Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Gotowanie Wielkiej Zalewajki dla Zosi

IV Ogólnopolski Festiwal Zalewajki  
Park Solidarności w Radomsku

 

Znane są już szczegóły tegorocznej, czwartej już edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Zalewajki. Impreza odbędzie się 8 września w Parku Solidarności w Radomsku. Jak w latach ubiegłych, przyświecać jej będą hasła promocji tradycyjnej i naturalnej żywności oraz podnoszenia świadomości zdrowotnej. 
Pomocą będą służyć lekarze, specjaliści z zakresu dietetyki oraz promotorzy zdrowego odżywiania, którzy zachęcą do aktywnego i zdrowego stylu życia – mówi Katarzyna Tadeusiak z wydziału kultury i promocji Urzędu Miasta w Radomsku.

Gościem Specjalnym wydarzenia będą:

Kurt Scheller – dyplomowany mistrz sztuki kulinarnej, laureat wielu prestiżowych nagród, członek i założyciel organizacji kulinarnych w Polsce i innych krajach 

Anna Starmach – Gwiazda programu Masterchef i Pyszne 25

Stałymi punktami programu będą konkursy na „Mistrza Radomszczańskiej Zalewajki” i „Najlepszy Smak Radomszczańskiej Zalewajki”, w których udział wezmą lokalne restauracje.

 

 

 

O Radomszczańskiej Zalewajce

Tradycyjna potrawa (wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) od zawsze związana z miastem. Jej początki sięgają XIX wieku, kiedy to w codziennym jadłospisie dominowała zdrowa żywność pochodząca z zasobów lasów i pól. Podstawowym składnikiem zupy był domowy żur przygotowany na bazie wody pochodzącej z głębinowych ujęć w Radomsku,  mączastych odmian ziemniaka uprawianych w okolicach miasta, oraz nadających jej niepowtarzalnego smaku suszonych grzybów – gąsek, zwanych też zieleniatkami. Radomszczańską zalewajkę wzbogacał smak śmietany i zamiennie – wytopionej słoniny lub sadła.

W recepturze radomszczańskiej zalewajki zawarta jest wielowiekowa tradycja, niepowtarzalny smak, prostota i zdrowie. Stanowi przysmak stołów i serwowana jest przy wielu okazjach. Jej wyjątkowość – szczególnie dla osób spoza Radomska – jest prawdziwą ucztą dla podniebienia.

  

Wydarzeniem towarzyszącym IV Ogólnopolskiemu Festiwalowi Zalewajki Radomsko 2013 będzie próba pobicia dotychczasowego Rekordu Polski z   01 czerwca 2009r,  gdzie Radomsko zasłynęło z ugotowania największej  ilości radomszczańskiej zalewajki.

Podczas XV edycji Dni Radomska Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego zużywając:

  • 2000 l wody,
  • 120 l żurku,
  • 230 kg ziemniaków,
  • 7 kg suszonych grzybów,
  • 30 l śmietany,
  • 40 główek czosnku,
  • 60 kg cebuli,
  • 100 kg słoniny,
  • 15 kg przypraw

ugotował 2480 litrów radomszczańskiego specjału, co dało   8000 porcji, które trafiły do zgromadzonej publiczności. W ten sposób zapewnili  sobie wpis  do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

  

 

 

 

 

Próbę pobicia dotychczasowego rekordu podjęli się Waldemar Hołówka i Przemysław Wieloch którzy wraz z zaproszonymi mistrzami sztuki kulinarnej ugotują w wielkim kotle Radomszczańską Zalewajkę wg tradycyjnej receptury . Akcji tej przyświeca cel charytatywny gdzie ugotowana zupa będzie wydana gościom imprezy za przysłowiową złotówkę na rzecz podopiecznej Fundacji Wcześniak – Zosi Wieloch  pod hasłem „POMOC DLA ZOSI” http://wczesniak.pl/component/content/article/385

Dodatkowo podczas akcji gotowania zupy w namiocie Szefów Kuchni będzie prowadzona licytacja różnych przedmiotów i usług.

Cała akcja odbywa przy współorganizacji Urzędu Miasta Radomsko, Hotelu*** TED i Restauracji Jan w Bełchatowie.     Patronat objęła Fundacja Klubu Szefów Kuchni.

Wszystkie osoby i firmy zainteresowane jakimkolwiek wsparciem i pomocą tejże akcji proszone są o kontakt z Waldemar Hołówka    Tel. 609 548 355 mail. w.holowka@holsongroup.eu lub  Przemysław Wieloch  Tel. 691 784 761 mail.  przemekwieloch@gmail.com

Z kulinarnym pozdrowieniem

Waldemar Hołówka  &   Przemek Wieloch

Aktualności

Mistrzowie Smaku wracają

Gdzie wybrać się na najlepszy obiad lub kolację? Gdzie zjeść najsmaczniejszą pizzę i burgera? Który kelner, barman i menedżer restauracji najlepiej odpowiada na potrzeby klientów?

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron