Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny
9/2021

Nowy numer „PG” 9/2021

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy.

W numerze m.in.:

3 KONGRESY

Wielkie spotkanie Szefów Kuchni

Kongres Szefów Kuchni 12 października 2021, EXPO XXI, Warszawa

4 ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Transgourmet i Selgros Cash & Carry na targach EuroGastro 2021

6  TECHNIKA

Wiesława Grzesińska

Chłodnym okiem

Urządzenia chłodnicze w gastronomii

10 NAUKA

Dorota Czerwińska

Wegetarianizm i weganizm w gastronomii

15 PRZEDSTAWIAMY

Nowa seria PT od Winterhalter: bezkompromisowe zmywarki kapturowe

16  PRAWO

Adriana Lotolc

Tajemnica przedsiębiorstwa

19 NAUKA

Ewa Czarniecka-Skubina

Kolor ma znaczenie

Wpływ barwy na wybór i akceptację produktu przez konsumentów w gastronomii

28 HOTELE

Arletta Kowalik

Zapraszamy na brunch!

30 KONKURSY

Podkarpackie święto wina

XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

31 COCKTAIL BAR

Winny maniak

Ryby, owoce morza i wino

Znakomita rybna restauracja w Pruszkowie

Drodzy Czytelnicy!

       

Wkraczamy w jesień wypoczęci i mimo wszystko, z optymistycznym nastawieniem. Dzięki spotkaniom z Państwem przy naszym stoisku wydawniczym na targach EuroGastro otrzymaliśmy wiele pozytywnej energii. Dziękujemy za wszystkie rozmowy, komentarze i sugestie! Zapraszamy do kontaktu z Redakcją, a jeśli ktoś z Państwa poszukuje nowości dla HoReCa i aktualności branżowych, polecamy uwadze nasz zmodernizowany serwis www.przeglad-gastronomiczny.pl

Mamy nadzieję, że pomimo spodziewanej 4 fali pandemii zaplanowane na jesień imprezy jednak się odbędą – jeśli nie w wersji stacjonarnej, to przynajmniej hybrydowej. Na taką ewentualność przygotowują się organizatorzy targów POLAGRA (4-6.10.21). W tym miejscu zapraszamy na stoisko naszego Wydawnictwa SIGMA-NOT. Pragniemy też poinformować, że w trakcie tygodnia targowego wrześniowy numer „PG” będzie dostępny online na naszej stronie i na stronie targów POLAGRA. Ważnym jesiennym wydarzeniem branżowym będzie również Kongres Szefów Kuchni, zaplanowany na 12.10. Więcej na ten temat na s. 3 – „Wielkie spotkanie Szefów Kuchni”. Polecamy lekturę!     

We wrześniowym wydaniu „PG” znajdą Państwo dużo ciekawych artykułów. Nasza stała Współpracowniczka, Ewa Czarniecka-Skubina, kontynuuje zagadnienia z zakresu gastrofizyki – nowoczesnej nauki zajmującej się badaniem wpływu koloru, kształtu talerza, wystroju wnętrza na konsumenta lokalu gastronomicznego. Tematyka ta często gościła na naszych łamach. Przypomnijmy, że badania te zostały zapoczątkowane przez prof. Oxfordu Charlesa Spence’a.

            Inna nasza Autorka, Dorota Czerwińska, wpisuje się w modny ostatnio trend kuchni roślinnej artykułem „Wegetarianizm i weganizm w gastronomii”. Z lektury dowiemy się m.in. czym jest bardzo restrykcyjny witrianizm oraz frutarianizm i jakie produkty można wykorzystywać zamiast mięsa w potrawach wegetariańskich i wegańskich. Nie zabraknie przykładów takich dań oraz ogólnej oceny wpływu diety roślinnej na zdrowie człowieka.

„Tajemnica przedsiębiorstwa” to intrygujący tytuł artykułu prawnego Adriany Lotolc, którego lekturę gorąco polecamy. Wiele osób uważa, że tajemnica przedsiębiorstwa z branży gastronomicznej jest związana tylko z ochroną przepisów i receptur. To tylko część tego zagadnienia. Nieznajomość prawa w tej kwestii może się zemścić w najmniej oczekiwanym momencie, np. gdy nasz były pracownik zatrudni się u konkurencji. Zapraszamy więc na s. 16.

Autorka artykułów z działu „Technika”, Wiesława Grzesińska, w tym wydaniu prezentuje urządzenia chłodnicze różnego typu oraz doradza, które wybrać do swojego lokalu („Chłodnym okiem”). Z kolei specjalista od zarządzania i marketingu w hotelarstwie, Arletta Kowalik, zaprasza nas w Alpy na brunch z… agentem 007 („Zapraszamy na brunch!”)! Przy okazji przedstawia nową praktykę popularną w restauracjach hotelowych, położonych w miejscowościach turystycznych – serwowania brunchu w niedzielę.

W tym numerze dużo uwagi poświęcamy branży winiarskiej, która w te wakacje nadrabiała imprezy i konkursy zaplanowane jeszcze na poprzedni rok. Kumulacja wydarzeń nastąpiła w ostatnim tygodniu sierpnia. Zapraszamy zatem do przeczytania relacji z VIII Konkursu Polskich Win, XV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle oraz Mistrzostw Młodych Sommelierów. Wszystkie te imprezy „PG” od lat obejmuje patronatem medialnym. Tak było i w te wakacje.

Od kilku lat w Polsce powstają masowo winnice i to nie tylko w okolicach naszego bieguna ciepła – Dolnego Śląska i Zielonej Góry. Jak się okazuje, jest ich teraz ponad 500. Nie da się ukryć, że ich powstaniu (oprócz dotacji unijnych) sprzyja również ocieplenie klimatu. Naszą Redakcję cieszy fakt, że enoturystyka w Polsce rośnie z dnia na dzień, o czym można przeczytać w artykule  („Moda na polskie wino”).

Życzymy miłej lektury!

                                                                                                                      Redakcja

Aktualności

Zdrowie z warzyw i owoców

Warzywa i owoce w codziennej diecie pomagają zachować zdrowie, zwiększają naszą odporność i chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Obniżają poziom „złego” cholesterolu Dieta na

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja Fot. Wytwórnia

Co czeka rynek alkoholi w Polsce w 2025 roku?

Klienci coraz częściej wybierają napoje pozbawione alkoholu lub o niewielkiej jego zawartości. Ale to niejedyne zmartwienie branży. Coraz wyższe koszty działalności oraz zapowiedź zaostrzenia przepisów

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron

Skip to content