróżnienie najbardziej utalentowanych szefów kuchni na świecie. Tym razem to w stolicy Hiszpanii w dniach 18-20 września zostanie ogłoszona lista TOP 100 najlepszych (s. 3 „Madryt zaprasza!”). Dobre wieści płyną również z innych stron. Na początku czerwca w Abu Dhabi odbył się finał prestiżowego konkursu Global Chefs Challenge, w którym rywalizowali najwięksi szefowie kuchni i w którym startowała też nasza drużyna. To bardzo trudne zmagania, bowiem przekroczenie czasu nawet o 10 minut powoduje dyskwalifikację. Finalnie, w ogólnej klasyfikacji drużynowej Bartosz Peter z Instytutu Kulinarnego Transgourmet razem z Sebastanem Plaskotą zajęli 4 miejsce oraz zdobyli wyróżnienie za najlepsze danie rybne z halibuta. Nie było łatwo, bo w szranki stanęło 40 drużyn z całego świata, które przez 4 dni rywalizowały w 3 kategoriach. Gratulujemy!

Wróćmy na nasze rodzime podwórko. Felieton Jarosława Uścińskiego pt. „O gastronomii i życiu…” opisuje obecną sytuację w polskiej gastronomii i podpowiada restauratorom jak sobie radzić w dobie szalejącej inflacji, podwyżek cen surowców i mediów. Autor przedstawia również plany OSSKiC na najbliższe miesiące. To dobra ściągawka z tego, co ciekawego wydarzy się w branży. Z kolei tematem wychodzenia z kryzysu gastronomii klasy premium zajął się Bohdan Juchniewicz, w felietonie pt. „Strefa” na Próżnej tętni życiem”. Autor zdradza kilka ciekawych strategii i chwytów marketingowych. Polecamy.

Oprócz wydarzeń ze świata branży, nie zabraknie w tym numerze dawki wiedzy. Sezon grillowy mamy w pełni, warto więc zapoznać się z artykułem Doroty Czerwińskiej pt. „Prosto z grilla!”, w którym Autorka przedstawia wskazówki jak powinno się fachowo przyrządzać różne rodzaje mięsa na ruszcie. Dowiemy się jak ważny jest czas i wstępna obróbka mięsa przeznaczonego do grillowania.

Z kolei Adriana Lotolc, adwokat specjalizująca się w obsłudze branży HoReCa, przestudiowała dokładnie „Zmiany w Nowym Ładzie”, które zaczną obowiązywać od lipca 2022. Artykuł o wspomnianym tytule to obowiązkowa lektura dla każdego przedsiębiorcy, nie tylko z branży HoReCa!

W tym numerze nasza stała korespondentka z Holandii, Anna Wytrykus, przyjrzała się obecnej sytuacji gastronomii w kraju wiatraków, a także prozdrowotnym trendom panującym w społeczeństwie Jansenów. Jak się okazuje, inflacja i brak rąk do pracy to nie tylko problem polskiej branży HoReCa. Po więcej szczegółów odsyłamy do ciekawego artykułu pt. „Frytka na cenzurowanym”.

Przyjemnej lektury!

Redakcja

Aktualności

Zdrowie z warzyw i owoców

Warzywa i owoce w codziennej diecie pomagają zachować zdrowie, zwiększają naszą odporność i chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Obniżają poziom „złego” cholesterolu Dieta na

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja Fot. Wytwórnia

Co czeka rynek alkoholi w Polsce w 2025 roku?

Klienci coraz częściej wybierają napoje pozbawione alkoholu lub o niewielkiej jego zawartości. Ale to niejedyne zmartwienie branży. Coraz wyższe koszty działalności oraz zapowiedź zaostrzenia przepisów

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron

Skip to content