Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Międzynarodowe Dni Wina

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle na dobre wpisały się w kalendarz polskich imprez winiarskich. W tym roku odbędą się po raz dwunasty. Od 25 do 30 sierpnia na miłośników polskiego winiarstwa będzie na Podkarpaciu czekał prawdziwy ogrom atrakcji.

Dni Wina 1 2

 W piątek 25 sierpnia odbędzie się IV Konkurs Polskich Win organizowany przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich. Panel degustacyjny wybierze najlepsze etykiety spośród coraz większej liczby nadsyłanych z całego kraju win. Wina w Konkursie są oceniane w pięciu kategoriach: białe, różowe, czerwone, musujące oraz słodkie. Ocena win jak zwykle będzie dokonywana podczas degustacji „w ciemno”. W tym roku w jury zasiądą: Tomasz Kolecki, Piotr Kamecki, Adam Pawłowski, Paweł Demianiuk, Kamil Wojtasiak, Łukasz Głowacki, Adam Tomczak oraz Michał Jancik.

Konkurs nie jest otwarty dla publiczności, ale nagrodzone wina prezentowane będą na stoisku Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy na jasielskim Rynku 26 i 27 sierpnia, gdzie każdy będzie mógł je bezpłatnie zdegustować.

W sobotę i niedzielę odbędzie się główna część XII MDW – prezentacja winiarska na Rynku w Jaśle, gdzie będzie można spotkać winiarzy z Polski i z zagranicy (Chorwacja, Rumunia, Serbia, Węgry, Włochy), producentów wina, importerów oraz przedstawicieli innych przedsiębiorstw związanych z winiarstwem. Prezentacji Winiarskiej będzie towarzyszyć szereg wystawców gastronomicznych z najlepszą ofertą regionalną i nie tylko. Do tego organizatorzy planują mnóstwo dodatkowych atrakcji, między innymi: prezentacje i konkursy dla publiczności, koncerty, konkurs na najlepszego wystawcę oraz jak co roku, warsztaty degustacyjne prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. W tym roku będą to: „Wina kontrowersyjne i niekonwencjonalne” oraz po raz kolejny „Polska vs reszta świata”. Odbędą się również degustacje komentowane win węgierskich i włoskich.

Dni Wina nie skończą się w tym roku w niedzielę. Po weekendzie organizatorzy zaplanowali jeszcze trzy dni atrakcji enoturystycznych. Od poniedziałku do środy około-jasielskie winnice będą otwarte dla zwiedzających. Zorganizowane grupy będą wyjeżdżać z Jasła specjalnym Enobusem do winnic: Dwie Granice, Jana, Kolacz, Mieszko, Sztukówka, Wiarus, Wierzchowina, Vanellus, Vetus, Źródło. Na każdy dzień przygotowano inną trasę. W winnicach na gości będzie czekać nie tylko wino, ale również jego twórcy, którzy z wielką przyjemnością opowiedzą o swojej pasji i życiu wśród winnych krzewów.

Program imprezy:

24 sierpnia (czwartek) – Otwarcie wystawy „Winnice w krajobrazie Podkarpacia” w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

Muzeum Regionalne w Jaśle zorganizowało konkurs fotograficzny dla winiarzy i pasjonatów fotografii „Winnice w krajobrazie Podkarpacia”. Z okazji Dni Wina przygotowana zostanie wystawa pokonkursowa przedstawiająca najciekawsze prace. Wystawa ma na celu pokazanie wpływu jaki winnice wywierają na otaczający nas krajobraz, dostrzeżenie walorów estetycznych winnic, ale też wzbudzenie zainteresowania pięknem przyrody i pokazanie zalet życia w zgodzie z naturą. Wszystkie te pozytywne emocje są bowiem rozbudzane przez winnice stanowiące wyraźnie estetyczny element krajobrazu, wyróżniając się ładem i dając poczucie harmonii i spokoju. Budzą zaciekawienie, podziw, a nawet zachwyt i są wdzięcznym tematem dla fotografa. Wystawa potrwa do końca września.

25 sierpnia (piątek) – IV Konkurs Polskich Win

Każda kolejna edycja cieszy się coraz większym zaufaniem winiarzy i konsumentów. W zeszłym roku w Konkursie wzięło udział prawie 100 etykiet, nadesłanych z 32 winnic z całej Polski. Konkurs odbywa się we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich i to spośród najlepszych w naszym kraju sommelierów składa się jury konkursu.

W tym roku wina oceniać będą: Tomasz Kolecki, Piotr Kamecki, Adam Pawłowski, Paweł Demianiuk, Kamil Wojtasiak, Łukasz Głowacki, Adam Tomczak, Michał Jancik.

Wina w Konkursie są oceniane w pięciu kategoriach: białe, różowe, czerwone, musujące oraz słodkie, zgodnie z 100-punktową skalą oceny przyjętą przez OIV. Ocena win będzie dokonywana podczas degustacji „w ciemno”. W Konkursie udział biorą wyłącznie wina wyprodukowane w Polsce. Nagrodzone wina prezentowane będą na stoisku Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy 26 i 27 sierpnia na jasielskim Rynku, gdzie każdy będzie mógł je bezpłatnie zdegustować.

26, 27 sierpnia (sobota, niedziela) – Ogrody Winne

Od 10.00 do 24.00 w sobotę i od 9.00 do 23.00 w niedzielę na Jasielskim Rynku na zwiedzających czekać będą winiarze z Polski i z zagranicy (Chorwacja, Rumunia, Włochy), producenci wina, importerzy oraz przedstawiciele innych przedsiębiorstw związanych z winiarstwem. Prezentacji Winiarskiej będzie towarzyszyć szereg wystawców gastronomicznych z najlepszą ofertą regionalną i nie tylko. Każdy znajdzie coś dla siebie. Uczestnicy będą mieli nie tylko możliwość degustacji win i regionalnych potraw oraz również spotkania z winiarzami i interesującymi postaciami ze świata polskiego winiarstwa. Organizatorzy planują szereg atrakcji, między innymi: prezentacje i konkursy dla publiczności oraz koncerty. Publiczność będzie miała również okazję wyboru najlepszego wystawcy. Dodatkową atrakcją będzie bogata część artystyczna przygotowana przez Urząd Miasta Jasła.

Warsztaty Enologiczne

Winiarskie warsztaty degustacyjne prowadzone będą, jak co roku przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. W tym roku zaplanowano tematy: „Wina kontrowersyjne i niekonwencjonalne” oraz „Polska vs reszta świata”. Warsztaty są niepowtarzalną okazją do degustacji wyjątkowych win w niezapomnianym towarzystwie profesjonalnych sommelierów, którzy zawsze dbają o fantastyczną atmosferę spotkania i gwarantują solidną dawkę wiedzy.

Planowane są również degustacje komentowane win węgierskich i włoskich.

28 sierpnia – 30 sierpnia – Dni Otwartych Winnic

Przez trzy kolejne dni miłośnicy polskiego winiarstwa będą mieli okazję zwiedzać winnice w okolicach Jasła. Swoje podwoje dla enoturystów otworzą winnice: Dwie Granice, Jana, Kolacz, Mieszko, Sztukówka, Wiarus, Wierzchowina, Vanellus, Vetus, Żródło.

Zorganizowane grupy będą wyjeżdżać z Jasła specjalnym Enobusem na 3 trasy wycieczek – inną każdego dnia.

W winnicach na gości będzie czekać nie tylko wino, ale również jego twórcy, którzy z wielką przyjemnością opowiedzą o swojej pasji i życiu wśród winnych krzewów.

Organizatorami XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” i Jasielski Dom Kultury.

Partnerami imprezy są: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Wino i Przyjaciele

Patronat medialny nad imprezą sprawują: Magazyn Wino, Czas Wina, Przegląd Gastronomiczny, Food Service, Vinisfera, Nasze Winnice, Polski Portal Enoturystyczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, stowarzyszenie Pro Carpathia.

Aktualności

Kucharze Doskonali w Instytucie Kulinarnym Transgourmet!

15 października odbyła się 15. edycja Ogólnowarszawskiego Konkursu Umiejętności Kulinarnych „Kucharz Doskonały”, skierowanego do osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz całościowymi zaburzeniami rozwoju. Tematem tegorocznej rywalizacji była

Druga edycja Trophée Mille Poland za nami!

22 października w Chefs Atelier w Wiskitkach odbyła się druga edycja konkursu kulinarno-cukierniczego Trophée Mille Poland. W konkursie wzięło udział 6 dwuosobowych ekip złożonych z

Kawa – superfood na jesień

Kawa, obok herbaty i wody, należy do najpopularniejszych napojów na świecie[i]. Pijemy jej tak dużo, że gdyby ustawić wzdłuż równika 2 miliardy filiżanek – tyle,

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron