Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Podsumowanie Festiwalu Ryb z Roztocza

W pierwszych dniach lata, 20 i 21 czerwca br., w urokliwie położonym ośrodku Dębowy Dwór w Rudzie Różanieckiej odbyła się tegoroczna edycja Festiwalu Ryb z Roztocza. Największą atrakcją wydarzenia był niewątpliwie konkurs dla profesjonalnych kucharzy „Smaki Galicji”, nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski.

Organizatorem tegorocznego Festiwalu Ryb z Roztocza był Mirosław Zaborniak – właściciel kompleksu hotelowo-wypoczynkowego Dębowy Dwór i jednocześnie Prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Roztocze, występującej w roli współorganizatora. W roli współorganizatora wystąpił również Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Warsztaty, wystawy i zawody

Festiwal rozpoczął się w poniedziałek, 20 czerwca, warsztatami kulinarnymi „Jedzmy zdrowe ryby”. Drugi dzień zgromadził tłum młodzieży, reprezentujących szkoły branżowe o kierunkach gastronomicznych i hotelarskich z województwa podkarpackiego i lubelskiego. Pod opieką opiekunów mogli zwiedzić cały kompleks hotelowo – wypoczynkowy, skorzystać z prezentacji filmów promocyjnych wyświetlanych przez reprezentantów: RLGD Roztocze, Euroregion Roztocze, Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, obejrzeć dwie wystawy: „Opowieści o rzekach” oraz „Pejzaże roztoczańskich stawów”, uczestniczyć w zawodach wędkarskich przeprowadzonych przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego Zamość, czy popływać rowerkiem wodnym po stawie i poobcować z otaczającą przyrodą.

Konkursowe emocje

Jednak największą atrakcją dla młodzieży i innych uczestników wydarzenia było kibicowanie zakwalifikowanym drużynom (reprezentującym renomowane polskie restauracje i hotele) do IX edycji nominowanego do Kulinarnego Pucharu Polski konkursu „Smaki Galicji w Dębowym Dworze”. W skład jury weszli: Jarosław Uściński – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni (OSSKiC), Mirosław Reszczyk – Skarbnik OSSKiC, Piotr Szczygielski– członek Zarządu OSSKiC i sekretarz projektu, a także reprezentujący Podkarpacie: Kamil Tłuczek – laureat konkursów kulinarnych w Polsce i zagranicą, na co dzień pracujący w Restauracji Patio Grand Hotel Boutique w Rzeszowie i Starym browarze Rzeszowskim oraz Marcin Purgacz – Ambasador Podkarpackich Smaków i Dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie oraz Maciej Grubman – właściciel Irish Pub Galway w Rzeszowie.

Ponadto, Gospodarstwo Rybackie Karczma Dębowy Dwór oraz RLGD Roztocze zaprosili uczestników Festiwalu Ryb z Roztocza na konferencję „Spotkaj się z Rybakiem na Roztoczu”. Wygłoszone prelekcje przybliżyły słuchaczom tradycje hodowli ryb słodkowodnych.

Wyniki konkursu

Podsumowanie konferencji wzbudziło największe emocje, a to za sprawą ogłoszenia wyników IX edycji konkursu „Smaki Galicji w Dębowym Dworze”.

Oto zwycięzcy:

  • I miejsce: Krzysztof Kowalski i Kamil Bujdasz – Szklane Lniane z Korczyny niedaleko Krosna
  • II miejsce: Maksym Trushkin i Emil Buczyński – Ziomki Poziomki z Hotelu Miodowy z Dzierżoniowa
  • III miejsce: Dominik Świątecki i Filip Kaczorowski z Restauracji Cucina z Poznania

Laureaci otrzymali również nominację do Finału Kulinarnego Pucharu Polski. Najbardziej nobilitującą nagrodą okazał się być voucher przekazany przez Prezesa OSSKiC, Jarosława Uścińskiego Zwycięzcy – Szefowi drużyny Krzysztofowi Kowalskiemu, na wyjazd z kadrą narodową na tegoroczne Światowe Mistrzostwa Kulinarne do Luksemburga.

Całość wydarzenia dopełnił w najkrótszą noc w roku pokaz kuchni molekularnej wykonany na tarasie hotelu przez Mistrza Jarosława Uścińskiego oraz występ grupy tanecznej „Sabat” z Zamościa. 

                                                                                                          Marlena Wiciejowska

Pomysłodawca i koordynator Festiwalu Ryb z Roztocza oraz konkursu „Smaki Galicji”.

Fot. Tadeusz Poźniak

Aktualności

Gala Poland 100 Best Restaurants Awards 2024

Premiera XIII edycji Przewodnika Poland 100 Best Restaurants, który tworzy kulinarną mapę Polski, ogłoszenie listy 100 najlepszych restauracji w Polsce i wręczenie nagród dla szefów

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron