Czasopismo specjalistyczne od 1946 r. wspierające polską gastronomię

Przegląd Gastronomiczny 7-8/2023

Nowy numer „PG” 7-8/2023

Dostęp on-line do wybranych artykułów możliwy jest na stronie portalu naszego Wydawcy

3 WYDARZENIA

Gwiazdki Michelin przyznane!

4  PRAWO

Adriana Lotolc

Zmiany prawne od 1 lipca 2023 r.

Skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego

10 NAUKA

Dorota Czerwińska

Niezbędne składniki odżywcze

Żywność pochodzenia roślinnego źródłem witamin

14 KULINARNE PODRÓŻE

Lidia Sosnowska

Włoskie smaki w najlepszym wydaniu

20 NAUKA

Ewa Czarniecka-Skubina

Polska kuchnia regionalna (cz. I)

28 NAUKA

Arletta Kowalik

Hotele w Interlaken w opinii gości

34 KORESPONDENCJA Z DANII

A.W.

Rybka, burger i ciacho

Jutlandia pełna niespodzianek

39 COCKTAIL BAR

winny maniak

Białe wina nie tylko na lato

Budbreak ’2023 u Mielżyńskiego

Drodzy Czytelnicy!

19 czerwca wszystkich z branży gastronomicznej zelektryzowała wiadomość o premierze polskiej edycji słynnego kulinarnego Przewodnika Michelin. Szybko nadbiegła też wieść o wielkim sukcesie krakowskiej Bottiglierii 1881, która jest pierwszą polską restauracją z dwiema gwiazdkami. Jedną gwiazdką uhonorowana została warszawska NUTA oraz poznańska Muga. W Przewodniku znalazło się też 7 restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand. W sumie zestawienie obejmuje aż 49 lokali. Tak trzymać! Bardzo nas cieszy zwłaszcza udany debiut poznańskiej sceny gastronomicznej. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym! Więcej na ten temat na str. 3.

W wakacyjnym wydaniu „PG” tradycyjnie nie zabraknie tematów podróżniczych. Anna Wytrykus, nasza stała korespondentka z Holandii, tym razem udała się na północ aż do Danii. W artykule „Rybka, burger i ciacho” przenosi nas do malowniczej Jutlandii pełnej niespodzianek, pamiątek po wikingach oraz ciekawych miejsc do zwiedzania. Przy okazji zdaje relację z lokalnej oferty gastronomicznej i dzieli się refleksjami związanymi z działalnością branży HoReCa w północnej Danii. Polecamy!

Z kolei Lidia Sosnowska, nowa współpracowniczka Redakcji, wzięła udział w dziennikarskim wyjeździe na północ Włoch, który odbył się w ramach kampanii „Enjoy European Quality Food”, której celem jest promocja produktów sygnowanych tymi oznaczeniami. Uczestnicy mieli okazję poznać bliżej regionalne produkty pochodzące z północnych Włoch. Z lektury artykułu „Włoskie smaki w najlepszym wydaniu” dowiemy się jak rozszyfrować unijne skróty IGP, STG, DOP, DOCG oraz które wyroby i dlaczego są nimi oznaczone. Zachęcamy do zapoznania się z tą ciekawą relacją!

Skoro już mowa o produktach regionalnych, warto zwrócić uwagę na artykuł naukowy Ewy Czarnieckiej-Skubiny „Polska kuchnia regionalna (cz. I)”. Możemy z niego dowiedzieć się jakie regiony kulinarne w naszym kraju wyróżniają eksperci oraz jak ciekawe są nazwy i składniki niektórych dań regionalnych. Patrząc na to zestawienie, przychodzi do głowy refleksja na temat bogactwa i różnorodności polskiej kuchni.

Drugi z artykułów naukowych w tym numerze, autorstwa Doroty Czerwińskiej, „Niezbędne składniki odżywcze”, dotyczy witamin. Autorka przedstawia produkty roślinne, które są bogatym źródłem poszczególnych witamin i przypomina zalecenia dot. zdrowego żywienia, które obrazuje tzw. „talerz zdrowia”. To bardzo edukacyjna lektura, zarówno dla konsumentów, jak i dla szefów kuchni, którzy układają restauracyjne jadłospisy.

Trzeci z artykułów naukowych w tym numerze, „Hotele w Interlaken w opinii gości”, podejmuje tematykę hotelarską. Autorka, Arletta Kowalik, przeanalizowała oceny i opinie gości korzystających z usług hoteli w miejscowości Interlaken w Szwajcarii. Podstawę stanowiły ankiety z systemu Booking. Wyniki badań mogą być wskazówką nie tylko dla szwajcarskich hotelarzy. Autorka wskazuje również metodę CIT jako tę właściwą do pogłębionych analiz jakości usług w obiektach hotelarskich.

Warto zatrzymać się również przy artykule „Zmiany prawne od 1 lipca 2023 r.”, w którym Adriana Lotolc opisała dokładnie jakie są konsekwencje odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, zwłaszcza dla przedsiębiorców z branży HoreCa. Polecamy tę lekturę, aby być na bieżąco w przepisach.

Ponadto w numerze przeczytamy relacje z wielu konkursów kulinarnych, barmańskich oraz z przygotowań do Kulinarnego Pucharu Polski. Zapraszamy też na wrześniowe „Grzybobranie dla Gastronomii” oraz przypominamy o zgłoszeniach do konkursu „Czas na rybę!” do 15 września.

Udanych wakacji i miłej lektury!
Redakcja

Aktualności

Smakuj przyszłość z BCU!

Niepubliczne Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa w Tarnowie (BCU) to miejsce, które kształci przyszłych liderów gastronomii, stawiając na praktyczne umiejętności, które odgrywają

Przegląd Gastronomiczny 6/2024

Nowy numer „PG” 6/2024 Książeczka sanepidowska online – Adrianna Lotolc    2 Reklamowanie produktów w sieci? To nie takie proste! – Edyta Oleszczuk-Romańska    4 Firmy gastronomiczne

Kilka słów o "Przeglądzie Gastronomicznym"

Czasopismo naukowe docierające poprzez prenumeratę do sprofilowanego odbiorcy z branży gastronomicznej.

Wśród naszych autorów są znawcy skutecznych technik zarządzania i marketingu w gastronomii i hotelarstwie, a także najlepsi w kraju specjaliści z zakresu żywienia oraz technologii gastronomicznych.

Autor za publikację artykułu w "PG" otrzymuje 5 pkt. zgodnie z rozporządzeniem MNiSW z dnia 22.02.2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Publikowane artykuły zawierają nie tylko cenne wskazówki dla osób zawodowo związanych z gastronomicznym biznesem, ale służą też nauczycielom i uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich.

ul. Ks. J. Popiełuszki 19/21 pok. 322
01-595 Warszawa

Przegląd Gastronomiczny © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Fabryka Dobrych Stron