Czy sprawdzamy, skąd pochodzi żywność?
Soki, pasty, kasze, makarony, bakalie, mąka, płatki owsiane, masło, śmietana, jogurty, twarogi – to produkty, których używamy prawie codziennie. Często kupujemy je bez zastanowienia i sprawdzenia, skąd pochodzą i jak zostały wyprodukowane. A – jak się mówi – jesteśmy tym, co jemy.
Co więc najlepiej jeść? Produkty, które są sprawdzane na każdym etapie, mają odpowiednie certyfikaty, przy ich wyprodukowaniu nie używa się nawozów sztucznych i powstały w Polsce – czyli produkty ekologiczne.
Sprawdzajmy, skąd pochodzi produkt
W Polsce znajduje się blisko 20 tysięcy gospodarstw ekologicznych i ponad 1000 przetwórni ekologicznych. Pomimo że od 2014 roku obserwujemy regularny spadek liczby gospodarstw ekologicznych oraz ich powierzchni, to nadal mamy szeroki wybór produktów pochodzących z upraw i hodowli ekologicznych. Czy Polacy jednak sprawdzają, co kupują? Jak pokazują badania ARC Rynek i Opinia z 2021, 40% konsumentów z naszego kraju sprawdza, skąd pochodzi produkt, który kupują.
– Oprócz tego, że powinniśmy wspierać polskich producentów, musimy zwracać uwagę na to, jak produkt został wyprodukowany. Czy pochodzi z rolnictwa konwencjonalnego czy ekologicznego? To jest ważne nie tylko dla naszej gospodarki, ale też dla naszego zdrowia – przekonuje Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej. – Dlatego Polska Izba Żywności Ekologicznej ułatwia odnalezienie zdrowych i ekologicznych produktów, m.in. dzięki akcji Zielony Tydzień.
Jak rozpoznać, czy produkt jest ekologiczny i pochodzi z Polski? Wystarczy, że na opakowaniu produktu znajdziemy znak ekolistka, czyli kształt liścia z białych gwiazdek na zielonym tle. Jednostki certyfikujące z Polski używają zatem numerów o następujących formatach: PL-EKO-numer.
Zielony Tydzień od 4 do 10 kwietnia
Zielony Tydzień to akcja Polskiej Izby Żywności Ekologicznej (PIŻE), podczas której przez 7 dni będzie można spróbować nowych smaków, odkryć nowych ekologicznych producentów, nowe sklepy z produktami bio i dowiedzieć się, dlaczego żywność ekologiczna jest lepsza. To również okazja, za niższą cenę zrobić ekozakupy. Przez cały tydzień 4-10 kwietnia każdy chętny będzie mógł skorzystać z szerokiej oferty sklepów-członków PIŻE.
– Wpadliśmy na pomysł Zielonego Tygodnia, zastanawiając się, jak świętować Dzień Ziemi, który przypada 22 kwietnia. Jest to dzień, w którym szczególnie zwracamy uwagę na zmiany klimatu, środowisko, jak również na to, co jemy. Aby mieć pewność, że jemy zdrowo, powinniśmy jeść ekologicznie. Stąd pomysł na akcję, w ramach której produkty eko będą w promocyjnych cenach. Chcieliśmy świętować nie tylko jeden dzień, ale cały tydzień – bo nasza planeta na to zasługuje – mówi Krystyna Radkowska.
Produkty dostępne w ramach Zielonego Tygodnia
W ofercie są m.in. soki – np. sok z owoców róży czy sok 100% z jabłek. Superfoods takie jak glony chlorella w proszku, która wyróżnia się bardzo wysoką zawartością błonnika i pełnowartościowego białka roślinnego lub białko konopne – cenny dodatek dla osób będących na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej. Oprócz tego mrożone owoce i warzywa – mango, szpinak, dynia, jagoda. które idealnie przydadzą się do przyrządzenia smoothie. Dużo nabiału – śmietany, jogurty, twarogi. Dla mięsożerców krewetki północne i łosoś. Dla miłośników kiszonek zakwas z kiszonych buraków i selera. Nie zabraknie też ekologicznych makaronów, mąk i kasz. Dla miłośników słodkości – dżemy, suszone owoce i bakalie. W tym roku będą również świeże warzywa i owoce, szeroki wybór olejów – poprzez bardziej tradycyjne jak rzepakowy, lniany czy konopny, poprzez mniej znane, jak olej z orzechów włoskich czy z ostropestu, a także ekologiczne wina. Oprócz żywności ekologicznej w promocyjnych cenach będą również kosmetyki. Ale to nie wszystko! Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.jemyeko.com/zielony-tydzien/
Zielony Tydzień
4-10 kwietnia 2022
www.jemyeko.com/zielony-tydzien/
„Przegląd Gastronomiczny” jest patronem medialnym akcji.