Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Team Poland w drodze do Trondheim

Przed nami kolejna edycja Bocuse d’Or Europe 2024, która będzie wielkim powrotem kontynentalnej selekcji na ziemie norweskie, 16 lat po pierwszym konkursie Bocuse d’Or Europe, który odbył się w Stavanger w 2008 roku. Czy kraj Wikingów okaże się dla naszego zespołu szczęśliwy, tego dowiemy się za niespełna trzy miesiące, bowiem w dniach 19-20 marca w Trondheim odbędzie się wielkie kulinarne widowisko z udziałem 20 krajów Starego Kontynentu.

W tym roku polskim reprezentantem jest szef Kamil Tłuczek, który sięgnął w listopadzie 2023 po złotą statuetkę w krajowej selekcji. Teraz przed nim i jego pomocniczką Patrycją Szczepaniak nie lada wyzwanie. Międzynarodowa scena kulinarna budzi respekt, a wystąpienie przed szeroką publicznością i zacnym profesjonalnym gronem jurorskim, z pewnością nie należy do łatwych. Z pewnością nasz kandydat poradzi sobie wyśmienicie, gdyż stoi za nim sztab ludzi, którzy będą go wspierać w drodze do sukcesu.

Team Poland Bocuse d’Or Europe 2024

Już dziś możemy zaprezentować skład naszego oficjalnego zespołu:

  • Kamil Tłuczek – candidate
  • Patrycja Szczepaniak – commis
  • Ernest Jagodziński – coach
  • Adam Chrząstowski – jury member
  • Dorota Karwacka – promotion team manager

Team Poland ma już za sobą wiele treningów, a najbliższe tygodnie będą jeszcze bardziej intensywne. Zespół składa się z profesjonalistów. Widoczne jest zgranie i determinacja, aby zaprezentować się jak najlepiej i na światowym poziomie wśród 19 europejskich gigantów. Wiele osób wspiera mentalnie, ale i merytorycznie naszego kandydata, dlatego wierzymy, że marzenie o pierwszej dziesiątce jest realne.

Znając już tematy obowiązkowe na finał wiem, że lekko nie będzie. Na pewno ta europejska edycja będzie inna niż wszystkie do tej pory i od finalistów będą wymagane nie lada umiejętności, jeśli chodzi o kulinarny pomysł na prezentację oraz technikę wykonania. Tegoroczna europejska selekcja po raz kolejny udowodni i potwierdzi, że jest to konkurs numer 1 na świecie dla prawdziwych kulinarnych gigantów. Mamy naprawdę mocny zespół z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w gastronomii i wielu startach w konkursach kulinarnych, który poradzi sobie doskonale w Trondheim, choć konkurencja jest duża i na pewno łatwo nam awansu nie odda, więc trzeba być przygotowanym na 120%. Do zobaczenia 19 marca w Norwegii – powiedział Adam Chrząstowski, Head Chef Akademii Bocuse d’Or Poland.

Dla Kamila Tłuczka będzie to debiut na europejskiej scenie kulinarnej. Trzymamy mocno kciuki, żeby był udany! Wierzymy, że polski zespół zrobi co w jego mocy, by znaleźć się wśród 10 najlepszych europejskich krajów, a tym samym sięgnąć po Wielki Finał w Lyonie w styczniu 2025 roku.

Start w europejskiej selekcji Bocuse d’Or będzie dla naszego zespołu wielkim wyzwaniem, gdyż w tym roku z uwagi na tematy obowiązkowe poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko i wymaga to od Kamila, Patrycji i Ernesta nie lada umiejętności merytorycznych i technicznych. Biorąc pod uwagę skład Team Poland do Trondheim, jestem spokojny o przygotowania, treningi i efekt naszej prezentacji podczas finału. Doświadczenia z poprzednich startów muszą zaprocentować wejściem do finału w Lyonie, choć droga do Francji nie jest usłana różami. Rywalizacja jest bardzo trudna, bo z 20 finalistów tylko 10 dostaje bezpośredni awans i jedna otrzyma dziką kartę. Dzisiaj piszemy historię polskiej gastronomii i wszyscy powinniśmy wspierać nasz zespół w przygotowaniach oraz w finale 19 marca w Trondheim – powiedział Jacek Krawczyk, prezes Zarządu Bocuse d’Or Poland

Produkty z Norwegii

Kandydaci będą mieli do przygotowania dwa dania w 14 porcjach: jedno – serwowane wyłącznie na talerzu, wydane po 4 godzinach i 55 minutach od rozpoczęcia konkursu oraz drugie danie zaprezentowane na platerze i wydane po 5 godzinach i 35 minutach.

Produkty obowiązkowe do przygotowania dania na talerzu to mięso z renifera oraz Aquavit Linie (zaprezentowane na dwóch osobnych talerzach, ale wyserwowane jednocześnie). Natomiast tematami obowiązkowymi dania na platerze są: skrei, eskalopki i stockfish, które mają być podane razem z dwoma dowolnymi dodatkami oraz trzecim, zaprezentowanym w osobnym naczyniu.

Te lokalne produkty norweskiego regionu Trøndelag z pewnością nie są obce naszemu zespołowi, który już od tygodni pracuje nad ostateczną kreacją smakową i wizualną swoich dań, które z pewnością pozytywnie zaskoczą międzynarodowe jury. Choć patrząc na kraje skandynawskie, a w szczególności Norwegię, nie będzie to łatwe zadanie. Norwegia jest krajem, który odnotował najwięcej zwycięstw w historii tego konkursu, zdobywając 5 złotych medali w światowym finale i 5 złotych w europejskich rozgrywkach.

Europejska edycja Bocuse d’Or bez wątpienia będzie pełna emocji, wzruszeń i wspaniałej rywalizacji. Liczymy, że na trybunach nie zabraknie kibiców z Polski i ogromny doping biało-czerwonych wybrzmi 19 marca w centrum konferencyjnym Spektrum w Trondheim. Będzie to z pewnością święto haute cuisine w wykonaniu najzdolniejszych szefów kuchni Starego Kontynentu.

Autor: Smarten PR

www.bocusedorpoland.pl

Fot.: Łukasz Korab Media

Aktualności

Przegląd Gastronomiczny 2/2024

Nowy numer „PG” 2/2024 Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy 3 TARGI Mistrzowie i profesjonaliści GASTROTARGI SMAKKi 2024  

Gala Poland 100 Best Restaurants Awards 2024

Premiera XIII edycji Przewodnika Poland 100 Best Restaurants, który tworzy kulinarną mapę Polski, ogłoszenie listy 100 najlepszych restauracji w Polsce i wręczenie nagród dla szefów

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron