Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny 9/2022

Nowy numer „PG” 9/2022

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy.

4  PRAWO

Adriana Lotolc

O leasingu słów kilka

6 PATRONATY

Tydzień Kuchni Polskiej

Biało-czerwone menu w Twojej Restauracji

7 TARGI

POLAGRA zaprasza!

10 NAUKA

Dorota Czerwińska

Witaminowy twist

Przetwory warzywne w gastronomii

15 Z ŻYCIA SITSpoż.

Nowe ambitne cele w działaniach SITSpoż.

Rozmowa z Markiem Marcem, Prezesem Zarządu Głównego

20  NAUKA

Ewa Czarniecka-Skubina

Proekologiczne trendy gastronomiczne

26  HOTELE

Anna Wilczyńska

Innowacyjna kuchnia wegańska

Rozmowa z Inderjitem Manotą, Szefem Kuchni Warsaw Marriott Hotel

30 ZAPROSILI NAS 

Święto winiarzy

XVI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Drodzy Czytelnicy!

Jesień idzie, nie ma na to rady…

Wrzesień to nieuchronny powrót z „trybu wakacyjnego” na codzienny. Po letnim odpoczynku i oderwaniu się od rzeczywistości trzeba stawić na nowo czoła problemom takim jak inflacja, rosnące koszty działalności, brak pracowników… Ale choć jest ciężko, nie załamujmy rąk i postarajmy się zobaczyć przysłowiowe światełko w tunelu. Jak zwykle o tej porze roku czeka nas sporo ważnych i ciekawych wydarzeń dedykowanych branży HoReCA, podczas których można nawiązać wiele intratnych relacji biznesowych.

26 września ruszają targi POLAGRA i długo wyczekiwany finał Kulinarnego Pucharu Polski. Niecałe 2 tygodnie później (6-8.10) odbędą się targi BioExpo Warsaw i Kongres Szefów Kuchni (12.10). Z kolei w listopadzie w swoje gościnne progi zapraszają targi HoReCa w Krakowie (16-18.11). Mamy nadzieję, że podczas tych eventów będziemy mieli okazję spotkać się z Państwem i porozmawiać na różne tematy. Przy okazji przypominamy, że jeśli ktoś z Państwa poszukuje nowości dla HoReCa i aktualności branżowych, nieustannie zapraszamy na naszą zmodernizowaną stronę www.przeglad-gastronomiczny.pl.

W obecnej sytuacji kryzysowej restauratorom coraz trudniej jest uzyskać kredyt. Jednym z pomysłów na wyjście z tej sytuacji może być leasing. Comiesięczne raty mniej rujnują ograniczony budżet. Leasing nie dotyczy tylko samochodów, chociaż takie jest pierwsze i najczęstsze skojarzenie. Leasing sprzętu w gastronomii może obejmować zarówno wyposażenie kuchni w postaci mebli i potrzebnych urządzeń, magazynu, chłodni, jak i nawet sztućce pisze w artykule „O leasingu słów kilka” Adriana Lotolc, adwokat specjalizująca się w obsłudze branży HoReCa. Autorka wyjaśnia podstawowe zasady leasingu. Polecamy tę przydatną lekturę.

O tym, że gastronomia wywiera znaczący wpływ na środowisko i społeczeństwo wie chyba każdy. Klienci restauracji stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami i coraz częściej dbają o ekologię, wybierając produkty przyjazne dla środowiska i nie generujące szkodliwych odpadów. Ponadto podczas pandemii wiele osób zaczęło poszukiwać prozdrowotnej oferty w menu. Te i podobne zjawiska analizuje Ewa Czarniecka-Skubina w artykule naukowym „Proekologiczne trendy gastronomiczne”. Autorka prezentuje ciekawe wyniki badań oraz podpowiada jak można w praktyce zrealizować najnowsze, pro-ekologiczne trendy w restauracji. Szczegółów nie zdradzamy, tylko koniecznie polecamy lekturę!

Tematem na czasie, czyli przetworami warzywnymi zajęła się Dorota Czerwińska w artykule naukowym „Witaminowy twist”. Autorka przypomniała najnowsze zalecenia dot. spożywania warzyw (zawarte w „Talerzu Zdrowego Żywienia”) i opisała najpopularniejsze metody przetwarzania warzyw, a także podała przykłady ich zastosowania kulinarnego.

W tym numerze gorąco zachęcamy Państwa do zapoznania się z  artykułem „Hotelarz w podróży (cz. I)” Arletty Kowalik, specjalisty od zarządzania i marketingu w hotelarstwie. To materiał zapowiadający cały cykl.

W tym artykule Autorka porównała pracę różnych działów szwajcarskich i polskich hoteli. Kto wypadł korzystniej? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź na s. 28-29.

Zapraszamy również do lektury relacji z wydarzeń, które nasza Redakcja objęła patronatem medialnym (XVI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle, VII Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych, cykl imprez „Sztukówka zaprasza!”). W tym numerze zapowiadamy również nowe, ciekawe wydarzenia branżowe, które czekają nas w przyszłym roku (s. 19) .

Miłej lektury i do zobaczenia na targach!

Redakcja

Aktualności

Mistrzowie Smaku wracają

Gdzie wybrać się na najlepszy obiad lub kolację? Gdzie zjeść najsmaczniejszą pizzę i burgera? Który kelner, barman i menedżer restauracji najlepiej odpowiada na potrzeby klientów?

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron