Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Konferencja MADE FOR Restaurant, New Rules

23 kwietnia 2024

Miejsce: Novotel Centrum Warszawa

Tego dnia w gronie ponad 600 liderów  czołowych restauratorów i ich pracowników – skonstruujemy prototyp innowacyjnej restauracji 2024; która zardzewiałe tryby wymienia na błyszczące, sprytnie dopasowane do tłoków gospodarki, polityki, technologii, do świeżych trendów; która zasila się zaskakującą energią pokolenia Zet i doświadczeniem X-ów; która naturalnie czerpie ze sztucznej inteligencji i usprawnia procesy; która komfortowo działa dając oddech przedsiębiorcom. Program konferencji znajdziecie TU (https://bit.ly/3vztdKT)

Co w programie konferencji, od południa do północy we wtorek 23.04?

Walcząc z niszcząca branżę rutyną zbudujemy sprawną, restauracyjną maszynę PERPETUUM MOBILE poprzez pracę warsztatową, degustacje i debaty, a dokładniej:

  • rewolucję restauracyjnego talerza – spektakl kulinarny w wykonaniu 8 szefów kuchni, którzy zmierzą się z 8 największymi zagrożeniami/szansami branży jak susza, zero waste, pojedynek mięsa i vege oraz lokalności na nowo, przy muzyce zaprojektowanej przez Top Restauratora – Tomasza Muzę;
  • spoglądanie w biznesowy bezkres w asekuracji redakcji Forbes i zaproszonych gości – Top Restauratorów i partnerów konferencji:
  • szaleństwo w marketingowych inspiracjach – podamy przepis na ulubioną zupę Saddama Husseina, pokażemy gastro-Maryję z twarzą Rihanny, a sushi zalejemy ketchupem, sprawdzając, gdzie kończy się prowokacja i zaczyna profanacja;
  • burzę mózgów ponad 100 ekspertów w trakcie warsztatów FOR Dating, które m.in. rozprawią się z trendem comfort food i convenience, wyjaśnią zagadkę sukcesu delivery, objaśnią tajemnice udanych biznesowych związków, innowacyjne rytuały przy stole i nowe zasady zaopatrzenia, a może nawet obalą sens kulinarnych konkursów i nagród;
  • wskazanie innowacyjnych restauratorów do naśladowania poprzez ogłoszenie rankingu TOP 50 Restauratorów Forbes & For 2024 w kategorii Innowator;
  • zbadanie, czy w Polsce można stworzyć miejską markę kulinarną na wzór zachodniej Europy: tu patrzymy w kierunku najpierw Wrocławia, a potem Poznania;
  • A na koniec pobalujemy na after party w jednej z najciekawszych warszawskich przestrzeni kulinarnych: restauracji Let’s Nibble w Fabryce Norblina.

Agnieszka Małkiewicz, inicjatorka wydarzenia, tłumaczy skąd ta rewolucyjna przemysłowa koncepcja:

W latach 20. ubiegłego wieku Awangarda Krakowska stworzyła manifest na miarę nowej epoki: pochwałę przemysłowego rozwoju, głosząc jednocześnie potrzebę nowego spojrzenia na sztukę i role społeczne w Nowym Świecie. Sto lat później, obserwując zmiany naszego 20-lecia, trudno nie dostrzec analogii: ekonomicznych, technologicznych, moralnych i artystycznych. Dlatego My, twórczynie i twórcy 22. odsłony najważniejszego biznesowego spotkania polskich restauratorów – konferencji MADE FOR Restaurant – zmierzymy się z perspektywą kolejnego Nowego Świata, który wymaga od biznesu stworzenia nowych reguł, a od szefów kuchni i restauratorów – artystycznej i etycznej rewolucji na talerzu pod kuratorskim przewodnictwem prof. Anny Królikiewicz. Idziemy w to!

Miasto i gastronomia: związek idealny

Skoro mowa o nowych regułach i innowacyjności, nikogo już nie powinno zdziwić, że – choć wszystko dzieje się w Warszawie – patronem goszczącym konferencji jest miasto Wrocław. To on w prestiżowym rankingu „European Cities and Regions of the Future 2024” zajął łącznie aż trzy pierwsze miejsca, w tym za najlepsze warunki dla biznesu w kategorii miast średnich. Nie bez kozery to właśnie tam powstają ostatnio najciekawsze gastro-projekty i skupiska restauracyjne.

Wrocław od dawna jest miastem spotkań, a spotkania potrzebują sprzyjającej oprawy – taką tworzy branża gastronomiczna. Tu doceniamy kulturę jedzenia i jej rolę dla mieszkańców – stąd wspaniale rozwijają się restauracje na osiedlach – ale też dla turystów, w tym biznesowych. Duża liczba dobrych restauracji w centrum wpływa na to, że miasto żyje całą dobę. We Wrocławiu, stolicy kultury, łączymy sztukę z jedzeniem, kreujemy kulturę gastronomiczną jako element tożsamości lokalnej.

Kulinarny Wrocław mimo że nie ma tu typowej kuchni regionalnej, bazuje na wielokulturowości i smaku. Miasto łączy swój potencjał z zapałem i kreatywnością restauratorów. Wspólnie, od podstaw, budujemy wrocławską markę gastronomiczną, bazując na silnych fundamentach: jakości lokalnych produktów, nowoczesnym podejściu i różnorodności.

Zależy nam bardzo, aby gastronomia była nie tylko gratką dla podniebienia, ale też stała się silnym filarem gospodarki. Dlatego chcemy ja wspierać! – mówi Małgorzata Golak, dyrektorka Biura Rozwoju Gospodarczego z wrocławskiego ratusza.

SCENA: konstrukcja silnika doskonałego w kilku krokach

Konferencję otworzy panel, który przedstawi obecną dynamikę pracy i rynku, jej wpływ na gastro biznes. O oddziaływaniach zewnętrznych: polityce, prawie i ekonomii, czyli wiedzy, która utrzymuje na fali restauratora w 2024 roku porozmawiają eksperci, a wśród nich Joanna Sobczyk, prezeska Winterhalter, Radosław Fronc, założyciel i współwłaściciel grupy restauracyjno-hotelowej MSHG, minister gospodarki Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club i główny ekonomista Grant Thornton – Marcin Mrowiec oraz najlepsi polscy restauratorzy nominowani w rankingu TOP 50 restauratorów Forbes&For 2024 w kategorii Innowator. Pytania zadawać im będzie Magdalena Lemańska, dziennikarka magazynu Forbes. Rozmowę uzupełni wykład Bartłomieja Małkiewicza z Kancelarii prof. Marka Wierzbowskiego – Bartłomiej w jasnych punktach przedstawi nowelizacje i innowacje prawne obecnego roku.

Marcin Wajda, Winterhalter: – W dzisiejszych czasach, gdy oczekiwania klientów są wyższe niż kiedykolwiek, a konkurencja na rynku gastronomicznym ogromna, kluczowe jest wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na optymalizację procesów. Sercem każdej restauracji jest kuchnia, która, by działać jak dobrze naoliwiony mechanizm, powinna być wyposażona w odpowiednie narzędzia.

Nie ma rewolucji bez łamania reguł i odważnego przesuwania granic, nawet tych najsilniej chronionych: granic kulturowego tabu. Czy odejście od tradycji i konwenansów jest dobrą metodą, żeby wyróżnić się na rynku? Jak wzbudzić emocje, które z restauracji zrobią kultową markę? Kiedy kończy się prowokacja i zaczyna profanacja? Na te pytania odpowiedzą ze sceny reporterce i dziennikarce Katarzynie Bednarczykównie: Beata Jaworska z Kraft Heinz Foodservice – globalnej marki kulinarnej i lifestylowej, która uwielbia błyskotliwą kontrowersję; Witold Szabłowski, wielokrotnie nagradzany na świecie reporter, który rozmawia m.in. z kucharzami najsłynniejszych dyktatorów i zbrodniarzy wojennych (chętnie podzieli się przepisem Saddama Husseina na jego ulubioną zupę); Agnieszka Borek z FIKI, która pracuje z najlepszymi restauratorami w Polsce, opiekując się ich social mediami i zrobi odniesienie do realiów, do tego co prawdziwie działa.

Restauracyjne perpetuum mobile potrzebuje odpowiedniego wsparcia z zewnątrz i z wewnątrz. O tym pierwszym zagai rozmowę Janusz Bujko z BEELINE Research&Consulting, twórca badania o kulinarnej marce Wrocławia. Jak się ją tworzy? Jak działa obecnie miejski ekosystem, w którym porusza się restaurator: lepsza jest samotnia, dołączenie do restauracyjnych skupisk, a może obecność w hali kulinarnej? Tu swoimi obserwacjami podzieli się też Tomasz Kempka z Polskiej Organizacji Turystycznej oraz zaproszeni restauratorzy, których nazwiska w programie pojawią się już wkrótce.

Temat wsparcia wewnętrznego restauracyjnej maszyny, czyli energii zespołu, podejmie z kolei Anna Smolec, redaktorka naczelna magazynu Restauracja. Razem z m.in. Maciejem Szymańskim z Food Town w Fabryce Norblina, Aleksandrą Źrałką z hotelu Novotel i Anną Pycińską z Rational porozmawia o tym jak zoptymalizować zespół i pogodzić pokolenie Zet z pokoleniem Iks. Jakie to może przynieść korzyści i czy to w ogóle jeszcze możliwe?

Anna Zdun, Novotel:  – Współczesna restauracja musi być dynamiczna i elastyczna. Novotel Warszawa Centrum istnieje na rynku już 50 lat i odnosi sukcesy między innymi dlatego, że nasza restauracyjna filozofia opiera się na umiejętności nieustannego dopasowania do zmieniających trendów, potrzeb i oczekiwań klientów oraz do nowych technologii. W tym wszystkim nie zapominamy o ludziach. Naszym zdaniem jeden z najważniejszych trybików tego idealnego, restauracyjnego mechanizmu stanowi personel. Profesjonalna, zaangażowana i dobrze wyszkolona kadra to klucz do zapewnienia wysokiej jakości obsługi oraz stworzenia przyjaznej atmosfery, która sprawia, że goście chcą do nas wracać. Nie zapominamy też o budowaniu trwałych relacji ze społecznością, w tym dbaniu o dobro planety w duchu zero waste – to kolejna z kluczowych filozofii naszej restauracji oraz edukowania gości hotelu.

Na scenie pojawią się też tematy sprzedażowe. Polacy z roku na rok coraz chętniej piją wino, są zachłanni wiedzy o tym najszlachetniejszym z trunków. W siłę rośnie też nowy trend: wino bezalkoholowe. Jak zatem innowacyjnie zarabiać na winie? O tym opowie wyjątkowa postać polskiej sceny sommelierskiej: Piotr Pietras (Winkolekcja), master sommelier nagradzany wielokrotnie w Polsce, Europie i na świecie, współwłaściciel Kontakt wino&bistro oraz Terroirystów, projektu promującego małe, ekologiczne winnice z całego świata.

Nie ma innowacji bez nowych technologii. Specjalną sekcję technologiczną poprowadzą ze sceny: Marek Cynowski (Rebel Tang), Marcin Łukasiewicz z drinks2cash.com i Michał Czwojdziński z LSI Software SA.

FOR DATING: liderzy branży tworzą nowe reguły

Tym razem FOR Datingowe dyskusje warsztatowe przy okrągłych stołach, czyli jeden z najważniejszych punktów programu konferencji MFR, skupią się wokół innowacji i patentów na nie. Każdy z dziesięciu stołów prowadzony przez znakomitego lidera branży wypracuje 5 instrukcji, które później zostaną zaprezentowane na forum.

Poruszane tematy i problemy przy stołach warsztatowych to kalejdoskop wiedzy biznesowej w praktycznym wydaniu: Jak zwiększyć sprzedaż dzięki sztucznej inteligencji? Co wiemy o naszych gościach? Innowacyjne rytuały i doświadczenia wokół stołu – zwiększanie marżowości. Delivery – 5 rzeczy, które Cię może zaskoczyć. Czas to pieniądz – optymalizacja, automatyzacja, integracja, jak? Nagrody i rankingi – chciane czy niechciane? Czy warto mieć gwiazdkę Michelin? Biznesowe związki – jak i z kim zacząć, żeby się nie sparzyć? Innowacyjne zaopatrzenie: rolnictwo czy dostawcy?

Przy tych stołach w roli liderów zasiądą: Tomasz Czechowski (Baba, Młoda Polska), Marcin Czurak (AVIKO) i Marek Cynowski (Rebel Tang), Marcin Łukasiewicz z drinks2cash.com, Piotr Kawicki (Nespresso), Mariusz Piórkowski z MojStolik.pl, Agnieszka Borek z FIKI, Marcin Marciniuk z Dotykačka i Marcin Smoczyński (Fromażeria).

Co sprzedawać i jak zarabiać? Tu z kolei Andrzej Herrmann z Chefs Culinary przy swoim stole zastanowi się nad trendem convenience dla restauracji – to przyszłość, czy spadek jakości? – Wdrożenie w lokalu rozwiązań zmniejszających nakład pracy poprzez zastosowanie produktów convenience wymaga odwagi biznesowej i otwartości na nowe rozwiązania. Niezbędny jest pakiet wiedzy na temat całego spektrum ich możliwego zastosowania z wpływem na proces przygotowania, kalkulację pełnych kosztów w porównaniu do procesu standardowego oraz efekt końcowy na talerzu i obiektywną ocenę klienta – wstępnie analizuje ekspert.

Wszystko wskazuje na to, że wcale nie wysoką gastronomią żyje branża. O istotny wątek rentowności restauracji zahaczy stół, którego liderką będzie Agata Polityło z WOLTa – ona przeprowadzi restauratorów przez potencjalne zaskoczenia i zagrożenia w świecie delivery: to menu? marketing? organizacja pracy? spełnianie ambicji za wszelką cenę?

Nie kuście się o łatwe oceny i proste wnioski, bo nawet comfort food może dać jednocześnie kreatywne spełnienie i biznesowe korzyści, o czym mówi Paweł Biskupski z Kraft Heinz Foodservice: – Rynek wciąż potrzebuje dobrych burgerowni, to pokazały nam ostatnie lata. W sieciówkach mamy bardzo dużą powtarzalność, a w burgerowniach rzemieślniczych szefowie kuchni są kreatywni, bardzo często rozmawiają ze swoimi gośćmi, jakiego burgera chcieliby zjeść i bardzo szybko są w stanie stworzyć go pod ich preferencje. Myślę, że burgery są trendem, który utrzyma się jeszcze przez dobrych kilka lat, Polacy zakochali się w nich tak samo jak w pizzy.

KULINARNE SHOW: talerz OdNowa

Częścią artystyczną konferencji będzie spektakl kulinarny Przemyśleć talerz. OdNowa – doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły. Show będzie odbywać się jednocześnie na kilku okrągłych stołach, a jego kreatorami od początku do końca są uznani szefowie kuchni z różnych części Polski. Każdy z nich dostaje swój temat do interpretacji – wszystkie razem stworzą kulinarny manifest.

Główny motyw show odzwierciedla potrzebę rewolucji, do której nawołują wyzwania współczesności: społeczne, ekonomiczne, klimatyczne, technologiczne. Bo – czy nam się to podoba, czy nie – wyzwania te kreują przyszłość gastronomii, jej być albo nie być. W trakcie spektaklu będzie można zobaczyć: comfort food przyszłości w wykonaniu Sławomira Miotka (AVIKO), restauracyjny obieg zamknięty z menu bez strat, który zademonstruje Konrad Kowalski (Let’s Nibble), demokratyzację luksusu, czyli etyczny fine dining w show Łukasza Budzika (Między Mostami), łamanie kulturowego tabu w wykonaniu Pawła Biskupskiego (Kraft Heinz Foodservice), neurogastronomiczne igranie zmysłami Justyny Sekundy (Sekunda w kuchni), rewolucyjną zmianę pokazaną rękami Abdelaziza Shehaba (Novotel Warszawa Centrum), wojnę wege z mięsem w interpretacji Michała Karadżowa (Chefs Culinar) oraz wodę: dobro luksusowe – tu Julian Karewicz (Nestle Waters).

Na etapie pomysłów szefów kuchni wsparła prof. Anna Królikiewicz z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – polska artystka współczesna, malarka, rysowniczka i twórczyni instalacji, która od lat zgłębia fizjologię smaku i uczucia towarzyszące jedzeniu na wszystkich jego etapach. Muzykę do poszczególnych performance’ów kulinarnych dobierać będzie Tomasz Muza – DJ i szef m.in. krakowskiej restauracji Molám Thai Canteen & Bar.

Wine pairingiem do degustacji dań, które będą częścią spektaklu zajmie się master sommelier Piotr Pietras (Winkolekcja, Kontakt wino&bistro). Barmański profesjonalny pairing na bazie produktów marki Chopin zaprezentują m.in. Ewelina Figiel z Food Town w Fabryce Norblina – Breakfast Corner, Arkadiusz Białkowski z Hotelu Golden Tulip i Damian Deptuła z Hotelu Nad Sandelą.

Poza spektaklem kulinarnym, konferencja przepleciona będzie innowacyjnymi degustacjami odkrywającymi na nowo oliwę północy jaką jest olej rzepakowy. Do tej części programu wprowadzi Ewa Myśliwiec z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, a degustacjami zajmą się szef kuchni Jan Kilański z Saucify Catering oraz influencerka i piekarka Dagmara Rosiak (Będzie Dobrze, Głodna Daga). Degustacje sfinansował Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

Z kolei wątek znanego od stuleci duetu idealnego: kawioru i wódki, ale w nowej, łamiącej stereotypy odsłonie przedstawi w trakcie warsztatów Antonius Caviar i Wódka Chopin. Do tematu wprowadzi Agata Łakomiak-Winnicka z Antonius Caviar.

Udział i rejestracja

Udział w konferencji, kulinarnym spektaklu, degustacjach i wieczornym after party w Let’s Nibbles w Fabryce Norblina jest bezpłatny dla restauratorów i pracowników gastronomii po wcześniejszej rejestracji. Dla producentów, sprzedawców, dostawców produktów i usług dla branży Horeca oraz pozostałych przedstawicieli rynku gastronomicznego bilety wstępu kosztują 800 zł za udział w wydarzeniu on-line oraz 1500 zł za wydarzenie stacjonarne. Akredytacje dla mediów: ms@forsolutions.pl.

Wszyscy zarejestrowani na konferencję uczestnicy otrzymują dostęp do materiałów i nagrań z wydarzenia.

Konferencja hybrydowa MADE FOR Restaurant, edycja New Rules: PERPETUUM MOBILE, wtorek, 23 kwietnia, godz. 12-20, Novotel Warszawa Centrum.

After Party: godz. 21:00, Let’s Nibbles w Fabryce Norblina.

Rejestracja, akredytacje i szczegółowy program wydarzenia: https://forsolutions.pl/madeforrestaurant-warszawa-2024/#!

Organizatorem konferencji jest agencja FOR Solutions: https://forsolutions.pl/

„Przegląd Gastronomiczny” jest patronem medialnym wydarzenia.

Aktualności

Mistrzowie Smaku wracają

Gdzie wybrać się na najlepszy obiad lub kolację? Gdzie zjeść najsmaczniejszą pizzę i burgera? Który kelner, barman i menedżer restauracji najlepiej odpowiada na potrzeby klientów?

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron