Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Serdecznie zapraszamy na jubileuszowe, XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Po zeszłorocznej przerwie spotkamy się znowu w ostatni weekend wakacji (28-29.08) na jasielskim Rynku. Wielkie święto polskiego wina zgromadzi winiarzy z całego kraju, producentów z zagranicy, a także miłośników i pasjonatów wina oraz amatorów pysznego jedzenia.

Po dwóch latach przerwy wszyscy bardzo się już stęskniliśmy za spotkaniami przy winie. Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle przyciągają co roku wielu miłośników enoturystyki na spotkanie z winiarzami z całego kraju. Każda kolejna edycja imprezy to więcej radości i winnych atrakcji. Mamy ogromną nadzieję, że jubileuszowe, XV MDW, mimo że przeniesione z zeszłego roku, będą co najmniej równie udane, jak wszystkie poprzednie. Podkarpacie i Jasło to ważne punkty na mapie „nowego” polskiego winiarstwa.

Ostatni weekend tegorocznych wakacji będzie w Jaśle pełen atrakcji. Winiarstwo i enoturystyka są wpisane w strategię wizerunkową miasta. Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy Vinum pro Cultura dba o szerzenie dobrej kultury wina. Winiarskość regionu widać na każdym kroku: Jasielski Szlak Winny, winnica miejska, obsadzone winoroślą rondo, „witacze” przypominające swym kształtem butelki wina – to tylko niektóre eno-elementy tutejszej codzienności. Turystom możemy zaproponować nie tylko wino, ale również zwiedzanie winnic, degustacje, szkolenia oraz przepyszne regionalne produkty. W tym roku enoturyści dostaną dodatkowe zaproszenie i praktyczne narzędzie nawigacyjne – specjalny winiarski e-przewodnik po regionie, przygotowywany przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu turystyki i krajoznawstwa, współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Jasła, a także przy współpracy z EnoPortal-em.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle są imprezą jedyną w swoim rodzaju. Co roku na Podkarpacie przyjeżdża kilkudziesięciu wystawców winiarskich z całej Polski i zagranicy. Na jasielskim rynku można spotkać winiarzy, pasjonatów i znawców polskiego wina; degustować kilkaset win, w tym etykiety nagrodzone w prestiżowym, organizowanym od ośmiu lat, we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich Konkursie Polskich Win. Regionalne wina najlepiej smakują z lokalnymi potrawami, a na jasielskim Rynku nie zabraknie dobrego jedzenia.

Na imprezę składają się również tematyczne Warsztaty Degustacyjne. W tym roku będą to: „Polska vs. reszta świata” – znana od lat i budząca wiele emocji degustacja polskich i zagranicznych win w ciemno – prowadzenie Andrzej Strzelczyk; „Im starsze tym lepsze?” – próba odpowiedzi (z wykorzystaniem konkretnych przykładów) na pytanie jaki potencjał starzenia mają polskie wina i czy ich zakup można traktować jak inwestycję – prowadzenie Magdalena Śleziak; „Z kieliszkiem dookoła Polski” oraz „ Smaki Podkarpacia” – dwie przygody sensoryczne, pełne zaskakujących odkryć smaków i aromatów, nie tylko wina… – prowadzenie Katarzyna Korzeń i Tatiana Mucha. Inne atrakcje MDW to pokazy i prezentacje winiarskie prowadzone przez uznanych profesjonalistów, między innymi przez członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Od kilku lat Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszy Konkurs Fotograficzny organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle. Temat tegorocznego Konkursu to: „Flora i fauna winnic”. Jak co roku można będzie również odwiedzić lokalne winnice podczas Dnia Otwartego (27 sierpnia).

Dla miłośników winiarskich klimatów z Małopolski (i nie tylko) będzie atrakcja specjalna – pociąg enoturystyczny, który już po raz trzeci pojedzie na trasie Kraków – Jasło (MDW) – Kraków i pozwoli wszystkim, którzy zdecydują się na jednodniowy wypad do Jasła przeżyć niezapomnianą przygodę z polskim winem bez potrzeby zastanawiania się kto będzie kierowcą, a kto degustującym. O pasażerów pociągu zadba ekipa Winnicomanii. Dodatkowe atrakcje dla pasażerów to poczęstunek na jasielskim dworcu oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Tegoroczne atrakcje Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle:

5 – 6 sierpnia – VIII Konkurs Polskich Win

27 sierpnia – Dzień Otwartych Winnic

28 sierpnia – Koleją w Winne Klimaty

28 sierpnia – „Barwy wina” (warsztaty malarskie)

28 sierpnia – Z wizytą na winnicy miejskiej

28 – 29 sierpnia – Ogrody Winne i Jarmark Produktów Regionalnych oraz Warsztaty Degustacyjne

Dodatkowo: wręczenie dyplomów laureatom VIII Konkursu Polskich Win, korowód winiarski, pokazy i konkursy sommelierskie, pokazy światła i ognia, seanse filmowe.

Szczegóły dotyczące imprezy są dostępne na stronie wydarzenia: www.dniwina.pl, na stronie organizatorów: www.winiarzejaslo.pl oraz w mediach społecznościowych.

Organizatorami XV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są: Miasto Jasło, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura” i Jasielski Dom Kultury, partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, EnoPortal.pl i Winnicomania.

Patronat medialny nad imprezą sprawują: Przegląd Gastronomiczny, Czas Wina, Ferment. Pismo o winie, Food Service, Nasze Winnice, Portal Ouichef.pl, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Winicjatywa.

Aktualności

Zaproszenie na CAMP HOTELARZY 2024

Już 27 maja, w Hotelu Natura Mazur **** – Warchały, odbędzie się trzecia edycja Campu Hotelarzy, spotkania przedstawicieli branży hotelarskiej. Fundacja Polskie Hotele Niezależne jest

Przegląd Gastronomiczny 2/2024

Nowy numer „PG” 2/2024 Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy 3 TARGI Mistrzowie i profesjonaliści GASTROTARGI SMAKKi 2024  

Kilka słów o Przeglądzie Gastronomicznym

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ratuszowa 11 pok.  740
03-450 Warszawa
Tel.: (22) 849 09 78
pg@przeglad-gastronomiczny.pl

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron