Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Kulinarny Puchar Polski rozstrzygnięty

Sześć duetów, dwa dania konkursowe i tylko jeden puchar. Ten puchar! Kulinarny Puchar Polski! W tym roku wywalczył go duet Bartłomiej Pawlikowski i Marcin Klóska.

Miesiące przygotowań, wygrana w konkursie nominowanym, a potem godziny rywalizacji na najwyższym poziomie. W czwartek, 26 września odbył się finał 22. edycji Kulinarnego Pucharu Polski. Rywalizowało w nim dwanaścioro zawodników. Duety miały do wykonania przystawkę i danie główne.

Produktem głównym w przystawce była wątróbka gęsia oraz maliny, gruszki, orzechy włoskie, polski ocet owocowy i gorzka czekolada. Podstawowym produktem w daniu głównym były kaczka oraz polska kasza, polska nalewka owocowa, borowiki, kapusta biała lub włoska i olej z esencją masła.

Siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Iwony Niemczewskiej, wspierane przez trzyosobową pomoc techniczną, wyłoniło zwycięzców i laureatów.

Pierwsze miejsce zajęli Bartłomiej Pawlikowski i Marcin Klóska. Zwycięstwo dały im gulasz z gęsiej wątróbki z owsianką, mus z selera i gruszki, markiza wytrawna z czekoladą i wątróbką, pierożek malinowy z gruszką, sos madera jako przystawka. Jako danie główne zwycięski duet przygotował pierś z kaczki z kaszanką i udkiem kaczym. Tarteletka z kaczej krwi z duszoną kapustą z koprem, pączek z popcornem z kaszy gryczanej faszerowany borowikami, sos z kiszonej kapusty.

Na drugim miejscu uplasowali się Kamil Bujdasz i Paweł Baran, którzy na przystawkę wybrali pączka nadziewanego wątróbką, patee w gorzkiej czekoladzie i marynowanej gruszce, coulis malinowe i cygaretkę sosnową. Ich danie główne to pieczona pierś kaczki na korpusie, donut z szarpanki, gołąbek, ćwikła, puree z dyni i sos z pieczonej kaczki.

Na najniższym stopniu podium stanął duet broniący tytułu „Najlepszego z Najlepszych” – Paweł Liszka i  Khrystyna Nykoliuk, którzy na przekąskę ciepłą podali uszka faszerowane gęsią wątrobą podane z puree gruszkowym, kruszonką z orzechów włoskich, świeżymi malinami z redukcją z octu oraz sosem z kaczej redukcji, gorzkiej czekolady i octu żurawinowego. Danie główne zdobywców trzeciego miejsca to podwędzana pierś z kaczki podana z pyzą gryczaną faszerowaną grzybami, bigosem z włoskiej kapusty, skwarkami z kaczej skóry, pasztetem z kaczych podrobów, emulsją kaczą, puree z jabłka, prażoną kaszą gryczaną, kruszonką z orzechów pistacji oraz sosem na bazie kaczej redukcji i pieczonych jabłek.

(KPP)

Aktualności

Zdrowie z warzyw i owoców

Warzywa i owoce w codziennej diecie pomagają zachować zdrowie, zwiększają naszą odporność i chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Obniżają poziom „złego” cholesterolu Dieta na

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom, Reklamodawcom, firmom współpracującym i sympatykom życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Redakcja Fot. Wytwórnia

Co czeka rynek alkoholi w Polsce w 2025 roku?

Klienci coraz częściej wybierają napoje pozbawione alkoholu lub o niewielkiej jego zawartości. Ale to niejedyne zmartwienie branży. Coraz wyższe koszty działalności oraz zapowiedź zaostrzenia przepisów

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron

Skip to content