Wieprzowina to najczęściej konsumowane czerwone mięso na świecie. W Polsce spożycie mięsa wieprzowego jest na pierwszym miejscu, zaraz po nim znajduje się mięso drobiowe, a dopiero później wołowina.
Polska kuchnia słynie ze smakowitych potraw wieprzowych. Mięso smażone, duszone, pieczone i aromatyczne wędliny z dawien dawna królują na naszych stołach. Nawet w czasach ograniczonej dostępności mięsnego surowca Polacy nie zrezygnowali ze swoich ulubionych potraw, co jest przede wszystkim wynikiem wieloletniej tradycji i zwyczajów żywieniowych oraz różnorodnych możliwości kulinarnego wykorzystania wieprzowiny, którą można przyrządzać na wiele sposobów i doskonale komponuje się z wieloma przyprawami. Wyśmienicie czuje się w towarzystwie dobrego wina, więc tak samo dobrze sprawdzi się jako składnik codziennego obiadu, jak i wykwintnej kolacji.
Kulinarne i przetwórcze właściwości mięsa wieprzowego ulegają ciągłemu doskonaleniu, co także wynika z postępu hodowlanego i w produkcji żywca. Szczególnie ostatnie lata przyniosły w tym zakresie duże zmiany. Obecnie mięso wieprzowe jest delikatne i kruche, a optymalny poziom tłuszczu międzymięśniowego korzystanie kształtuje jego smak, zapach i soczystość. W związku z tym nie ustępuje ono pod względem wartości kulinarnej innym rodzajom mięsa, a jego znaczenie jako surowca dla przemysłu mięsnego i lokalnych masarni jest bardzo istotne. Najmniej kalorii dostarcza szynka – 118 kcal/100 g, a najwięcej boczek – 322 kcal/100 g. Najbardziej popularny na polskich stołach schab obecnie dostarcza 152 kcal/100 g. Jednak eksperci wędliniarze podkreślają, że wyborny smak mięsa i wyrobów podkreśla odpowiednia zawartość tłuszczu.
Czy wieprzowina jest zdrowa? – Jest m.in. źródłem witamin B1 i B12 – twierdzą eksperci. Znajdziemy w niej cenne i łatwo przyswajalne witaminy rozpuszczalne tłuszczach, takie jak A, D, E i K. Jak każde mięso o dużej zawartości czerwonych włókien, wieprzowina jest bogatym źródłem żelaza, które nasz organizm wchłania znacznie lepiej z tkanek zwierzęcych niż z roślinnych. Najlepsze mięso wieprzowe to takie, którego tkanka mięśniowa jest jednak lekko przerośnięta tłuszczem (tzw. mięso marmurkowe). Takie mięso dają rodzime rasy świń, w tym te najcenniejsze: świnia złotnicka biała i pstra oraz świnia rasy puławskiej. Najlepsze wyroby wieprzowe to te pochodzące od mięsa z hodowli tradycyjnych, najlepiej prowadzonych w niedużych gospodarstwach. Warto także szukać produktów z certyfikatami jakości, na przykład z certyfikatem „Jakość Tradycja”.
Tekst finansowany przez Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego w ramach kampanii Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego „Wieprzowina – królowa polskich stołów”.