Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Najciekawsze fakty i mity na temat mleka

Hipokrates nazwał mleko najdoskonalszym pokarmem, jaki stworzyła natura. Czy miał rację? Ten pokarm towarzyszy nam od najmłodszych lat, ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Kampania „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka przygotowała kilka najciekawszych faktów i mitów o mleku, oto one:

Mleko jest dobre na sen

FAKT. Szklanka mleka przy łóżku to obraz, który często pojawia się w bajkach i filmach. Niewiele ludzi wie o tym, że mleko pomaga w zasypianiu, nie tylko bohaterom z kreskówek. Zawiera ono tryptofan – aminokwas, który nie jest produkowany przez nasz organizm, więc musimy go dostarczać poprzez pożywienie. Tryptofan przekształca się w serotoninę, która wpływa na produkcję melatoniny, odpowiedzialnej za zdrowy sen.  

Większość społeczeństwa nie toleruje laktozy

MIT. Od jakiegoś czasu panuje błędne przekonanie, że nietolerancja laktozy dotyczy większości społeczeństwa. Stwierdzenie to jest prawdziwe jedynie w odniesieniu do niektórych części świata. Dlaczego? Trawienie laktozy zależy od obecności laktazy w organizmie, a zdolność do jej produkcji jest w większości przypadków uwarunkowana genetycznie. Niedostateczna produkcja laktazy najrzadziej występuje wśród Europejczyków, natomiast organizmy ludzi pochodzenia azjatyckiego czy afrykańskiego produkują małe ilości laktazy. Skutkuje to np. tym, że aż 95% Chińczyków nie toleruje laktozy.

Mleko łagodzi oparzenia słoneczne

FAKT. Oparzenia słoneczne to niemiła pamiątka, którą z wakacji przywozi duża część Polaków. Jak ulżyć sobie w cierpieniu? Tu z pomocą przychodzi mleko, które zmiękcza i ochładza skórę oraz wyrównuję jej pH, tym samym łagodząc oparzenia. Mleko przyspiesza również proces gojenia, dzięki dużej zawartości tłuszczu. Wystarczy jedynie posmarować się śmietaną czy kefirem lub przyłożyć gazę nasączoną mlekiem.

Mleczna dieta to dobry sposób na odchudzanie

MIT. Szukając w internecie sposobów na odchudzanie, można natknąć się na dietę składającą się głównie z produktów mlecznych. Nie jest to jednak dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Mleko jest sycące, pożywne i bogate w wysokiej jakości białko (które pomaga budować mięśnie), ale najlepsze efekty przynosi, będąc częścią zbilansowanej diety. Diety bazujące na jednej grupie produktów nie mają pozytywnego wpływu na organizm i nie pomogą w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dostępnych jest na stronie kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka.

Aktualności

Litewskie restauracje już w Przewodniku Michelin

Zgodnie z zapowiedziami, 13 czerwca w Wilnie przedstawiciele Przewodnika MICHELIN oficjalnie ogłosili, że cztery litewskie restauracje otrzymały po jednej gwiazdce. Lista opracowana przez anonimowych inspektorów

Riesling Weeks 2024

Już od 1 czerwca przez cały miesiąc w wielu miejscach w Polsce będzie królować Riesling. Letnia akcja promocyjna „Riesling Weeks 2024” po raz dziesiąty jest

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron