Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny 3/2022

Nowy numer „PG”3/2022

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy.

4 PRAWO

Adriana Lotolc – Ocena zmian w podatku VAT i zatrudnienie uchodźców

9 FELIETON

Robert Sowa – Zarządzanie w kryzysie

10 NAUKA

Dorota Czerwińska – Wielkanocne przysmaki

18 ZAPROSILI NASDomówka u Kuroniów

20 NAUKA

Ewa Czarniecka-Skubina – Dieta śródziemnomorska

28 HOTELE

Arletta Kowalik – Czy ten hotel ma duszę?

30 COCKTAIL BAR

Mead Madness Cup 2022 – Konkurs miodów pitnych

Drodzy Czytelnicy!

24 lutego obudziliśmy się w świecie wojny toczącej się za miedzą. Ta nowa sytuacja cały czas jest dla wielu z nas szokiem. Od pierwszych chwil inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę Polacy wyrażają solidarność z narodem ukraińskim i udzielają pomocy uchodźcom z brutalnie zaatakowanego kraju. Uciekinierów z Ukrainy wspiera również nasza branża gastronomiczna. Więcej na ten temat na s. 8.

Czytaj dalej

Z powodu wybuchu wojny złagodzenie restrykcji przeszło prawie bez echa. Kiedyś zapewne byłoby to wielkie święto dla HoReCa. Mimo wszystko odnotujmy ważny dla branży fakt, że 1 marca br. zniesiono w Polsce limity osób w restauracjach, sklepach i innych miejscach publicznych (dotąd obowiązywał limit dostępności 50%).

W tym numerze ponownie wiele uwagi poświęcamy zdrowemu odżywianiu. Zachęcamy więc do zapoznania się z artykułem naukowym Ewy Czarnieckiej-Skubiny pt. „Dieta śródziemnomorska”. Popularny w basenie Morza Śródziemnego model żywienia bogaty w produkty pochodzenia roślinnego, ryby i owoce morza, z małą ilością mięsa może odegrać ważną rolę w profilaktyce wielu chorób. Produkty spożywcze, które są podstawą tej diety dostarczają wielu związków bioaktywnych o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym. Wpływ tego rodzaju sposobu żywienia na zmniejszenie zachorowalności na nowotwory potwierdza wielu autorów. Termin „dieta śródziemnomorska” został wprowadzony przez amerykańskiego epidemiologa, zajmującego się żywieniem, dr Ancel Keys. Tak określił on zwyczaje żywieniowe niektórych populacji w regionie basenu Morza Śródziemnego.

Warto również przeczytać artykuł naukowy Doroty Czerwińskiej „Wielkanocne przysmaki” i dowiedzieć się czegoś więcej o polskich regionalnych potrawach spożywanych w czasie świątecznym. Czy ktoś z Państwa wie, co to jest strząska, szołdra, albo zylc? Jeśli nie, to gorąco polecamy tę lekturę! Autorka zwraca również uwagę na aktualne trendy polegające na modyfikacji tradycyjnych wielkanocnych receptur lub na opracowywaniu nowych. Tym bardziej że w dzisiejszych czasach wiele osób jest na diecie wegańskiej, wegetariańskiej lub bezglutenowej. Autorka zachęca do eksperymentów: Czasem bowiem warto spróbować czegoś innego, a równie smacznego.

„Czy hotele mają duszę?” Na to intrygujące pytanie będące jednocześnie tytułem artykułu stara się odpowiedzieć Arletta Kowalik, specjalista od zarządzania i marketingu w hotelarstwie. Jak się okazuje, „hotel z duszą” to obiekt niepowtarzalny, kreujący atmosferę, w której goście czują się doskonale i do której chętnie powrócą. Dzięki artykułowi dowiemy się również, które hotele na świecie uchodzą za te legendarne, i które na pewno zasługują na określenie „obiekty z  duszą”.

Polecamy również felieton „Zarządzanie w kryzysie” autorstwa Roberta Sowy, którego już dawno nie gościliśmy na łamach „PG”. Zapytaliśmy znanego Szefa Kuchni jak restauratorzy powinni radzić sobie w dobie szalejącej ostatnio inflacji, podwyżek i rosnących kosztów utrzymania. Czy jakoś można zaoszczędzić i obniżyć food cost?  Zapraszamy więc do zapoznania się ze wskazówkami Pana Roberta zawartymi w felietonie na s. 9. To lektura obowiązkowa dla każdej osoby prowadzącej gastronomiczny biznes.

Mimo że nie wszyscy mają teraz ochotę lub nastrój na świętowanie, życzymy Państwu wszystkiego dobrego z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Składamy życzenia już w marcu, ponieważ kolejny numer PG, 4-5/22 ukaże się dopiero w maju.

Niech w Państwa domach zagości spokój, a odradzająca się przyroda natchnie nadzieją, że koszmar wojny wkrótce się skończy.

Przyjemnej lektury!

                        Redakcja

Aktualności

Smakuj przyszłość z BCU!

Niepubliczne Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa w Tarnowie (BCU) to miejsce, które kształci przyszłych liderów gastronomii, stawiając na praktyczne umiejętności, które odgrywają

Przegląd Gastronomiczny 6/2024

Nowy numer „PG” 6/2024 Książeczka sanepidowska online – Adrianna Lotolc    2 Reklamowanie produktów w sieci? To nie takie proste! – Edyta Oleszczuk-Romańska    4 Firmy gastronomiczne

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron