Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Kulinarny Puchar Polski czeka

Rok oczekiwań, rywalizacja w konkursach nominowanych i tylko jeden tytuł, o który powalczy dwanaścioro profesjonalistów w swoim fachu. 22. edycja Kulinarnego Pucharu Polski odbędzie się w czwartek, 26 września, drugiego dnia targów POLAGRA. Oto główni aktorzy finału i składniki, z których powstaną nieziemskie potrawy.

Rywalizacja w Kulinarnym Pucharze Polski rozpoczyna się wraz z ogłoszeniem wyników finału tego konkursu. Zwycięski duet automatycznie otrzymuje możliwość obrony trofeum. Paweł Liszka i  Khrystyna Nykoliuk zdecydowali się z niej skorzystać, dlatego 26 września powtórnie zobaczymy ich na jednym z kucharskich stanowisk zlokalizowanych w pawilonie targów POLAGRA. Czas pokaże, czy także na podium. Rywale z pewnością wysoko zawieszą poprzeczkę.

Pięć konkursowych duetów

Pierwsze konkursy nominowane do tegorocznej edycji KPP odbyły się niemal rok temu. Rozegrany na początku października w Zamku Książęcym w Niemodlinie konkurs „Czas na rybę” wygrali Kamil Bujdasz i Paweł Baran. Kilka tygodni później poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarny Rajd Mistrzów, odbywającego się we wrocławskim Haston City Hotel. Pierwsze miejsce i nominację zdobył tam Przemysław Szwak, który w Poznaniu wystartuje w duecie z Marią Zakhidną.

Po jesienno-zimowej przerwie zawodnicy wrócili do rywalizacji. W kwietniu wystartowali w Mistrzostwach Polski w Dziczyźnie – Memoriale Mariana Tarnawskiego (odbyły się w stolicy Wielkopolski). Najlepsi okazali się Bartłomiej Pawlikowski i Marcin Klóska. Ten drugi, tuż po zwycięstwie napisał na swoim profilu: „Czas na Kulinarny Puchar Polski”.

Ta myśl z pewnością od ponad roku towarzyszy Jakubowi Żymelskiemu, zwycięzcy dziewiątej edycji Wielkopolskiego Kucharza Roku – Konkursu im. Rafała Jelewskiego. We wrześniowym finale Kulinarnego Pucharu Polskie wystartuje z Bartoszem Zajdlem. Nie pierwszy zresztą raz, bo ten duet walczył o zwycięstwo przed rokiem. Stanął nawet na podium, zajmując drugie miejsce.

Grono finalistów tegorocznej edycji uzupełniają Dawid Stąpór i Wiktoria Banaś. Ten duet wyłonił lipcowy konkurs Mięsne Specjały Polskiej Kuchni – Instytut Kulinarny Transgourmet.

Składniki obowiązkowe

Smak i dbałość o środowisko – to hasła, które zawodnicy będą musieli przekuć w czyn. W przystawce produkt główny ma stanowić wątróbka gęsia. Pozostałe produkty obowiązkowe w tej potrawie to: maliny, gruszki, orzechy włoskie, polski ocet owocowy i gorzka czekolada.

Podstawowym produktem w daniu głównym będzie kaczka. Na talerzu musi znaleźć się mięso z nogi i piersi. Reszta produktu ma zostać wykorzystana do zrobienia sosu. Pozostałymi produktami obowiązkowymi w daniu głównym będą: polska kasza, polska nalewka owocowa, borowiki, kapusta biała lub włoska oraz olej z esencją masła.

Jak zapowiada jury pod przewodnictwem Iwony Niemczewskiej, ważnym elementem podczas przygotowań dań konkursowych będą zrównoważony rozwój i idea zero waste.

Finał konkursu Kulinarny Puchar Polski zostanie rozegrany drugiego dnia targów POLAGRA, odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, 25–27 września.

Jak kibicować sześciu duetom? Nic prostszego. Do wejścia na finał konkursu upoważnia bilet na targi. Do 6 września bilety są bezpłatne, dostępna na www.polagra.pl.

Ostatni dzień tego wydarzenia dla branży spożywczej i HoReCa będzie zarazem pierwszym dniem targów Smaki Regionów.

Fot. Grupa MTP  / Piotr Pasieczny – Fotobueno

Aktualności

Tydzień Kuchni Włoskiej na Świecie

Dziewiąta edycja Tygodnia Kuchni Włoskiej na Świecie odbędzie się w dniach16–22 listopada 2024 roku i skupi się na temacie diety śródziemnomorskiej oraz tradycyjnych przepisach, produktach

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron