Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Relacja z kolacji „Przyjaciele Gotują”

W sobotę 15 października, wszyscy Przyjaciele Świata po raz kolejny spotkali się na jednej z najważniejszych cyklicznych imprez charytatywnych w Łodzi, odbywających się pod nazwą „Przyjaciele Gotują”, by zebrać fundusze dla łódzkich placówek medycznych i opiekuńczych oraz ich podopiecznych. W tym roku całkowity dochód ze sprzedaży biletów oraz aukcji zostanie przekazany na rzecz Hospicjum Łódzkiego, Pogotowia Opiekuńczego nr 2, Fundacji „Serce dla Serc” oraz zwierząt z łódzkich schronisk.

W tym roku charytatywna kolacja połączona z uroczystym balem „Mistrz i Małgorzata” odbyła się kolejny raz na sali hotelu Vienna House Andel’s Łódź, gdzie niezapomnianą kolację według autorskiego menu zaserwował gościom sam mistrz kuchni Andrzej Polan. W inicjatywę zaangażowała się także Małgorzata Ohme, która poprowadziła wydarzenie. Aukcję brawurowo przeprowadzili Elizabeth Duda oraz Conrado Moreno. Na scenie dla zgromadzonych gości zagrały zespoły De Mono oraz Yaka Band.

Emocjonująca licytacja

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była licytacja przedmiotów przekazanych na rzecz inicjatywy przez znane osoby ze świata sportu, kultury i sztuki. Za najwyższą kwotę, bo aż 55 tysięcy zł wylicytowana została koszulka z autografem Cristiano Ronaldo.  Specjalne zaproszenie od Pana Andrzeja Seweryna do Teatru Polskiego w Warszawie zostało zakupione za 50 tysięcy zł, natomiast strój sportowy Igi Świątek za 35 tysiące zł. Licytowane były także: piłka z podpisami Siatkarzy Reprezentacji Polski 13 tysięcy zł., koszulka z autografami Siatkarzy Zaksa Kędzierzyn-Koźle – 9,5 tysiąca zł oraz piłka z autografem Jerzego Dudka, która trafiła do nowego właściciela za 3,5 tysiąca zł. Dzięki tegorocznej inicjatywie na rzecz potrzebujących udało się zebrać aż 200 tysięcy złotych! Organizatorem corocznego wydarzenia jest Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata”.

Z dumą mogę powiedzieć, że tegoroczna odsłona naszej charytatywnej kolacji była naprawdę niesamowita. Przez wzgląd na pandemię inicjatywa przez dwa lata była zawieszona, dlatego zastanawiałyśmy się, czy po tak długiej przerwie wszystko na pewno się uda. Rezultat przewyższył nasze oczekiwania, goście dopisali, a sala balowa była wypełniona po brzegi. Dziękuję wszystkim partnerom, dzięki którym mogliśmy zorganizować to niezwykle ważne dla miasta wydarzenie, dziękuję naszym patronom, a także wspaniałym gościom oraz artystom. Ogromne podziękowania należą się także tym, którzy przekazali na licytację rzeczy i pamiątki o dużej wartości emocjonalnej. Dzięki ludziom o wielkich sercach udało nam się zebrać sumę aż 200 tysięcy zł, które trafią do naszych beneficjentów. Inicjatywę „Przyjaciele Gotują” prowadzimy już ponad 10 lat. Cieszę się, że grono naszych Przyjaciół zaangażowanych w pomoc innym ludziom, z roku na rok staje się coraz większe – mówi Joanna Nordyńska, wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata”.

Cykl kolacji „Przyjaciele Gotują”

To cykl kolacji charytatywnych, będących jedną z form działania Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata”, stworzonego przez grupę aktywnych, przedsiębiorczych kobiet, które sukces biznesowy postanowiły połączyć z działalnością dobroczynną. W inicjatywie od lat uczestniczy plejada najbardziej cenionych i znanych szefów kuchni, którzy gotowali dla gości bezpłatnie w szczytnym celu: Pascal Brodnicki, Karol Okrasa, Robert Makłowicz, Andrzej Polan, Robert Sowa, Kurt Scheller, Michel Moran, Ewa Wachowicz, Mirosław Jabłoński, Magda Gessler, a podczas pierwszej międzynarodowej imprezy „Bella Italia” – Cristina Bowerman szefowa kuchni z gwiazdką Michelin, Francesca Romana Barberini –znana z telewizyjnych programów kulinarnych i Maria Celeste De Martino– amerykańska dziennikarka mieszkająca w Rzymie. Środki zebrane podczas organizowanych przez stowarzyszenie przedsięwzięć przekazywane są na pomoc, ratowanie i poprawę jakości życia osób chorych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Dochód z biletów oraz fundusze zebrane podczas tegorocznej edycji kolacji „Przyjaciele Gotują” trafią do:

  • Pogotowia Opiekuńczego nr 2 w Łodzi
  • Hospicjum Łódzkiego, zlokalizowanego przy ul. Pojezierskiej 45/47
  • Fundacji „Serce dla Serc”
  • Zwierząt z łódzkich schronisk.

Kilka słów o Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata” jest organizacją non-profit. Jego działalność koncentruje się na pomocy najmłodszym, a wśród placówek objętych wsparciem znajdują się szpitale, domy dziecka i świetlice środowiskowe. Oprócz dobroczynnych kolacji, Stowarzyszenie oferuje również kubeczki i talerzyki z autografami znanych osób, a fundusze pozyskane w ten sposób przeznaczane są na szczytne cele. Wśród osobistości, które wsparły działalność „Przyjaciół Świata” są między innymi: Agatha Ruiz de la Prada, Agnieszka Holland & Kasia Adamik, Agnieszka Radwańska, Allan Starski, Andrzej Bartkowiak, Andrzej Pągowski, Andrzej Polan, Artur Partyka, Bad Boys Blue, Basia Trzetrzelewska, Beata Kozidrak ,Bogumiła Wander & Krzysztof Baranowski, Bonnie Tyler, Claudia Cardinale, Dawid Tomaszewski, Ewa Minge, Ewa Wachowicz,  Jary OZ, Jerzy Janowicz, Jerzy Stuhr, Justyna Steczkowska, Karol Okrasa, Kenzo Takada, Kurt Scheller, Leszek Możdżer, Magda Gessler, Maciej Stuhr, Mario Vargas Llosa, Michał Urbaniak, Michel Moran, Mietek Szcześniak, Pascal Brodnicki, Patrizia Gucci, Paprocki & Brzozowski, Pectus, Piotr Fronczewski, Rafał Brzozowski, Robert Sowa, Sting. 

Za działania na rzecz potrzebujących stowarzyszenie otrzymało w roku 2013 nagrodę Grand Prix, a w roku 2014 zostało laureatem Medalu „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej. 14 maja 2016 r. Fundacja na Rzecz Rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przyznała Stowarzyszeniu „Przyjaciele Świata” Honorowy Medal „Serduszko za Serce”. Medal jest ogromnym wyróżnieniem oraz podziękowaniem za lata wsparcia otrzymanego od stowarzyszenia przez Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, jeden z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Decyzją Rady Miejskiej, 13.05.2022 r., dzięki wnioskowi złożonemu przez „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa”, przyznano Stowarzyszeniu „Przyjaciele Świata” odznaczenie „Za zasługi dla Miasta Łodzi”.

Stowarzyszenie nie ponosi opłat związanych z siedzibą, nie zatrudnia pracowników, a wszelkie koszty administracyjne związane z aktywnością stowarzyszenia są pokrywane ze składek członkowskich. Członkinie Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata” nie czerpią z działania w nim korzyści materialnych, a zapłatą jest dla nich satysfakcja z niesienia uśmiechu i odrobiny radości tym, których doświadczyło życie.

Szczegółowe informacje dot. Stowarzyszenia znajdują się na stronie: www.przyjacieleswiata.pl    

„Przegląd Gastronomiczny” był patronem medialnym wydarzenia.

Aktualności

Konferencja MADE FOR Restaurant, New Rules

23 kwietnia 2024 Miejsce: Novotel Centrum Warszawa Tego dnia w gronie ponad 600 liderów  czołowych restauratorów i ich pracowników – skonstruujemy prototyp innowacyjnej restauracji 2024;

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron